کد مطلب: 28781 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مودم های TD-LTE

مودم های TD-LTE

فناوری‌های FD-LTE و TD-LTE دو استاندارد مختلف فناوری نسل چهارم هستند که ازجمله استانداردهای 3GPP  به شمار می‌رود.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مودم TD-LTEچیست؟

فناوری‌های FD-LTE و TD-LTE دو استاندارد مختلف فناوری نسل چهارم هستند که ازجمله استانداردهای 3GPP  به شمار می‌رود. فناوری نسل سه با معرفی+HSDPA یا +H خاتمه یافت و اپراتورهای موبایل شروع به پیاده‌سازی و تحقق نسل چهارم تلفن همراه کردند تا بتوانند سرعت به‌مراتب بالاتری را برای مشترکان خود فراهم کنند. فناوری نسل چهارم ازلحاظ سرعت یک شبکه محلی مجازی را برای مشترکان تلفن همراه تحقق بخشیده که تجربه اتصال به اینترنت بسیار پرسرعت برای دسترسی به خدمات سه‌گانه دیتا، صوت و ویدئو را فراهم می‌کند. بر این اساس، شبکه LTE به‌گونه‌ای طراحی‌شده که بتواند از هر دو نوع طیف فرکانسی متقارن جهت فناوری دوپلکس تقسیم فرکانسی و طیف فرکانسی نامتقارن جهت تکنولوژی دوپلکس تقسیم زمانی استفاده کند.
استاندارد FD-LTE از باند فرکانسی متقارن استفاده می‌کند که از توسعه شبکه نسل سه به وجود آمده و این در حالی است که استاندارد TD-LTE از باند فرکانسی نامتقارن بهره می‌برد که از تکامل TD-SCDMA به وجود آمده است. شبکه TD-LTE به باند فرکانسی متقارن احتیاجی ندارد چون ارسال و دریافت اطلاعات در همان کانال و در بازه‌های زمانی مختلف اتفاق می‌افتد. درحالی‌که شبکه FD-LTE به باندهای فرکانسی متفاوتی جهت ارسال و دریافت اطلاعات به‌اضافه باند محافظ میانی احتیاج دارد. در TD-LTE این امکان وجود دارد که ظرفیت Uplink و Downlink با تغییر آرایش فریم‌ها تغییر کند ولی در FD-LTE براساس پهنای باند اختصاص یافته به اپراتورها، این ظرفیت ثابت است.

تاریخچه تکنولوژی TD-LTE

در سال2010، نخستین آزمایش‌های میدانی درزمینهٔ این فناوری توسط شرکت اریکسون، همراه با شرکت Reliance Industries در هند انجام شد که طی آن به‌سرعت 80 مگابیت بر ثانیه دست‌یافته شد. پس‌ازآن در سال 2011 شرکت China Mobile با همکاری شرکت Huawei، سرویس TD-LTE را در 6 شهر چین به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرد و در 2012، سرویس TD-LTE به‌عنوان سرویس نسل چهار توسط Soft Bank در ژاپن به بهره‌برداری رسید. سال 2013 سالی بود که نخستین سرویس TD-LTE در آمریکا راه‌اندازی شد و در 2014، نخستین سرویس تجاری TD-LTE در منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا توسط STC به راه افتاد. بین سال‌های 2013 تا 2015 نیز، تعداد 76 شبکه TD-LTE در 43 کشور راه‌اندازی شده و 93 شبکه TD-LTE در 60 کشور نیز در حال راه‌اندازی است که این امر، توجه به توسعه زیرساخت‌های آی‌تی در کشور را دوچندان نمایان کرده است.
بافاصله بسیار کوتاهی از این روند جهانی، ایرانسل در سال 2015 پروانه راه‌اندازی شبکه سراسریTD-LTE  را دریافت کرد و یک روز بعد این سرویس به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شد. هم‌اکنون و در سال 2016 نیز نخستین شبکه TD-LTE در ایران توسط ایرانسل به‌صورت رسمی و تجاری راه‌اندازی می‌شود. ایرانسل با رصد بازار و تشخیص صحیح نیازهای واقعی مشترکان، خود را مصمم به سرمایه‌گذاری بیشتر در شبکه پهن‌باند ایران می‌داند و هم‌زمان با گسترش نسل سوم و چهارم تلفن همراه، توسعه اینترنت پرسرعت خانگی را هم در دستور کار خود قرار داده است.

مزیت TD-LTE در مقایسه با فناوری‌های اینترنت ثابت موجود

علاوه بر TD-LTE، فناوری‌های اینترنت ثابت موجود شامل Dial-Up، DSL و WiMAX هستند. هر یک از این فناوری‌ها به دلیل مشکلاتی از جمله سرعت بسیار کم، نیاز به استفاده از خط تلفن ثابت، هزینه بالا به دلیل نیاز به پرداخت اشتراک اینترنت و هزینه خط تلفن مورداستفاده (در سرویس Dial-Up)، نیاز به ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه، نیاز به استفاده از خط تلفن ثابت و بدون امکان جابجایی و محدود به مکان خاص (در سرویس DSL) و محدودیت سرعت و فناوری قدیمی (در سرویس WiMAX) به‌طور کامل پاسخگوی نیاز کاربران و مشترکان امروزی نیستند. این در حالی است که سرویس TD-LTE، با دارا بودن ویژگی‌هایی همچون قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف، بدون نیاز به خط تلفن ثابت، راه‌اندازی سریع و پایداری بالا در آپلود و دانلود، تجربه سرعت بسیار بالاتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد.

معرفی نویسنده:

من فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات هستم، کتاب های زیادی در مورد فناوری خوندم و علاقه زیادی به حوزه تکنولوژی دارم، سعی میکنم محتواهای خوبی در حوزه فناوری تولید کنم.

ثبت نظر درباره «مودم های TD-LTE»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 5 = ?