کد مطلب:  3483 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پایان مذاکره ایران و آژانس / تبدیل اورانیوم به پودر

پایان مذاکره ایران و آژانس / تبدیل اورانیوم به پودر

  تاریخ خبر : 1391/11/26 هشتمین دور مذاکرات ایران و آژانس شب گذشته پایان یافت. تا لحظه تنظیم گزارش از جزییات این...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

تاریخ خبر : 1391/11/26

هشتمین دور مذاکرات ایران و آژانس شب گذشته پایان یافت. تا لحظه تنظیم گزارش از جزییات این نشست خبری منتشر نشده است. کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیمه‌شب‌های تهران را خوب به یاد دارند. در چند ماه گذشته، بارها اولین ساعات بامداد به تهران رسیده‌اند و از اولین ساعات روزکاری، مذاکره و بازدید را شروع کرده‌اند.

 

سه‌شنبه شب نیز برای دور جدید مذاکرات، با همان چمدان‌های فلزی، وین را به مقصد تهران ترک کردند. این چمدان‌ها دفعه پیش هم همراه میهمانان تهران بود اما باز نشد، گفته می‌شود این چمدان‌ها برای بازدید از پارچین، مورد نیاز کارشناسان آژانس است اما هنوز مشخص نیست که درهای پارچین این بار، به روی کارشناسان آژانس باز می‌شود یا نه. تاکنون کارشناسان آژانس دوبار (سال 2005 و 2006) از پارچین بازدید کرده‌اند. سرپرستی هیات آژانس را این بار نیز «هرمان ناکارتس» معاون آژانس برعهده دارد و مذاکرات در محل سازمان انرژی اتمی ایران انجام می‌شود.

 

سفر پیشین هیات ایرانی به تهران 27 و 28 دی انجام شد و پیش از آن، 23 آذر، شهریور، خرداد و اردیبهشت به تهران آمده بودند. درتمام این مذاکرات دستیابی به یک «رویکرد ساختاری» مورد بررسی بود. هرمان ناکارتس، روز سه‌شنبه پیش از ترک وین به مقصد تهران گفت که هدف آژانس «نهایی‌کردن سند رویکرد ساختاری» برای حل «موضوعات برجسته» در زمینه فعالیت‌های انرژی هسته‌ای ایران است. اگرچه «ناکارتس» دی‌ماه پس از بازگشت از تهران از نتایج سفر اظهار نارضایتی کرده بود اما این بار در فرودگاه وین گفته «ما مذاکرات خوبی خواهیم داشت» او همچنین گفته که او و هیات همراهش در تهران برای حل موضوعات مهم مرتبط با برنامه انرژی هسته‌ای ایران «به سختی کار» خواهند کرد. 

 
 
موضع ایران درباره بازدید از پارچین 
 
رییس سازمان انرژی اتمی که سازمانش میزبان هیات کارشناسی آژانس است در حاشیه هیات دولت درباره بازدید از پارچین گفت: پارچین یک سایت هسته‌ای نیست و من بارها این مساله را تکرار کردم؛ ابهاماتی در این‌باره مطرح می‌شود که برای رفع این ابهامات با آژانس در حال گفت‌وگو هستیم. «فریدون عباسی» با بیان اینکه رفع ابهامات نیاز به مدارک لازم دارد افزود: اگر مستندی از سرویس‌های امنیتی وجود دارد که آنها را فریب داده است، لازم است به ما ارایه دهند. به گفته عباسی «فعلا هیچ بحثی درباره بازدید از پارچین یا هر سایت دیگری مطرح نیست و صرفا گفت‌وگو می‌شود تا ما به یک نتیجه منطقی دست پیدا کنیم.»حضور کارشناسان آژانس در تهران بر فضای حاشیه جلسه هیات دولت نیز تاثیر گذاشت؛ به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسشی درباره درخواست آژانس برای بازدید از پارچین گفت: «در مورد این مسایل تیم تخصصی در حال مذاکره است و من دخالتی ندارم ولی ما قانون و مقررات و معاهده دوطرفه با آژانس داریم و حقوق قطعی ملت ایران باید به رسمیت شناخته شود.»
 
 
 
تبدیل اورانیوم به پودرعقب‌نشینی نیست
 
اما او در پاسخ به مطالبی که در مورد تبدیل سوخت اورانیوم به پودر اورانیوم منتشر شده، گفت: «تبدیل سوخت، روندی بوده که ما از سال گذشته در پیش گرفته بودیم و در 25 بهمن سال 90 از اولین بسته سوخت با حضور رییس‌جمهوری پرده‌برداری شد و تاکنون 12بسته سوخت تولید شده است که بخشی از آنها در اصفهان نگهداری می‌شود و بخشی دیگر تحویل رآکتورهای اتمی شده و همه مراحل تولید اکسید اورانیوم و تبدیل آنها به صفحات سوخت تحت نظر بازرسان آژانس بوده است.»رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: «ما به دلیل نیازی که به سوخت 20‌درصد داشتیم در حال انجام این کار هستیم و به تدریج اورانیوم غنی شده 20‌درصدی خود را به صورت پودر درآورده و به شکل بسته‌های سوخت برای استفاده در رآکتورهای هسته‌ای در می‌آوریم. این کار برای محدود کردن ذخایر اورانیوم 20‌درصدی نیست و نخواهد بود و تنها به منظور راه‌اندازی رآکتورهای تحقیقاتی ماست.» عباسی تاکید کرد: این مساله عقب‌گرد نسبت به هیچ چیز محسوب نمی‌شود. این کار برای تامین سوخت رآکتور تهران است، آنها از دادن این سوخت به ما خودداری کردند. 
 
 
 
نیروگاه بوشهر 2 ساخته می‌شود
 
مذاکرات هسته‌ای در حالی در تهران ادامه دارد که «علی‌اکبر صالحی» در مسکو در نشست خبری اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر نیز توسط روس‌ها ساخته شود. صالحی گفت که در مورد ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر کمیسیون بین‌دولتی روز سه‌شنبه به توافق دوجانبه دست یافته است. این قرارداد بر مشارکت روسیه در ساخت پنج‌هزار مگاوات نیروگاه برق اتمی در ایران تاکید داشت. به گزارش خبرگزاری «ایتارتاس» روسیه، علی‌اکبر صالحی گفت که در زمان حاضر نیروگاه هسته‌ای بوشهر دارای یک هزار مگاوات ظرفیت تولید است و تا چهار هزار مگاوات دیگر می‌توانیم نیروگاه اتمی احداث کنیم. ساخت نیروگاه کنونی بوشهر در سال 1974 توسط شرکت «زیمنس» آلمان آغاز شد، اما این شرکت بعد از انقلاب اسلامی ساخت این نیروگاه را نیمه‌تمام رها کرد و ساخت آن از سال 1995 به روس‌ها محول شد. قرار بود نخستین واحد نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1980 راه‌اندازی شود و دومین واحد یک سال بعد در سال 1981 وارد مدار شبکه برق ایران شود. نهایتا نیروگاه بوشهر بعد از تاخیرهای متمادی تابستان سال گذشته تکمیل شد، اما هنوز با ظرفیت کامل کار نمی‌کند.
: برای دریافت مشاوره درباره پایان مذاکره ایران و آژانس / تبدیل اورانیوم به پودر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «پایان مذاکره ایران و آژانس / تبدیل اورانیوم به پودر» در کادر زیر بنویسید :

5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید