مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  56899 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
معمار تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی درگذشت

معمار تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی درگذشت

وی ساختمان مجلس را در سال 1355 طراحی و کمی بعد ایران را به مقصد فرانسه ترک کرد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

«علی سردار افخمی» معمار تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی درگذشت.

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری فارس، علی سردارافخمی معمار ایرانی ساکن پاریس، در 18 آذر 1399 به دلیل کهولت سن در 91 سالگی در پاریس درگذشت. از آثار شناخته‌شده او می‌توان به ساختمان تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی اشاره کرد.

سردارافخمی درباره معماری تئاترشهر گفته بود: فرم نهایی سازه، با الهام از خاطراتی بود که از معماری ایرانی در شیراز و اصفهان داشتم. زمین این بنا آن زمان از همه طرف دیده می‌شد و به نظر می‌رسید بهترین طرح برای اجرا، یک ساختمان دایره‌ای است. نکته مهم در ساخت این بنا این بود که از همان ابتدا مخالف کاربرد شیشه و تراورتن بودم، به دلیل اینکه این مصالح مناسب آب و هوا و فضای ایران نیست.

معمار تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی درگذشت
معمار تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی درگذشت

از راست: کامران دیبا، رضا مجد، محمدرضا مقتدر، عبدالعزیز فرمانفرمائیان، علی سردار افخمی

او ساختمان مجلس را در سال 1355 طراحی و کمی بعد ایران را به مقصد فرانسه ترک کرد. سردارافخمی پس از اقامت در فرانسه به ایران بازنگشت و درخواست وزارت مسکن و شهرسازی در دهه 70 را برای اجرای ساختمان جدید مجلس رد کرد. خودش در این باره گفته است: از من خواستند که برای اجرای این ساختمان به تهران بیایم؛ چون طرحش را من داده بودم. ولی من با آن شرایط قبول نکردم؛ چون خودم در فرانسه زندگی و کار داشتم و می‌ترسیدم بروم ایران و نتوانم هر موقع که خواستم برگردم. اوایل دهه 70 شمسی وزیر جوانی به نام «آخوندی» پیش من در پاریس آمد. او از من خواست که به ایران بیایم. به من گفت: به شما قول می‌دهم هر وقت خواستید ترتیبی بدهم که به فرانسه برگردید. به هر صورت نرفتم.

او توضیح داده: یک دفعه دیگر هم که مجلس جدید را ساخته بودند، سراغم آمدند. نمای مجلس از شیشه بود؛ با این حال می‌ترسیدند شیشه‌اش کنند. یک نفر دیگر از طرف آقای «ناطق نوری» پیشم آمد و پرسید که شما فکر می‌کنید شیشه می‌شود یا نمی‌شود؟ بردمش موزه «لوور» و آن هرمی را که «ای ام پی» معمار آمریکایی ـ چینی ساخته، نشانش دادم. این هرم چند سال بعد از آن طرحی که من داده بودم، ساخته شد. به او گفتم این شیشه است و برقش به چشم کسی نمی‌خورد. اول خواستند نما را کاشی بکنند ولی بعد تراورتن کردند؛ در حالی که من دشمن تراورتن هستم.

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره معمار تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی درگذشت فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معمار تئاتر شهر تهران و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی درگذشت» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید