کد مطلب:  2371 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
علت ریزش موی آقایان

علت ریزش موی آقایان

بيشتر مردان در معرض ريزش مو قرار دارند و دنبال راهي براي پرپشت کردن موي خود هستند. تبليغات در‌ اين زمينه...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بیشتر مردان در معرض ریزش مو قرار دارند و دنبال راهی برای پرپشت کردن موی خود هستند.

تبلیغات در‌ این زمینه زیاد است اما راه حل کدام است؟

بدن انسان نزدیک به 5 میلیون فولیکول مو (پیاز مو) دارد، در حالی که پوست سر 100 تا 150 هزار از‌ این تعداد را در بر می‌گیرد. افراد با موهای بلوند بیشترین تعداد فولیکول‌ها را در سر داشته و بعد از آنها به ترتیب مو قهوه‌ای‌ها و مو قرمزها قرار دارند.

رویش طبیعی موی سر 6/0 تا 1 سانتی‌متر در ماه است. به طور متوسط روزانه 50 تا 100 موی در مرحله استراحت می‌ریزند.‌

این ریزش مو طبیعی است و همان ریزشی است که در دوش گرفتن و برس زدن مو می‌بینیم، این موها دوباره رشد خواهند کرد.

ریزش موی مردانه 

در مردها‌ این ریزش مو، بعد از بلوغ، هر زمانی که میزان آندروژن‌های خون (هورمون‌های جنسی مردانه) افزایش یابد، شروع می‌شود. برای ریزش مو ممکن است هورمون‌های مردانه بیشتر از حد طبیعی نباشد. اگر ژن ریزش مو موجود و آندروژن‌ها در حد طبیعی باشند، ریزش موی مردانه یا آندروژنتیک بروز می‌کند.

علل ریزش موی مردان

بیماری یا جراحی بزرگ: مانند مشکلات تیروئیدی، چه پرکاری و چه کم کاری، چربی زیاد پوست سر، رژیم غذایی نامناسب که مهم‌ترین عامل ریزش مو است، اضطراب، نگرانی و شوک ناگهانی، داروها مانند داروهای ضدانعقاد خون (وارفارین، هپارین و...)، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدنقرس، شیمی‌درمانی که برای سرطان‌ها استفاده می‌شود، استفاده بیش از حد از ویتامین A، عفونت مانند عفونت‌های قارچی، بیماری‌ها مانند لوپوس یا دیابت و در بعضی از بیماری‌های مزمن هم ممکن است ریزش مو به وجود‌ آید، مانند: سیفلیس، تیفوس، آنفلوآنزا، سرماخوردگی و کم‌خونی و همچنین مراقبت نامناسب مثل کشش بیش از حد مو موجب ریزش مو می‌شود.

درمان 

بستگی به علت ریزش موی شما دارد. یک رژیم غذایی مناسب با پروتئین کافی، ویتامین B کافی و مس، روی و ید کافی نیاز است و هر علتی که پیش از‌این ذکر شد، باید برطرف شود. بعضی از داروها هم ممکن است کمک کنند.در‌این مورد ماینوکسیدیل که روی پوست سر استفاده می شود و مردان و زنان می‌توانند از آن استفاده کنند و فیناستراید که به صورت قرص است و فقط مردان می‌توانند استفاده کنند، وجود دارند. دو داروی آودارت و نیزورال برای جلوگیری از ریزش مو موثرند اما فقط برای‌این مشکل استفاده نمی‌شوند، ضرورت دارد که برای تشخیص علت و نوع ریزش موی خود حتما به یک پزشک پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید و به طور خود سرانه دارویی را مصرف نکنید.

فیناستراید 

دارویی است که ابتدا برای درمان بزرگی خوش خیم غده پروستات به کار می‌رفت و به دنبال استفاده از آن، اثربخشی آن در درمان ریزش موی نوع مردانه مشاهده و ثابت شد. در خانم‌ها ریزش موی شبیه نوع آندروژنتیک وجود دارد که به ریزش موی تیپ زنانه معروف است. فیناستراید می‌تواند روی جنین پسر، اثر نامطلوب بگذارد و به همین علت در خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که احتمال باردار بودنشان طی دوره درمان وجود دارد، تجویز نمی‌شود.

ماینوکسیدیل 

دارویی که به صورت محلول‌های 2 درصد و 5 درصد و به صورت موضعی استفاده می‌شود، بدون نسخه به فروش می‌رسد ولی بهتر است تحت نظر پزشک پوست و مو استفاده شود. در ابتدا برای درمان پر فشاری خون تجویز می‌شد ولی معلوم شد که در درمان ریزش موی نوع مردانه نیز مؤثر است. ماینوکسیدیل با اتساع رگ‌های خونی، بر رشد موها موثر است و هیچ تاثیری بر هورمون‌های مردانه ندارد. این دارو در شروع ریزش و ریزش کم‌وسعت، مؤثرتر است تا در موارد طول کشیده و وسیع. تاثیر آن در همه افراد یکسان نیست. ماینوکسیدیل بر نواحی مرکزی و قله پوست سر بیشتر از قسمت‌های جانبی و بر موهایی که در فاز رشد قرار دارند، بیش از فاز استراحت و بر موهای نازک و کرکی و موهای خشن به یک میزان موثر است. هنگام استفاده از ماینوکسیدیل، ریزش مو در فاز استراحت ممکن است برای مدت کوتاهی بیشتر شود.‌ این اثر، موقتی است و موهای ریخته شده، طی هفته‌های بعد دوباره رشد می‌کنند. در ضمن از ماینوکسیدیل می‌توان به عنوان درمان مکمل پس از سایر درمان‌های ریزش مو چون کاشت مو استفاده کرد. آثار جانبی ماینوکسیدیل کم و جزیی است (تحریک و خارش موقت پوست) و کاهش فشار خون با استفاده از نوع موضعی پیش نمی‌آید. احتمال رشد موهای زاید در صورت وجود دارد که اغلب به علت تماس اتفاقی دارو با پوست صورت است.

- نویسنده : دکتر هومن خلیقی

برای خواندن مطلب درمان ریزش موی مردان اینجا را کلیک نمایید

: برای دریافت مشاوره درباره علت ریزش موی آقایان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «علت ریزش موی آقایان» در کادر زیر بنویسید :

3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید