کد مطلب: 8043 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاسوعا و عاشورا 1401 در چه روزی است ؟

تاسوعا و عاشورا 1401 در چه روزی است ؟

شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان میگوید: روز دهم ماه محرم روز شهادت امام حسین است، روز مصیبت و حزن ائمه اطهار و شیعیان آنان است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]
 محرم در تقویم ایرانیان جزو ایام ویژه است و افراد بسیاری در ایام عزاداری امام حسین (ع) برنامه های مهمی مثل نذورات و عزاداری دارند.
با آسمونی همراه باشید.

تاریخ تاسوعا و عاشورا

اطلاق کلمه «عاشورا» بر دهم ماه محرم، پس از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است و در دوره پیش از اسلام بر دهم ماه محرم عاشورانمیگفتند.کاروان اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز دوم محرم به سرزمین مقدس کربلا فرود آمد و تا روز عاشورا در آن سرزمین بودند به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام نامیدند. روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

پس ازآنکه امام حسین(ع) درکربلا به شهادت رسید، روز عاشورا در میان مردم به روز حزن و اندوه مشهور شد و شیعیان حضرت علی(ع) آن روز را روز سوگ وعزاداری قرار دادند؛ از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت.

تاریخ تاسوعای حسینی امسال در روز دوشنبه 17 مرداد ماه 1401 خورشیدی برابر 9 محرم 1443 قمری و مصادف با 8 جولای 2022 میلادی می باشد.

تاریخ عاشورای حسینی امسال در روز سه شنبه 18 مرداد ماه 1401 خورشیدی برابر 10 محرم 1443 قمری و مصادف با 9 جولای 2022 میلادی می باشد.

امام صادق(ع) فرمود: «عاشورا روزی است که امام حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز پیرامون او به خاک افتاده و عریان بودند».

ابن اثیر در کتاب «نهایه» میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی است» و ابن درید میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی» است و در دوره جاهلیت به این نام معروف نبود.

در «مجمع البحرین» نیز آمده است:

«عاشورا یک اسم اسلامی است» آنچه پیش از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین علیه السلام بود این بود که هم پیامبر اسلام(ص) و هم حضرت علی علیه السلام شهادت امام حسین علیه السلام را در کربلا پیشگویی کرده بودند و حتی امام حسین علیه السلام نیز شهادت خود را پیشگویی کرده بود و به برخی از پیامبران پیشین هم شهادت آن حضرت وحی شده بود.

ولی پیش از اسلام دهم محرم را عاشورا نمیگفتند. ولی پس از آنکه حضرت امام حسین علیه السلام در کربلا به شهادت رسید، آن روز در میان مردم به روز عاشورا معروف گردید و شیعیان علی علیه السلام آن روز را روز عزا و عزاداری قرار دادند و در مقابل آنان بنی امیه و پیروانشان آن روز را روز جشن و سرور قرار دادند و به تدریج دشمنان شیعه درباره عاشورا احادیثی ساختند تا آن روز را با فضیلت نشان بدهند در حالی که آن روز، روز غم و اندوه است و روز مصیبت و نکبت است، روزی است که بهترین انسان را کشته‏اند، جگر رسول خدا را پاره کرده‏اند و زنان و کودکان پیامبر را به اسارت برده‏اند، آیا اینگونه روز میتواند روز مبارکی باشد؟!

شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان میگوید: روز دهم ماه محرم روز شهادت امام حسین است، روز مصیبت و حزن ائمه اطهار و شیعیان آنان است و شایسته است که شیعیان در این روز مشغول کارهای دنیوی نگردند و مشغول گریه و نوحه باشند و زیارت عاشورا بخوانند.

 

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تاسوعا و عاشورا 1401 در چه روزی است ؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 9 = ?