کد مطلب: 42753 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نمایشگاه کتاب ؛ اختتامیه ، نقد + عکس

نمایشگاه کتاب ؛ اختتامیه ، نقد + عکس

امروز ، 14 اردیبهشت ماه 1398 آخرین روز از نمایشگاه بزرگ کتاب تهران است . به گزارش خبرنگار آسمونی ، نمایشگاه...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
امروز ، 14 اردیبهشت ماه 1398 آخرین روز از نمایشگاه بزرگ کتاب تهران است .به گزارش خبرنگار آسمونی ، نمایشگاه کتاب رویدادی است که هرساله از هفته اول اردیبهشت ماه به مدت ده روز به منظور فروش کتاب و افزایش کتاب خوانی در تهران برگزار می شود .

با آسمونی همراه باشید :

کتاب و کتاب خوانی یکی از اصلی ترین مقوله ها برای افزایش رشد فکری و فرهنگی هر جامعه ای است . جامعه ای که تولید و نشر محتوا در آن مشکل داشته باشد در نهایت به بن بست فرهنگی خواهد رسید . برای همین همواره به کتاب و کتاب خوانی اشاره ای فراوان شده است . نمایشگاه کتاب محیطی کاملا وسیع و سرشار از کتاب های ماندگار ، رمان های برنده ی انواع جایزه های نوبل ، پولیتزر و ... است که می توان با خرید این کتاب ها از تجربیات ، دانش ، علم های روز و بسیاری از داستان های شنیدنی و فانتزی و بعضا روایت هایی از اتفاقات واقعی را که در این کتاب ها وجود دارد با گوشت ، خون و استخوان حس کرد .فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در جامعه امروزی کشور به امری بسیار اسفناک تبدیل شده است . میانگین حدودا بین 12 تا 17 دقیقه سرانه مطالعه در کشورمان نشان از عدم کتاب خوانی دارد . کتاب های درسی را فراموش کنید ! کتاب های روز دنیا ، کتاب های خاطره انگیز ، تمامی فکر و ذکرمان استفاده از فضای مجازی و فیلتر ها و اتفاقاتی است  که بعضا ربطی به من و شما ندارد ! ممکن است بگویید چه چیز هایی در کتاب ها وجود دارد که به درد زندگی روزمره بخورد ؟ حتی اگر هیچ نداشته باشد ، از لایک کردن و کامنت گذاشتن بر روی بسیاری از پست های اینستاگرامی و یا رد و بدل کردن خیلی از پست ها و جوک های تلگرامی بهتر است .

صحبت از کتاب خوانی شد بد نیست کمی هم طرف خودمان را بگیریم ! به شخصه با حضور در نمایشگاه کتاب با آن خیل جمعیت کمی امیدوار شدم ، اما این امیدواری خیلی دوام نیاورد ! حضور بیشمار مردم در نمایشگاه کتاب در هوایی بسیار گرفته و به شدت شرجی همگان را اذیت میکرد . شاید بگویید هوا چه دخلی به نمایشگاه دارد ؟ درست است اما با حضور در شبستان و برخی از سوله های مربوط به فروش کتاب متوجه می شدید که در آنجا تهویه مناسبی هم برای خروج و تهویه هوا وجود ندارد !از قیمت های سرسام آور کتاب ها گرفته تا نبود شیرهای آب برای مصرف و طبخ غذاهایی که تنها استشمام بوی آنها لذت بخش بود .

آسمونی ، شاید اصلی ترین دلیل پایین بودن سرانه کتاب خواهی همین قیمت کتاب ها باشد . سال گذشته و سال های پیش کتاب درسی 900 صفحه ای قیمتی در حدود 45 هزار تومان داشت اما با قیمت هایی که در نمایشگاه امسال دیده شد حق هم داریم کتاب نخوانیم ! قیمت های بسیار بالای کتاب ها در نمایشگاه امسال نشان از قیمت بالای کاغذ دارد .

شاید بگویید با خرید بن کتابی که با همکاری بانک شهر به متقاضیان داده شده این مشکل برطرف خواهد شد . در جواب این گفته شما لازم به ذکر است که با دیدن قیمت کتاب ها که برخی دانشگاهی و برخی داستانی بودند به این نتیجه رسیدم که با خرید تنها 2 کتاب بن 150 هزار تومانی بانک شهر به اتمام خواهد رسید !

شاید بسیاری از افرادی که در نمایشگاه امسال حضور داشتند تنها بدلیل گشت و گذار در یک محیط شاعرانه و ادبی و بعضا علمی بوده است . حضور پر رنگ دانش آموزان کنکوری ، دانشجویان و برخی اساتید دانشگاهی در نمایشگاه کتاب چند نمونه از عامه مردم حاضر در نمایشگاه کتاب بودند .از تمامی این مسائل بگذرید ... کمی فکر کنید که چگونه قرار است بین آن همه غرفه کتاب مورد نظر خود را پیدا کنید ؟ برای این سوال شما جوابی ترتیب داده شده است . استفاده از راهنماها و غرفه هایی که می توانند اسم و مشخصات و یا نشریه کتاب مد نظر شما را به شما اطلاع دهند اما بدلیل شلوغی در آن نقطه مطمئنا از پرسیدن سوال خود منصرف خواهید شد . شاید بگویید راه دیگری نیز وجود دارد . بله ... ! استفاده از نرم افزار بلد ، حال به این فکر کنید که تلفن همراه شما بسته اینترنتی فعال نداشته باشد و نرم افزار بلد را نداشته باشید ؟

علاوه بر این ها استفاده از سایت اطلاع رسانی book32.ir می باشد . من به شخصه برای خرید کتابی از این سایت استفاده کردم و نتیجه مطلوبم را گرفتم اما با گشت و گذار ! برخی غرفه ها با توجه به کتابی که مد نظر من بودند می بایست طبق اعلام سایت کتاب را موجود می داشتند که خلاف این بر من ثابت شد !از مشکلات نمایشگاه گفتیم از خوبی هایش نیز نباید چشم پوشی کرد . عاشقان انیمه ، مانگا و همچنین کامیک بوک های خارجی می توانند با حضور در غرفه های ناشران خارجی ، خود را غرق در علایق خود کنند . فروش انواع کامیک بوک ها از جمله کامیک های مارول و DC و کتاب های مصوری همچون Marvels chronicles و آثاری چون one piece که جزو مانگا های ژاپنی به حساب میاید مرا بسیار به وجد آورد .

آسمونی ، کمتر جوان و نوجوانی در دنیای امروز پیدا می شود که با فیلم ها و سری فیلم های مارول و دی سی خاطره نداشته باشد . در صورتی که جزو افرادی هستید که می خواهید بدانید در اصل داستان سری فیلم ها چه گونه رقم می خورد و با تمامی اعضا های این دو غول کامیک سازی دنیا آشنا شوید پیشنهاد من به شما حضور در غرفه ناشران خارجی ست .حضور نویسندگان افغان و همچنین کتاب های بسیار خوب روز دنیا در نمایشگاه نیز از دیگر نکات بسیار خوب و ارزنده نمایشگاه کتاب سال 98 بود . دانشجویانی که برای مقاطع بالاتر نظیر ارشد و دکتری و همچنین دانش آموزان کنکوری و نمونه دولتی و ... مشکلی برای خرید کتاب های خود در این نمایشگاه نمی توانند داشته باشد . غرفه های مربوط به ناشران درسی همچنان با پشتکار و بسیار سخت کوش آماده برطرف کردن نیاز های شما و تحویل کتاب های مد نظرتان هستند اما باید به فکر قیمت کتاب هایتان و بودجه موجود باشید !

 

اختصاصی آسمونی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «نمایشگاه کتاب ؛ اختتامیه ، نقد + عکس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 6 = ?