کد مطلب:  20698 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
علت آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو

علت آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو

ساختمان 54 ساله پلاسکو تهران که از دقایق ابتدایی صبح امروز پنجشنبه 30 دی ماه 1395 دچار حریق شده بود، به یکباره...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

plasco-mall
plasco-mall

ساختمان 54 ساله پلاسکو تهران که از دقایق ابتدایی صبح امروز پنجشنبه 30 دی ماه 1395 دچار حریق شده بود، به یکباره فرو ریخت. در این گزارش پورتال آسمونی به بررسی علت آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو می پردازد.

 

روایت یک شاهد عینی از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو

به گزارش افکارنیوز، یک شاهد عینی که حسابدار مغازه ای ساختمان پلاسکو است و در زمان حادثه در داخل ساختمان گرفتار شده بود،گفت: آتش سوزی ساختمان پلاسکو حدود ساعت 8 صبح اتفاق افتاد.

وی افزود: در پی این آتش سوزی از طبقه یازدهم ساختمان صدای انفجار به شدت زیادی به گوش رسید.آتش سوزی به حدی وحشت آور بود که ما با جرثقیل توانستیم از ساختمان خارج شویم.
 
این شاهد عینی در ادامه گفت: درحال حاضر حدود 18 مامور آتش نشانی زیر آوار مانده اند و برخی هم در زیر آوار زنده هستند.
 
وی اظهار داشت: آتش نشانان با دل وجان در این حادثه وحشتناک جان خود فدا کردند و تلاش بسیاری انجام دادند تا ما زنده بمانیم. 

 

علت آتش سوزی پلاسکو چه بود؟

معاون امنیتی استانداری تهران گفت: سهل انگاری انسانی عامل آتش سوزی مجتمع پلاسکو است.

به گزارش ایسنا، محسن همدانی درباره علت آتش سوزی پلاسکو اظهار کرد: ساعت 8:30 صبح که آتش نشانان وارد ساختمان پلاسکو می‌شوند گزارش می‌دهند که علت آتش سوزی یا اتصال سیم‌های برق است یا روشن بودن پیک‌نیک.

وی در افزود: بعد از اینکه آتش نشانان گزارش اولیه خود را ارسال می‌کنند مشغول اطفای حریق می‌شوند که متاسفانه آتش بیشتر شده و ساختمان فرو می‌ریزد.

وی در پایان افزود: قطع یقین سهل انگاری انسانی عامل آتش سوزی ساختمان پلاسکو است.

 

علت حادثه پلاسکو چه بود؟/ ساختمان سیستم اطفا حریق نداشت

کارشناس ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران گفت: هنوز گزارش نهایی کار مشخص نشده، اما می‌توان گفت‌ قدیمی بودن، عدم وجود سیستم اطفاء‌حریق، عدم بهسازی و بازسازی المان‌های سازه‌ای و عدم توجه به مراقبت و نگهداری از ساختمان از مهمترین دلایل فرو ریختن ساختمان بوده است.

صابر پیربرناش در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه این ساختمان در سال 1341 ساخته و سازمان نظام مهندسی فعالیت خود را از سال 1374 آغاز کرده است، اظهار کرد: بنابر این در آن زمان سازمان نظام مهندسی وجود نداشت که بخواهد نظارتی بر ساخت این ساختمان داشته باشد.

به گفته وی در حال حاضر باید منتظر بمانیم تا مسئولان شهرداری و آتش‌نشانی در مورد بحث‌های مقاوم سازی و نگهداری ساختمان نظرات خود را بیان کنند، اما نمی‌توان قدیمی بودن این ساختمان را انکار کرد.

وی تصریح کرد: زمانی که عمر یک ساختمان بیش از 50 سال می‌شود باید مقاوم سازی صورت بگیرد. به گونه‌ای که باید بهسازی و بازسازی برای ساختمان‌هایی با عمر بالا در نظر گرفته شود تا بتوان نیازهای جدید ساختمان را مطابقت داد.

وی ضمن انتقاد به نبود سیستم اطفا حریق در ساختمان پلاسکو تاکید کرد: این مسئله یکی از مهمترین مسائلی بود که اگر به موقع به آن توجه می‌شد میزان حادثه کمتر بود.

پیربرناش با بیان اینکه در حال حاضر سازمان نظام مهندسی تنها در جایگاه یک کارشناس می‌تواند در این مورد اظهار نظر کند عنوان کرد:  بحث نگهداری از ساختمان یکی از موارد مهم و اساسی است به طوریکه می‌توان گفت 20 درصد کار معطوف به ساخت و مابقی مربوط به نگهداری از ساختمان می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در همین راستا وزارت راه و شهرسازی مشغول تدوین مقررات جدید برای نگهداری ساختمان است که بی‌شک می‌تواند تاثیرات مثبتی را به جای بگذارد.

 

پیک‌نیک عامل آتش سوزی پلاسکو بود؟

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه 600 واحد صنفی و تولیدی در ساختمان پلاسکو فعال بودند گفت: خسارت مالی سنگین این ساختمان تجاری قابل برآورد نیست اما می‌توان تخمین زد که در هر واحد صنفی دست‌کم 100 تا 200 میلیون تومان کالا وجود داشته است.
صراط: رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه 600 واحد صنفی و تولیدی در ساختمان پلاسکو فعال بودند گفت: خسارت مالی سنگین این ساختمان تجاری قابل برآورد نیست اما می‌توان تخمین زد که در هر واحد صنفی دست‌کم 100 تا 200 میلیون تومان کالا وجود داشته است.

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با فارس در مورد حادثه ساختمان پلاسکو گفت: براساس شنیده‌ها نشت گاز در یکی از طبقات ساختمان عامل وقوع آتش‌سوزی در این ساختمان تجاری 17 طبقه بوده است.

وی با بیان اینکه 600 واحد صنفی در این ساختمان تجاری فعال بوده است، افزود: خسارت مالی بسیار سنگین است اما فعلا نمی‌توان مقدار آن را برآورد کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در این ساختمان پوشاک و لوازم ورزشی به فروش می‌رسید، گفت: طبقات همکف، اول و دوم این ساختمان محل عرضه اجناس بوده اما طبقات فوقانی آن واحدهای تولیدی بوده‌اند که قطعا با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به عید نوروز دچار خسارت مالی زیادی شده‌اند.

وی بیان داشت: واحدهای صنفی موجود در این سازمان فروریخته اعضای اتحادیه پوشاک و پیراهن‌دوزان و لوازم ورشی بودهند.

رئیس اتاق اصناف ایران با ابراز تاسف از وقوع این حادثه و وضعیت نامعلوم‌ آتش‌نشانان بیان داشت: کسبه و مردم در لحظات اولیه وقوع آتش‌سوزی توسط نیروهای امدادی از محل حادثه دور شدند.

* کپسول‌های اطفای حریق خالی بود

مجتبی درودیان رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران هم در این رابطه به فارس، گفت: نسبت به این موضوع مشاهده عینی ندارم اما بر اساس اطلاعاتی که از حاضرین در لحظه آتش‌سوزی در این ساختمان کسب کرده‌ام آتش‌سوزی در طبقه دهم ساختمان و به علت نشت گاز پیک‌نیک اتفاق افتاده است. به طوری که در اوایل صبح امروز یک نفر از کسبه‌ها در زمان ورود به محل کار خود کلید برق را می‌زند در حالی که اتاق به علت نشت گاز پیک‌نیک پر گاز بوده، انفجار رخ می‌دهد.

رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران، گفت: افرادی که در مراسم زیارت عاشور این ساختمان حضور داشته‌اند متوجه وقوع حریق در طبقه دهم ساختمان می‌شوند که بلافاصله برای خاموش کردن آن از طریق کپسول‌های اطفای حریق اقدام می‌کنند که متوجه می‌شوند کپسول‌های موجود در آن محل شارژ نداشته و خالی هستند.

درودیان تصریح کرد: در این ساختمان قدیمی 17 طبقه که امروز بر اثر آتش‌سوزی فروریخت، 600 واحد صنفی فعال وجود داشت که بیش از 400 واحد آن عضو اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان بودند و بقیه واحدها هم جزء اتحادیه خیاطان بوده‌اند.

وی با ابراز نگرانی برای آتش‌نشانان و سایر افراد زیر آوار مانده، گفت: نمی‌توان از خسارت اقتصادی این ساختمان برآوردی داشت اما با توجه به اینکه در ماه‌های آخر سال قرار داریم معمولا کسبه مغازه‌های خود را برای فروش بهاره آماده می‌کنند و می‌توان تخمین زد که در هر واحد صنفی حداقل بین 100 تا 200 میلیون تومان کالا وجود داشته است.

ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران بود که قدمتی 53 ساله داشت که صبح امروز بر اثر آتش‌سوزی گسترده فروریخت.

از این ساختمان 17 طبقه که محلی برای فروش پوشاک و البسه مردانه بود به عنوان اولین ساختمان مرتفع و مدرن ایران یاد می‌شود.

براساس این گزارش: گفته می‌شود تعداد آتش‌نشان و افراد دیگر بعد از فروریختن ساختمان زیر آوار مانده‌اند که هنوز اطلاعی از وضعیت آنها بدست نیامده است.

 

جزئیات حادثه پلاسکو از زبان رئیس‌پلیس پایتخت

رئیس‌پلیس پایتخت با تشریح جزئیات حادثه حریق ساختمان پلاسکو را تشریح کرد.
به گزارش تسنیم، سردار حسین ساجدی‌نیا در بازدید از محل ریزش ساختمان پلاسکو با تشریح از وضعیت موجود اظهار داشت: ساعت 7:30 دقیقه صبح امروز وقوع حریف به نیروهای امدادی و انتظامی گزارش شد و نیروهای انتظامی، آتش‌نشانی و اورژانس سریعا وارد محل شده و اقدامات لازم را انجام دادند.

رئیس پلیس پایتخت گفت: این آتش‌سوزی از طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو آغاز شد و خوشبختانه با حضور به موقوع عوامل امدادی و پلیس، ساختمان تخلیه شد و ساعت 11:30 با توجه به گسترش آتش‌سوزی، پاساژ پلاسکو فروریخت.

وی در خصوص تعداد افراد زیر آوار مانده در این سانحه افزود: مقامات مسئو در آتش‌نشانی تهران عنوان داشتند که متاسفانه تعدادی از نیروهای آتش‌نشانی زیر آوار گرفتار شدند و متاسفانه براساس همین گزارش  یکی دو نفر از کسبه نیز در ساختمان گرفتارند.

سردار ساجدی‌نیا در پاسخ به سوال تسنیم در خصوص اخبار منتشر شده در خصوص گرفتار شدن 2 خبرنگار زیر آوار این ساختمان گفت: هنوز نمی‌توان این گزارش‌ها را تایید کرد و ما نیز منتظر بررسی دقیق این موضوع هستیم.

وی با اشاره به حضور به موقع پلیس راهور در محل حادثه و باز بودن معابر منتهی به این محل برای خودروهای امدادی گفت: در حال حاضر ترافیک در اطراف محل وقوع حادثه نسبتا سنگین است ولی محور کمک‌رسانی و تردد خودروهای سنگین از جمله لودر و بولدوزر کاملا باز است و تا این لحظه نیز هیچ مشکلی برای تردد این خودروها به وجود نیامده است.

سردار ساجدی‌نیا خاطرنشان کرد: از ساعات اولیه وقوع این حادثه ستاد بحران با حضور شهرداری، استانداری، فرمانداری و نیروهای انتظامی تشکیل شده است و پیگیری‌های لازم برای آواربرداری در حال انجام است. 

وی از شهروندان تهرانی خواست تا با همکاری با نیروهای امدادی و پلیس از حضور در محل حادثه جدا خودداری کنند چرا که حضور مردم در محل باعث اختلال در امدادرسانی به مصدومان این حادثه خواهد شد.

سردار ساجدی‌نیا خاطرنشان کرد: در حال حاضر سگ‌های زنده‌یاب دستگاه‌های امدادی در محل حاضر شدند تا اقدامات لازم برای بیرون آوردن افراد گیر افتاده در زیر آوار را انجام دهند.

به گفته وی آواربرداری احتمالا امروز و فردا در محل حادثه ادامه دارد و لازم است مردم همکاری بیشتری با عوامل پلیس و راهور داشته باشند. 

به گزارش تسنیم تاکنون دو تن از عوامل پلیس براثر این سانحه مجروح شده اند.

 

تشکیل کمیته ویژه کمیسیون عمران برای بررسی فرو ریختن ساختمان پلاسکو

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از تشکیل کمیته ویژه برای بررسی علت آتش سوزی ساختمان پلاسکو در کمیسیون متبوعش خبر داد.
صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، از تشکیل کمیته ویژه بررسی حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در کمیسیون متبوعش خبر داد، و گفت: براساس برنامه ریزیهای انجام شده قرار است شنبه ( 2 بهمن) کمیسیون عمران به منظور تشکیل کمیته ویژه برای بررسی آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو تشکیل جلسه دهد.

وی ادامه داد:  این کمیته از روز یکشنبه ( 3 بهمن)  فعالیت خود را به منظور بررسی دلایل بروز این حادثه آغاز می‌کند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، گفت: قرار است این کمیته از محل حادثه بازدید کرده و پس از بررسی مدارک و مستندات، اقدامات شهرداری تهران و نحوه امداد و نجات، تا پایان هفته آینده گزارش خود را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کند.

به گزارش تسنیم صبح  امروز(پنجشنبه30دی) ساختمان پلاسکو واقع در چهارراه استامبول تهران دچار حریق شد که این حادثه منجر به جانباختن تعدادی از آتشنشانان و مصدوم شدن عده‌ای از کسبه این مجتمع تجاری شد .

نظر خود را درباره «علت آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید