کد مطلب:  8043 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ تاسوعا و عاشورا

تاریخ تاسوعا و عاشورا

محرم، خصوصاً روزهای تاسوعا و عاشورا در تقویم ایرانیان جزو ایام ویژه است و افراد بسیاری در ایام عزاداری امام حسین (ع) برنامه های مهمی مثل نذورات و عزاداری دارند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

محرم کی شروع میشه؟

تاریخ تاسوعا عاشورا 1401

تاریخ تاسوعا و عاشورا 1401

  • تاسوعا و عاشورا 1401 در تقویم شمسی

تاریخ تاسوعا 1401 16 مرداد 1401
تاریخ عاشوا 1401 17 مرداد 1401
  • تاسوعا و عاشورا 1401 در تقویم میلادی چه روزی است؟

تاریخ تاسوعا 2022 7 آگوست 2022 
تاریخ عاشورای 2022 8 آگوست 2022 
  • تاسوعا و عاشورا 1401 در تقویم قمری چه روزی است؟

تاریخ تاسوعا 1444 9 محرم 1444
تاریخ عاشورا 1444 10 محرم 1444
  • تعطیلات تاسوعا عاشورای سال 1401 چه روزهایی است؟

تعطیلات تاسوعا  یکشنبه 16 مرداد 1401
تعطیلات عاشورا دوشنبه 17 مرداد 1401

 

فعلاً بیانیه ای از جانب دفتر آیت اله سیستانی مطرح شده است که ماه محرم با یک روز تاخیر نسبت به تقویم 1401 آغاز می شود، یعنی اول محرم مصادف با روز یکشنبه 9 مرداد باید باشد و تعطیلات تاسوعا و عاشورا 1401 با یک روز تاخیر برگزار خواهد شد، یعنی در روزهای دوشنبه 17 مرداد و سه شنبه 18 مرداد.
به محض تائید این بیانیه از سوی دولت، در همین جا به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.


معرفی ماه محرم

ماه محرم نخستین ماه از سال قمری است. این ماه را به جهتی محرم نامیده اند که کارهایی در آن حرام باشد و از انجام آنها پرهیز شود. در این ماه اتفافاتی از جمله واقعه کربلا رخ داده و ماه بزرگ عزاداری شیعیان جهان است. ماه محرم هم مانند سایر ماه های قمری دارای اعمال مختص خود می باشد. در بخش زیر به معرفی ماه محرم پرداخته ایم.

ماه محرم الحرام


اعمال روز تاسوعا و عاشورای حسینی

در ماه محرم، اعمال ویژه ای وجود دارد اما در روزهای تاسوعا و عاشورا این اعمال اندکی متفاوت است و هر کدام از این شب ها آداب مخصوص خود را دارد. تا قبل از تاسوعا هنوز هیچ جنگی صورت نگرفته بود، به همین علت در روز عاشورا عزاداری ها شدت می گیرند و روزهای تاسوعا و عاشورا را به دلیل انجام مراسمات تعطیل اعلام می کنند. در بخش زیر می توانید از اعمال روز تاسوعا و عاشورا استفاده نمائید.

اعمال روز تاسوعا

اعمال روز عاشورا


تاریخچه تاسوعا و عاشورا چیست؟

اطلاق کلمه «عاشورا» بر دهم ماه محرم، پس از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است و در دوره پیش از اسلام بر دهم ماه محرم عاشورانمیگفتند.کاروان اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز دوم محرم به سرزمین مقدس کربلا فرود آمد و تا روز عاشورا در آن سرزمین بودند به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام نامیدند. روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
پس ازآنکه امام حسین(ع) درکربلا به شهادت رسید، روز عاشورا در میان مردم به روز حزن و اندوه مشهور شد و شیعیان حضرت علی(ع) آن روز را روز سوگ وعزاداری قرار دادند؛ از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت.
امام صادق(ع) فرمود: «عاشورا روزی است که امام حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز پیرامون او به خاک افتاده و عریان بودند».
ابن اثیر در کتاب «نهایه» میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی است» و ابن درید میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی» است و در دوره جاهلیت به این نام معروف نبود.

  • تاسوعا یعنی چه؟

تاسوعا از لحاظ لغوی، به معنای نهم است و در تقویم اسلامی به روز نهم محرم مربوط می شود.

  • عاشورا یعنی چه؟

ریشه واژه عاشورا، در زبان های سامی، به معنای دهم است. به گفته شرق شناس A. J. Wensinck، این واژه از زبان عبری āsōr گرفته شده است، هرچند بین برخی محققان اسلامی اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد.

: برای دریافت مشاوره درباره تاریخ تاسوعا و عاشورا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «تاریخ تاسوعا و عاشورا» در کادر زیر بنویسید :

5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید