کد مطلب: 43298 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فروپاشی شبکه سازمان‌ یافته "فیشینگ" با کلاهبرداری 46 میلیاردی

فروپاشی شبکه سازمان‌ یافته "فیشینگ" با کلاهبرداری 46 میلیاردی

به گزارش آسمونی:رئیس پلیس فتا ناجا از متلاشی شدن یک شبکه سازمان‌یافته فیشینگ با کلاهبرداری بیش از 46...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی:رئیس پلیس فتا ناجا از متلاشی شدن یک شبکه سازمان‌یافته فیشینگ با کلاهبرداری بیش از 46 میلیارد ریالی خبر داد.

سردار وحید مجید با اعلام خبر فروپاشی شبکه سازمان‌یافته فیشینگ درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: در پی ارجاع بیش از 100 فقره پرونده برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان در استان خراسان رضوی در بازه زمانی 20 روزه، کارشناسان تیم عملیات ویژه پلیس فتا ، اقدامات فنی خود را در این رباطه آغاز کردند.

رئیس پلیس فتا افزود: کارشناسان پلیس فتا استان خراسان رضوی با انجام تحقیقات تخصصی دریافتند بخشی از وجوه سرقتی در حساب افراد مختلف در سراسر کشور به چرخش درآمده و بخشی دیگر صرف خرید شارژ،‌ کالا، ارز دیجیتال و دیگر خریدهای اینترنتی در نقاط مختلف کشور شده است.

وی با بیان اینکه تراکنش خریدهای صورت گرفته از رقم بالایی برخوردار بود، تصریح کرد: با تلاش پلیس فتا، تعدادی از متهمان در فضای سایبری شناسایی و پس از اخذ هماهنگی‌های قضایی طی اقدامی هماهنگ هشت متهم جوان و نوجوان در مشهد مقدس، دو متهم در تهران و دو نفر دیگر در استانهای شمالی کشور دستگیر شدند همچنین متهمان به همراه تجهیزات رایانه‌ای کشف شده به پلیس فتا خراسان رضوی انتقال پیدا کردند.

مجید درباره ابعاد فعالیت این شبکه کلاهبرداری، گفت: با توجه به وسعت دامنه کلاهبرداری‌ها در سطح کشور مشخص شد مجرمان با طراحی صفحات فیشینگ نظیر دریافت شارژ و خریدهای زیر قیمت به صورت اینترنتی یا وعده‌های واهی دیگر اقدام به فریب طعمه‌های خود می‌کردند.

رئیس پلیس فتا ادامه داد: قربانیان نیز با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود در صفحات جعلی ، اطلاعات مزبور را در اختیار اعضای این باند قرار داده، به گونه‌ای که هر کدام از اعضای باند بدون اینکه یکدیگر را از قبل ملاقات کرده باشند در فضای مجازی، یک گروه سازمان‌یافته تشکیل داده بودند و با تقسیم مسئولیت، موجودی حساب قربانیان را خالی کرده و حتی با سوء‌استفاده از اطلاعات حسابهای بانکی آنها دست به پولشویی می‌زدند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وسعت دامنه فعالیت این شبکه کلاهبرداری، تاکنون از دو هزار و 100 اطلاعات کارت بانکی به دست آمده مشخص شده که بیش از 46 میلیارد ریال برداشت غیر مجاز در فاصله زمانی کمتر از سه ماه صورت گرفته که در این رابطه تحقیقات توسط پلیس ادامه دارد.

رئیس پلیس فتا خاطرنشان کرد: در بررسی پرونده متهمان دستگیر شده، مشخص شد، تمامی افراد مزبور از داشتن خانواده مطلوب و روابط خوب خانوادگی محروم بوده و از نعمت پدر یا مادر و به ویژه کمبودهای عاطفی رنج می‌بردند و برای حل مشکلات دوران جوانی و نوجوانی و هزینه‌های متفرقه با انگیزه مالی به این اقدام کلاهبردارانه روی آورده بودند که این امر نیز در حوزه اجتماعی و رفتارشناسی توسط کارشناسان مربوطه قابل بررسی خواهد بود.

مجید با بیان اینکه شهروندان برای خرید اینترنتی خود به هشدارهای پلیس فتا توجه کنند، گفت: کاربران فضای مجازی باید آگاهی خود را نسبت به تشخیص سایت و درگاه اصلی از جعلی افزایش دهند، همچنین نرم‌افزارهای مورد نیاز تلفن‌همراه هوشمند خود را از سایتهای معتبر و رسمی ‌تهیه کرده، به هیچ عنوان از شبکه‌های اجتماعی به ویژه تلگرام نسبت به دریافت اپلیکیشنهای موبایل اقدام نکنند چرا که ریسک بالایی در جاسوسی و نصب بدافزار به همراه خواهد داشت.

رئیس پلیس فتا ناجا از شهروندان خواست در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyber police.ir بخش گزارشات مردمی اعلام کنند و هشدارهای پلیس را جدی بگیرند.

منبع: تسنیم

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «فروپاشی شبکه سازمان‌ یافته "فیشینگ" با کلاهبرداری 46 میلیاردی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 3 = ?