کد مطلب:  43225 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وزیر آموزش و پرورش: تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را ‌دارد‌ / مشکلات مدارس روزبه‌روز پیچیده‌‌تر می‌شود

وزیر آموزش و پرورش: تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را ‌دارد‌ / مشکلات مدارس روزبه‌روز پیچیده‌‌تر می‌شود

به گزارش آسمونی:وزیر آموزش و پرورش گفت: بعد از سیستان و بلوچستان، تهران و شهرستان‌های استان تهران بدترین...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

وزیر آموزش و پرورش: تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را ‌دارد‌ / مشکلات مدارس روزبه‌روز پیچیده‌‌تر می‌شود
وزیر آموزش و پرورش: تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را ‌دارد‌ / مشکلات مدارس روزبه‌روز پیچیده‌‌تر می‌شود

به گزارش آسمونی:وزیر آموزش و پرورش گفت: بعد از سیستان و بلوچستان، تهران و شهرستان‌های استان تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را از نظر تراکم دانش‌آموز، ایمنی و مدارس فرسوده دارند.

محمد بطحایی امروز در مراسم احیای مدارس ماندگار در گام دوم انقلاب که در دبیرستان ماندگار شهید مدرس شهرری برگزار شد، با بیان اینکه صدور بخش‌نامه‌های متعدد مهم‌ترین عامل برای ناکارآمدی مدارس به شمار می‌‌رود اظهار داشت: آموزش و پرورش به واسطه داشتن کتابی قطور و 700 صفحه‌ای دارای مصوباتی برای ممانعت از تصمیم‌گیری‌های مدارس در بخش‌های مختلف است و هر ساله در حدود هزار بخشنامه به مدارس ابلاغ می‌شود که به معنای باید و نبایدهای مسئولان مدارس است.

وی بیان کرد: در صورتی که مسئولان مدارس نتوانند به صورت مستقل تصمیم‌گیری‌ کنند در آینده‌ای نه چندان دور مدارس ماندگاری از جمله سعادت بوشهر، البرز تهران و مدرس شهرری را از دست خواهیم داد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس باید از نوآوری و خلاقیت در زمینه‌های مختلف استفاده کنند گفت: مسئولان مدارس باید در تصمیم‌گیری‌ها و اداره مدرسه به صورت مستقل عمل کنند اما در حال حاضر خلاقیت و نوآوری‌ در مدارس مسکوت مانده است.

بطحائی تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات مدارس روزبه‌روز پیچیده‌‌تر می‌شود و افراد غالباً برای رفع مشکلات و موضوعات مربوط به مدارس در انتظار تصمیم‌‌گیری‌های مسئولان رده بالاتر هستند.

وی با اشاره به وجود 110 هزار مدرسه در کشور افزود: اصلاح ریل کنونی آموزش و پرورش نیاز به صبوری و حوصله دارد تا بتوان مسیر را به سمت درست و تأثیرگذاری هدایت کرد.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: واکاوی و بررسی عملکرد مدارس ماندگاری مانند «شهید مدرس» نشان می‌دهد که به نقطه قابل توجهی در زمینه وجه تمایز این‌گونه مدارس با سایر مدارس کشور رسیده‌ایم و آن وجود نیروی انسانی متعهد، علاقه‌مند و متخصص است.

بطحائی گفت: وجه تمایز مدارس ماندگار ساختمان، فضای بزرگ، امکانات و تجهیزات نیست، بلکه نیروی انسانی علاقه‌مند، کاربلد و مدیریت شایسته این مدارس را به مراکزی ممتاز و برجسته در تاریخ نظام آموزش و پرورش تبدیل کرده است.

وی با اشاره به شناسایی 100 مدرسه ماندگار در کشور بیان کرد: این مدارس با شرایط و ویژگی‌های خاص شناسایی شده و مجوز مدارس ماندگار را دریافت کرده‌اند، مدرسه باید به عنوان کانون تربیتی محله، مرجع و مورد اعتماد منطقه تبدیل شود و این همان نکته مورد تأکید و توجه در سند تحول بنیادین است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای سیاست مدرسه‌محوری در آموزش و پرورش اظهار داشت: این سیاست رویکرد جدی آموزش و پرورش به شمار می‌رود، آموزش و پرورش زمانی، بزرگ، بالنده، باکیفیت و موفق خواهد شد که مدرسه به بلوغ شایسته دست پیدا کند و این یکی از مهم‌ترین سیاست‌هایی است که در دوره جدید مصرانه دنبال می‌شود که مدرسه به عنوان هویت مستقل بدون وابستگی به اداره آموزش و پرورش منطقه، استان و وزیر و معاون وزیر اداره شود.

بطحائی ادامه داد: بعد از سیستان و بلوچستان، تهران و شهرستان‌های استان تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را از نظر تراکم دانش‌آموز، ایمنی و مدارس فرسوده دارند.

وی در پایان با بیان اینکه آمایش سرزمینی در نظام آموزشی قابل اهمیت است خاطرنشان کرد: در کشور به دلیل فقدان آمایش سرزمینی، مشکلاتی برای نظام آموزشی به وجود آمده است که مدارسی در برخی از مناطق ساخته شده، اما به دلیل عدم پایش سرزمینی، آن مدارس خالی از دانش‌آموزان است، در حالی که مناطق دیگر با کمبود مدرسه روبه رو هستند.

منبع: تسنیم

: برای دریافت مشاوره درباره وزیر آموزش و پرورش: تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را ‌دارد‌ / مشکلات مدارس روزبه‌روز پیچیده‌‌تر می‌شود فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «وزیر آموزش و پرورش: تهران بدترین وضعیت فضای آموزشی را ‌دارد‌ / مشکلات مدارس روزبه‌روز پیچیده‌‌تر می‌شود» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید