کد مطلب:  51085 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دلیل مرگ 8000 پرنده در میانکاله مشخص شد

دلیل مرگ 8000 پرنده در میانکاله مشخص شد

رییس سازمان دامپزشکی کشور مسمومیت ناشی از دو میکروب "کلوستریدیوم " و " بوتولینیوم" در پرندگان مهاجر میانکاله شهرستان بهشهر را دلیل اولیه تلف شدن 8000 بال پرنده این تالاب اعلام کرد و گفت: محیط باتلاقی و آب‌های راکد مستعدکننده بیماری بوتولیسم که ناشی از دو میکروب کلوستریدویم و بوتولینیوم بوده، است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دلیل مرگ 8000 پرنده در میانکاله مشخص شد - The cause of the death of 8,000 birds in Miankaleh has been determined
دلیل مرگ 8000 پرنده در میانکاله مشخص شد - The cause of the death of 8,000 birds in Miankaleh has been determined
دلیل مرگ 8000 پرنده در میانکاله مشخص شد - The cause of the death of 8,000 birds in Miankaleh has been determined

به گزارش آسمونی : علیرضا رفیعی‌پور با اعلام علت مرگ پرندگان در تالاب میانکاله شهرستان بهشهر اظهار کرد: این مسمومیت ناشی از دو میکروب "کلوستریدیوم " و " بوتولینیوم" است که بیماری بوتولیسم یا همان مسمومیت طبیعی را ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی بلافاصله در مورد تلفات تالاب میانکاله ورود کرده است، تصریح کرد: مطالعات میدانی و محیطی سریعا آغاز و پس از نمونه‌گیری شک به بیماری مشترک بین انسان و پرندگان بود که کمتر از 48  بیماری آنفلوآنزا و نیوکاسل رد شد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور خاطرنشان کرد: با توجه به این که آب تالاب میانکاله نیز راکد و باتلاقی است، بیماری بوتولیسم نیز ناشی از همین شرایط منجر به تولید سم در گیاه و آب در این منطقه شده و با تغذیه پرندگان از این آب و گیاه منجر به تلفات آن‌ها شده است.رفیعی‌پور گفت: نتیجه اولیه براساس چندین آزمایش و بازدید میدانی به دست آمده است، در صورتی که نیاز به تکرار آزمایش یا حتی ارسال نمونه‌ها به خارج از کشور برای آزمایش‌گیری باشد، از سوی دامپزشکی کشور انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه 30 تیپ از بیماری بوتولیسم در جهان شناسایی شد، افزود: نوع بیماری که در پرندگان میانکاله مشاهده شده از نوع تیپ " سی ام " است که قابلیت انتقال از پرندگان به انسان را ندارد.رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: مرگ و میر پرندگان با درصد بالا بر اثر این سم طبیعی بوده است که در بازه زمانی 7 تا 8 روز کاملا مرتفع می‌شود و شرایط به حالت عادی برگشته  و قربانی نخواهد گرفت.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه نمونه‌ها به آزمایشگاه پاستور برای تایید بیشتر فرستاده شد، گفت: این سم در آزمایشگاه بر روی موش‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و نمونه‌ها برای سازمان دامپزشکی کشور ارسال شد که پس از مباحث بالینی و اطلاعات محیطی بیوتوکسین به وجود سم بوتولیسم رسید و برای تکمیل قطعیت نتیجه نهایی طی این هفته اعلام می‌شود.وی اظهار کرد: میکروب‌های این بیماری بی‌هوازی است و سم خطرناکی در آب راکد و زمین باتلاقی ایجاد می‌کند و پیش‌بینی می‌شود این بیماری حداکثر 10 هزار پرنده را در تالاب میانکاله تلف کند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور خاطرنشان کرد: پیش از این محیط زیست مازندران از جمع آوری بیش از 6000 قطعه لاشه تا روز یکشنبه خبر داد و اعلام کرد که در روزهای اخیر روند این بیماری کاهش یافته و طبق گزارش محیط زیست در روز جاری میزان مرگ و میر به حد صفر رسیده است.

رفیعی‌پور اثر  فاضلاب‌ها و آلاینده‌های صنعتی را رد کرد و یادآور شد: آزمایشات فلزات سنگین و فسفر نیز منفی بوده است.

: برای دریافت مشاوره درباره دلیل مرگ 8000 پرنده در میانکاله مشخص شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «دلیل مرگ 8000 پرنده در میانکاله مشخص شد» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید