کد مطلب:  19713 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تهران میزبان هیات 590 نفری اقتصادی روسیه

تهران میزبان هیات 590 نفری اقتصادی روسیه

به گزارش آسمونی: تهران از یکشنبه 21 آذر ماه میزبان نشست سه روزه کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه و...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

tehran-to-host-590-person-staff-of-the-russian-economy
tehran-to-host-590-person-staff-of-the-russian-economy

به گزارش آسمونی:

تهران از یکشنبه 21 آذر ماه میزبان نشست سه روزه کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه و همایش بزرگ تجاری دوجانبه با حضور هیات 590 نفری روسی است که گام اصلی اجرای راهبرد حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری دو کشور برای گسترش فراگیر روابط به شمار می‌رود.
به گزارش ایرنا، سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ها که با ریاست مشترک محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیهبرگزار می‌شود، بی‌سابقه‌ترین برنامه‌ریزی برای افزایش همکاری‌های دو کشور به شمار می‌رود.

اعضای هیات روسیه تا پایان روز یکشنبه وارد ایران می‌شوند و وزیر انرژی روسیه همراه گروه مدیران ارشد مذاکره‌کننده روسی نیز دوشنبه به تهران سفر می‌کند که افزون بر امضای اسناد مورد توافق، دیدارها و ملاقات‌های دوجانبه‌ای نیز با واعظی رئیس ایرانی کمیسیون و همچنین دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی دارد.

در جریان نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ها در تهران که روسیه با یک هیات 270 نفری از بخش‌های مختلف اقتصادی در آن حضور پیدا می‌کند، کارگروه‌های ایرانی و روسی از جمله انرژی و ارتباطات و مخابرات در زمینه فرصت‌های تازه، برنامه اجرای قراردادها، پیگیری توافق‌های قبلی و همچنین برنامه‌ریزی برای آینده، مذاکره و تصمیم‌گیری می‌کنند.

بر اساس نتیجه مذاکرات مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو و نوواک رئیس روسی این نشست، امضای سند ساخت و راه‌اندازی چهار واحد نیروگاه حرارتی بندرعباس با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 289 میلیون یورو روسیه و نیز چند سند دیگر از جمله استانداردسازی، مترولوژی، ارزیابی کالاهای دو کشور و همچنین پروژه شرکت‌های خصوصی در تهران درنظر گرفته شده است.

همچنین قرار شده است، در چارچوب مذاکرات سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ها برای نخستین بار کمیسیون انرژی دو کشور با حضور معاون وزیر انرژی روسیه با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه در این حوزه تشکیل شود.

وزارت انرژی روسیه پیش از این عرصه انرژی، صنایع، کشاورزی، دامی، بانکی، حمل‌ونقل، آموزشی، جنگل و هوافضا را از جمله دستورهای کاری دو کشور برای اجلاس تهران اعلام کرده بود.

محور دیگر نشست تهران نیز شامل کارآمدتر شدن چارچوب حقوقی و قراردادی برای همکاری‌های دوجانبه و احتمال امضای اسناد مرتبط به این حوزه‌ها از سوی مقام‌های دولتی است.

همزمان با برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک، نشست یک روزه و بزرگ تجاری دو کشور با حضور نمایندگان بیش از 200 شرکت از بزرگترین شرکت‌های اقتصادی روسیه شامل 320 نفر همراه همتایان ایرانی در تهران تدارک دیده شده که در تاریخ روابط دو کشور بی‌مانند است.

سنایی سفیر ایران در مسکو نیز درباره افق رو به گسترش همکاری‌های دو کشور اعلام کرده است: روابط تهران و مسکو در همه ابعاد و زمینه‌های سیاسی، منطقه‌ای و اقتصادی در حال توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: اسناد زیادی از جمله سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیلات صدور روادید بین دو کشور، گمرکی و تولیدات سبز امضا شده و در حال اجرا است.

سنایی همچنین با اشاره به هشت دیدار برگزار شده بین حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رییسان جمهوری دو کشور و تاکید سران بر گسترش بیش از پیش همکاری‌ها، اظهار کرد: روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف دیگر از جمله منطقه‌ای و خاورمیانه هم به نتیجه رسیده و در حال انجام است و امروز روشن‌ترین زمان همکاری‌های تهران و مسکو در طول تاریخ است.

سفیر ایران در مسکو اظهار کرد: مجموعه اقدام‌های انجام شده به ویژه توافق کاهش تعرفه‌های گمرکی، گذرگاه سبز گمرکی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و حمایت از سرمایه‌گذاری مشترک، سبب توسعه روزافزون روابط اقتصادی با روسیه در آینده است.

سیزدهمین نشست کمیسون مشترک اقتصادی دو کشور با همکاری وزارت انرژی و توسعه اقتصادی روسیه، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات، سفارت جمهوری اسلامی در مسکو، از سوی «روس کانگرس» بزرگترین شرکت برگزارکننده همایش‌های اقتصادی روسیه برگزار می‌شود.

ایران و روسیه می‌خواهند با شتاب‌بخشی به برنامه توسعه همکاری‌ها، ارزش روابط اقتصادی را تا پایان 2017 به سالانه چهار میلیارد دلار برسانند که با توجه به مزیت‌های نزدیک بودن بازارهای مصرف، مسیرهای کم‌هزینه حمل‌ونقل هوایی، دریایی و زمینی و همچنین ترکیبی و آشنایی به نیازهای متقابل توان، افزایش بیش از سطح پیش‌بینی شده نیز وجود دارد.

در نشست سال گذشته کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور با شرکت هیات 70 نفره ایرانی و همتایان روسی در مسکو به ریاست واعظی و نوواک، مجموعه‌ای از سندها و تفاهم‌ها به ارزش بیش از 40 میلیارد دلار در حوزه‌های مختلف از جمله افزایش مبادلات بازرگانی و فعالیت بخش خصوصی، نیروگاهی (هسته‌ای و بخار)، ریلی، صنعتی، انرژی و برق مورد توافق قرار گرفت.

بر اساس اجرای بخشی از این توافق‌ها، ارزش روابط اقتصادی دو کشور شاهد جهشی بزرگ در همکاری‌های بازرگانی و مبادلاتی شد.

از آغاز روی کار آمدن دولت یازدهم، ایران و روسیه با اجرای راهبرد افزایش همکاری‌های دوجانبه و همگرایی منطقه‌ای، روابط اقتصادی رو به رکورد خود را نیز تحرک بخشیدند.

پایین‌ترین سطح روابط تجاری دو کشور سال 1392 با سقوط از چهار میلیارد دلار به کمی بیش از یک میلیارد دلار تجربه شد.

در چارچوب اقدام‌های دولت یازدهم، سال 2014 ارزش اقتصادی روابط دو کشور به حدود یک میلیارد و 700 میلیون دلار رسید، سال 2015 نیز حدود 30 درصد رشد کرد.

از سوی دیگر، بر اساس آمارهای تازه اعلام شده در 9 ماهه گذشته از سال جاری میلادی ارزش مبادلات در حوزه بازرگانی نسبت به مدت مشابه سال 2015، بیش از 80 درصد افزایش یافته است.

منبع: همشهری آنلاین

: برای دریافت مشاوره درباره تهران میزبان هیات 590 نفری اقتصادی روسیه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تهران میزبان هیات 590 نفری اقتصادی روسیه» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید