کد مطلب:  37919 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تنش‌ها در کاخ سفید بالا گرفت/ترفند جان بولتون برای اخراج جیمز متیس

تنش‌ها در کاخ سفید بالا گرفت/ترفند جان بولتون برای اخراج جیمز متیس

به گزارش آسمونی:منابع آگاه در کاخ سفید می‌گویند مشاور امنیت ملی آمریکا تلاش دارد به شیوه‌ای خاص وزیر دفاع...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی:منابع آگاه در کاخ سفید می‌گویند مشاور امنیت ملی آمریکا تلاش دارد به شیوه‌ای خاص وزیر دفاع این کشور را وادار به برکناری کند.

به نقل از فارین پالیسی، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، با انتشار شایعه درباره برکناری وزیر دفاع این کشور تلاش دارد هر چه زودتر او را از کابینه دولت اخراج کند.

وبگاه «فارین پالیسی» به نقل از منابعی آگاه در کاخ سفید گزارش داد جان بولتون و معاونش میرا ریکاردل، طی هفته‌های اخیر با انتشار شایعاتی درباره برکناری قریب‌الوقوع جیمز متیس، وزیر دفاع، تلاش دارند تا هر چه زودتر او را از بدنه دولت ترامپ اخراج کنند.

یکی از این منابع که از مقامات ارشد پیشین آمریکاست به  «فارین پالیسی» گفته است بولتون و ریکاردل که بارها درخصوص نوع عزل و نصب‌ها در وزارت دفاع با جیمز متیس مشاجره داشته‌اند، بر این باورند که وزیر دفاع «از نظر عقیدتی» با دولت دونالد ترامپ هماهنگی ندارد و به همین دلیل این دو نفر تلاش دارند «این احساس را ایجاد کنند که جیمز متیس کار خود را انجام داده است».

یک مقام دولت ترامپ نیز می‌گوید: «بولتون و ریکاردل تنها کسانی هستند که از برکناری متیس خوشحال می‌شوند. وزیر دفاع هم با اعضای کابینه و هم با قانون‌گذاران دو حزب کاملا هماهنگی دارد».

به نوشته «فارین پالیسی» موضوع برکناری متیس با دقت در واشنگتن دنبال می‌شود زیرا او را فردی حرفه‌ای و با تجربه برای کنترل شرایط بحرانی می‌دانند.

یکی دیگر از مقامات ارشد پیشین آمریکا می‌افزاید بی‌نظمی  برگزاری جلسات شورای امنیت ملی یکی از موضوعات مورد اختلاف بولتون و متیس است؛ در نشستهای شورای امنیت ملی  طیفی از مقامات ارزیابی‌ها و نظارت خود را در اختیار رئیس‌جمهور قرار می‌دهند. به گفته این مقام ارشد «در این نشست‌ها رئیس‌جمهور به صورت منظم و سازمان‌یافته نظرات همه مشاوران خود را دریافت نمی‌کند، چون نظمی در تشکیل جلسات وجود ندارد و اغلب جان بولتون این جلسات را کنترل می‌کند».

پیش از این جیمز متیس، در واکنش به انتشار خبرهای اخیر درباره استعفایش اعلام کرد دونالد ترامپ، «صد در صد» از او حمایت می‌کند. همزمان با خبر برکناری متیس، دونالد ترامپ نیز در گفتگویی اظهار کرده بود: «نمی دانم جیمز متیس استعفا خواهد داد یا خیر، اما شاید او این کار را انجام دهد.»

متیس به این اظهارات ترامپ اینگونه پاسخ داد: «من در تیم او هستم. ما هرگز درباره کنار رفتن من صحبتی نکرده‌ایم».

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظر خود را درباره «تنش‌ها در کاخ سفید بالا گرفت/ترفند جان بولتون برای اخراج جیمز متیس» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید