کد مطلب:  40117 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد

کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد

به گزارش آسمونی:گوایدو که رئیس کنگره ونزوئلا است، با ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور خودخوانده موقت، باعث...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد
کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد

به گزارش آسمونی:گوایدو که رئیس کنگره ونزوئلا است، با ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور خودخوانده موقت، باعث ایجاد آشوب در خیابان های ونزوئلا شده است. وی اعلام کرده است که به عنوان رئیس جمهور موقت و با حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا، به منظور برگزاری انتخابات، قدرت را در دست می گیرد.

به نقل از رسانه ها، گوآیدو همزمان با تظاهرات ده‌ها هزار تن از مخالفان در ونزوئلا، خود را رییس‌جمهوری موقت این کشور خواند. او از ارتش خواست از تیراندازی به مردم خودداری کنند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا به سرعت به این رویداد واکنش نشان داد. به گزارش واشنگتن‌پست، او در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز من رسماً خوآن گوآیدو، رییس مجمع ملی ونزوئلا را به عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسم.

رییس‌جمهوری آمریکا در ادامه بیانیه خود آورده است، مجمع ملی در نقش خود به عنوان تنها شاخه مشروع دولت که از سوی مردم ونزوئلا انتخاب شده است، بر اساس قانون اساسی مشروعیت نیکولاس مادورو را سلب کرده و از این رو سمت ریاست‌جمهوری خالی شده است.

مخالفان دولت مادورو چهارشنبه در شهرهای مختلف این کشور خواستار کناره‌گیری وی از سمت خود شده‌اند.

مادورو که به تازگی دوره ریاست‌جمهوری خود را آغاز کرده، با مشکلات اقتصادی کشورش روبه رو است.

در پی این اتفاق، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از تلاش آمریکا برای کودتا در ونزوئلا سخن گفت و قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا را اعلام کرد و به دیپلمات های این کشور 72 ساعت مهلت داد خاک ونزوئلا را ترک کنند.

رئیس جمهور ونزوئلا گفت نمی خواهیم به دوران مداخله جویی های آمریکا بازگردیم. ما اکثریت و ملت هوگو چاوز هستیم. وی افزود ما در کاخ ریاست جمهوری همراه با صدای ملت باقی خواهیم ماند و این ملت است که رئیس جمهور قانونی ونزوئلا را انتخاب می کند.

نیکلاس مادورو، رسانه های بین المللی را به نادیده گرفتن و سانسور تظاهرات طرفداران و حامیانش و چشم پوشی از واقعیت های ونزوئلا متهم کرد و گفت حزب مخالف این کشور برای کودتا تلاش می کند.

وزیر دفاع ونزوئلا نیز اعلام کرد نیروهای نظامی با دفاع از قانون اساسی این کشور در مورد حفظ حاکمیت ملی ونزوئلا تضمین داده اند.سیاست مسکو در قبال ونزوئلا تغییر نمی‌کند/ حمایت اردوغان از مادورو

بعد از آنکه « خوان گوایدو»، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا خودش را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرده و سوگند یاد کرد، «آندره کلیموف»، قانونگذار ارشد کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون گفت که مسکو تغییری در سیاست خود نخواهد داد و همچنان «نیکلاس مادورو» را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور به رسمیت می‌شناسد.

کشورهای مختلف واکنش‌های متفاوتی به تحولات ونزوئلا نشان داده‌اند. غیر از آمریکا، کانادا، برزیل، پاراگوئه، کلمبیا، آرژانتین، پرو، اکوادور، کاستاریکا و شیلی خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت شناختند. دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرده در حال رایزنی با شریکان اروپایی خود درباره اوضاع ونزوئلا است.

از طرف دیگر، مکزیک اعلام کرده فعلا «نیکلاس مادورو» را به‌عنوان رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد. رئیس‌جمهور بولیوی هم در بیانیه‌ای از نیکلاس مادورو حمایت و دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرده است. رئیس‌جمهور بولیوی گفته در این برهه حساس که چنگال‌های امپریالیسم بار دیگر به دنبال لطمه زدن به دموکراسی است کشور او از مادورو و مردم ونزوئلا حمایت می‌کند.

the-coup-in-venezuela-against-maduro
the-coup-in-venezuela-against-maduro

برخی منابع در وزارت خارجه اوروگوئه گفته‌اند این کشور نیز مادورو را به عنوان رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

ترکیه نیز از دولت مادورو حمایت کرده است. روزنامه «ال‌پائیس» گزارش داده «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه بعد از سخنان ترامپ برای حمایت از «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا با او تماس گرفته است. مادورو هم در سخنرانی خود در جمع هوادارانش به تماس تلفنی اردوغان اشاره کرد و گفت رئیس‌جمهور ترکیه  حمایت آنکارا از دولت او را ابراز کرده است.سوریه هم از دولت و ملت ونزوئلا در برابر مداخلات آمریکا حمایت کرد

یک منبع در وزارت خارجه سوریه مداخله آمریکا در مسائل داخلی ونزوئلا را محکوم کرد.خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از این منبع گزارش داد: «سوریه به شدت مداخله آشکار دولت آمریکا در امور جمهوری ونزوئلا را محکوم می‌کند... [مداخله‌‌ای] که نقض آشکار قوانین بین‌الملل است».

وی تصریح کرد که سوریه بار دیگر اعلام می‌کند که به صورت قاطع با مداخلات آشکار آمریکا مخالف است. این منبع اعلام کرد که سوریه در حفظ حاکمیت ونزوئلا و شکست طرحهای خصمانه دولت آمریکا  کاملا با رهبری و ملت ونزوئلا اعلام همبستگی می‌کند.حمایت ایران از دولت و ملت ونزوئلا در برابر هرگونه دخالت خارجی و کودتاد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به حوادث سیاسی داخلی اخیر ونزوئلا و دخالت‌های علنی و نامشروع آمریکا در امور آن کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی هم چون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می‌کند.وی افزود:‌ ما امیدواریم هرگونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با به کارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز هر چه سریع‌تر حل و فصل شود.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخیراً نیز در اظهارنظری به دخالت‌های «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در امور داخلی ونزوئلا واکنش نشان داد و ضمن محکوم کردن این اظهارات مداخله‌جویانه گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران از دولت قانونی و ملت ونزوئلا در برابر مداخلات غیرقانونی واشنگتن حمایت می‌کند.»

کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد
کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد

قاسمی افزوده بود: «ما معتقدیم که راه‌حل مشکلات داخلی ونزوئلا تنها از طریق گفت‌وگوی نیروهای سیاسی داخلی بر اساس چارچوب‌های قانونی این کشور قابل حل و فصل است و هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی این کشور غیر سازنده بوده و صرفا باعث پیچیده شدن اوضاع خواهد شد.»چین هم از دولت ونزوئلا حمایت کرد

وزارت امور خارجه چین امروز  با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا به عنوان دولت مشروع این کشور حمایت کرد.به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» در بیانیه وزارت خارجه چین با حمایت از اقدامات دولت ونزوئلا برای پایان دادن به بحران این کشور، از دخالت‌های یک‌جانبه در امور داخلی ونزوئلا شدیدا انتقاد شده است.

این بیانیه بعد از آن منتشر شد که طی 48 ساعت گذشته تحولات سیاسی مهمی در ونزوئلا رخ داد. ماجرا از آنجا شروع شد که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار پیامی ویدئویی خطاب به مخالفان دولت ونزوئلا، ضمن «دیکتاتور» خواندن مادورو، صراحتا اعلام کرد که از هر آشوب و اغتشاشی برای سرنگون کردن دولت مادورو حمایت می‌کند.

منبع: بالف

: برای دریافت مشاوره درباره کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کودتا در ونزوئلا علیه مادورو / کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید