مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  57200 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
زمین در کمترین فاصله با خورشید ، اولین رخداد نجومی سال 2021

زمین در کمترین فاصله با خورشید ، اولین رخداد نجومی سال 2021

اولین رخداد نجومی سال میلادی 2021، رسیدن کره خاکی زمین به کمترین فاصله با خورشید است.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بیان توضیحاتی درباره اولین رخداد نجومی سال 2021 که (شنبه 13 دی) به وقوع می‌پیوندد، پرداخت.

به گزارش آسمونی، مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اولین رخداد نجومی سال نو میلادی گفت: اولین رخداد نجومی سال میلادی 2021، رسیدن کره خاکی زمین به کمترین فاصله با خورشید است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: ساعت 07:30 صبح (شنبه 13 دی ماه 99) زمین به حضیض خورشیدی (کمترین فاصله با مهرتابان و یا Perihelion) می‌رسد و 0.98325 واحد نجومی (واحد نجومی و یا Astronomical Unit= AU) که میانگین فاصله زمین تا خورشید و حدود 150 میلیون کیلومتر است، با خورشید فاصله خواهد داشت که به طور حدودی برابر 147 میلیون کیلومتر است.

عتیقی در ادامه توضیح داد: سیارات طبق قانون اول کپلر، در مدار بیضی نزدیک به دایره گرد خورشید در حرکت هستند که خورشید در یکی از کانون‌ها قرار دارد و بر این اساس، هر جرم آسمانی از جمله زمین دارای کمترین و بیشترین فاصله مداری (اوج خورشیدی - Aphelion) از مهر تابان و یا همان آفتاب عالم تاب است؛ که با 5 میلیون کیلومتر اختلاف، کمترین فاصله زمین از خورشید 147 میلیون کیلومتر و بیشترین فاصله آن حدود 152 میلیون کیلومتر است.

او اشاره کرد: یکی از مطالعاتی که در هنگام خورشید گرفتگی کامل انجام می‌شود، اندازه گیری دقیق واحد نجومی است که در تابستان سال 1378 خورشیدی یکی از دانشجویان دختر دانشگاه تبریز، در همکاری با یک گروه فرانسوی، تحقیقی در این زمینه انجام داد و مقدار دقیق واحد نجومی را 149597870 کیلومتر تعیین شد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تصریح کرد: باید بدانید که در ابتدای فصل سرد زمستان در نیمکره شمالی هستیم، در حالیکه زمین در کمترین فاصله با خورشید قرار می‌گیرد؛ در حقیقت، برخلاف تصور عمومی که فکر می‌کنند در فصل سرد زمستان، خورشید باید در دورترین فاصله با زمین قرار داشته باشد، باید توجه کنیم که علت ایجاد فصول و تغییر دما در نقاط مختلف زمین، نحوه تابش خورشید (عمود و یا مایل تابیدن مهر تابان) بوده که با توجه به انحراف و یا کجی محوری 23.5 درجه‌ای کره زمین نسبت به صفحه مداری آن است.

گفتنی است، آخرین رخداد نجومی سال 2020 میلادی روز (پنجشنبه، 11 دی) ساعت 11:11 دقیقه و در آخرین روز از سال پرمخاطره و کرونایی 2020 (31 دسامبر) به وقوع پیوست. در این رخداد صورت فلکی دوپیکر در 3.8 درجه شمال کوژماه کاهنده قرار گرفت.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره زمین در کمترین فاصله با خورشید ، اولین رخداد نجومی سال 2021 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «زمین در کمترین فاصله با خورشید ، اولین رخداد نجومی سال 2021» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید