کد مطلب: 20048 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دلار گران شد اما مسئولان دولت هنوز بی‌خبرند

دلار گران شد اما مسئولان دولت هنوز بی‌خبرند

به گزارش آسمونی: با وجود اینکه بازار با شوک دلار 4 هزار تومانی در هفته گذشته مواجه شد، اما به نظر می‌رسد...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

the-dollar-was-expensive-but-government-officials-are-still-unaware

به گزارش آسمونی:

با وجود اینکه بازار با شوک دلار 4 هزار تومانی در هفته گذشته مواجه شد، اما به نظر می‌رسد مسوولان اقتصاد کشور یا از وقایع موجود در بازار بی‌خبرند.

روزنامه اصلاح‌طلب جهان صنعت درباره گرانی دلار گزارش داده است: با وجود اینکه بازار با شوک دلار 4 هزار تومانی در هفته گذشته مواجه شد، اما به نظر می‌رسد مسوولان اقتصاد کشور یا از وقایع موجود در بازار بی‌خبرند و دارای گیرنده‌های ضعیفی هستند، یا فرستنده‌های آنها همچون کانال تلگرامی و سایت‌های آنها با نقص فنی مواجه است که نمی‌توانند در این زمینه دلایل و نظرات خود را بیان کنند!

گرچه طی هفته‌های اخیر شاهد اظهارات متعدد رییس کل بانک مرکزی از رسانه‌ها و یادداشت‌های مختلف تلگرامی مبنی بر چرایی گرانی دلار در بازار بودیم و دلایلی چون تقاضای فصلی، افزایش مسافرت‌های خارجی و تسویه حساب شرکت‌های خارجی در پایان سال میلادی را از زبان وی می‌شنیدیم، ولی با وارد شدن نرخ دلار به کانال چهار هزار تومان طی چند روز اخیر هیچ واکنشی از آقای رییس کل صورت نگرفته است‌.

در این میان نیز وزیر اقتصاد و دیگر اعضای اقتصادی کابینه دولت هم از اظهار نظر در باب این موضوع خودداری کرده‌اند و استراتژی سکوت را در این میان برگزیده‌اند‌.

با این حال تنها رییس سازمان برنامه و بودجه بود که قیمت دلار در بازار را غیرواقعی توصیف کرده و بدون تشریح راهکارهای دولت در جهت کنترل بازار ارز تنها وعده بازگشت ثبات را با اجرای سیاست‌های دولت در جهت کاهش تقاضا داد‌.  

در این میان نکته قابل تامل این است که ارزش جهانی دلار به بالاترین سطح خود طی 14 سال اخیر رسیده و سیگنال آن به بازار داخلی سبب جهش نرخ دلار شده است که به نظر می‌رسد کنترل آن از دست دولت خارج است‌.

در بازار معاملات جهانی روز جمعه و در آستانه کریسمس، ارزش دلار با بیش از 5/0 درصد رشد روبه‌رو شد؛ این در حالی است که ارزش دلار آمریکا در مقابل دیگر ارزهای اصلی جهان، از ماه نوامبر به بعد بیش از هفت درصد افزایش پیدا کرده است‌.

همچنین به گفته تحلیلگران اقتصادی، شاخص ارزش دلار در مقابل سایر ارزها تقریبا به بیشترین رقم در 14 سال اخیر رسیده و پیش‌بینی می‌شود با آغاز سال جدید میلادی، این روند افزایشی دلار ادامه پیدا کند؛ البته یورو هم در بازارهای جهانی ارز با کمی افزایش روبه‌رو شد و بخشی از سقوط ارزش قابل توجه خود را که اوایل هفته رقم خورده بود جبران کرد؛ این در حالی است که این افزایش، بیشترین میزان در حدود 14 سال اخیر بوده است‌.  

با وجود دلایل ذکر شده و ابعاد مختلف گرانی دلار و شناسایی متغیر‌های موجود که بر بالارفتن این نرخ در بازار تاثیر می‌گذارند، این سوال مطرح می‌شود که چرا هیچ راهکاری برای پاسخگویی به این متغیر‌ها و حل معادله چرایی گران شدن دلار صورت نمی‌گیرد؟

برای مثال اگر طبق گفته بانک مرکزی، تقاضای ارز توسط مردم و شرکت‌ها در فصل زمستان عامل اصلی این گرانی به شمار می‌رود و روالی که هر ساله توسط بازار به همین شکل تکرار می‌شود و بانک مرکزی نیز از این موضوع باخبر است، چرا هر ساله در چنین برهه زمانی دست روی دست گذاشته و تقاضای بازار ارز را در فصل پایانی سال تامین نمی‌کند؟

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند ذخایر ارزی بانک مرکزی از میزان مناسب و کافی برخوردار است‌. با این وجود هیچ‌گونه تزریق ارزی در بازار اتفاق نمی‌افتد‌. در نتیجه به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا موجب در رفتن فنر دلار شده است و باید از مسوولان مربوط درخواست رسیدگی به این تقاضا و متعادل کردن بازار را داشت تا با کنترل فنر قیمتی دیگر شاهد چنین جهش‌هایی در قیمت‌ها نباشیم‌.

اما باید این سوال را پرسید که آیا با بالا رفتن نرخ دلار سودی هم عاید کسی می‌شود؟

اگر تقاضای سفته‌بازی و سودهای هنگفت مقطعی برخی دلالان بازار در این میان را هم کنار بگذاریم (که از بازیگران اصلی بازار هستند و تاثیر بسزایی در این افزایش قیمت‌ها دارند)، باید این موضوع را در کانون توجه قرار دهیم که خود دولت یکی از کسانی است که منفعت بسیاری از این گرانی دلار می‌برد و می‌تواند با بالارفتن قیمت‌ها به جبران کسری بودجه خود بپردازد و سال مالی خود را به نوعی با موفقیت در جبران درآمد‌ها به پایان ببرد‌.

گرچه بارها شاهد اظهارات صاحبنظران دولتی مبنی بر این موضوع بوده‌ایم که دولت چنین برنامه و قصدی برای جبران کسری بودجه خود ندارد ولی نمی‌توان به سادگی از منفعت و سود بالای دلار چهار هزار تومانی چشم‌پوشی کرد و در نتیجه خود دولت که مقادیر زیادی دلار در صندوق‌های خود ذخیره دارد بی‌توجه از کنار این منبع درآمدی نخواهد گذشت!  

با این حال توجه به اظهارات جدید سخنگوی دولت هم می‌تواند جالب باشد که قیمت دلار در بازار را کاذب خوانده و ارائه راهکار از سوی دولت را روشی برای کاهش قیمت‌ها معرفی کرده است اما از چگونگی و روش‌های پیاده‌سازی این راهکار‌ها سخنی به میان نیاورده است‌...

با این تفاسیر تنها شاهد اظهارت امیدوارانه و دادن اطمینان خاطر از جانب مسوولان برای فروکش کردن قیمت‌ها در آینده هستیم و باید منتظر ماند تا به تدریج با آغاز سال نو میلادی و نیز با پایان یافتن سال 95 شمسی این وعده‌ها محقق شود‌. 

منبع: خبرگزاری دانشجو

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «دلار گران شد اما مسئولان دولت هنوز بی‌خبرند»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 9 = ?