تاریخ تاسوعا و عاشورا ۱۴۰۱ چه روزهایی است؟ | آسمونی
کد مطلب: 8043 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ تاسوعا و عاشورا

تاریخ تاسوعا و عاشورا

محرم، خصوصاً روزهای تاسوعا و عاشورا در تقویم ایرانیان جزو ایام ویژه است و افراد بسیاری در ایام عزاداری امام حسین (ع) برنامه های مهمی مثل نذورات و عزاداری دارند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ تاسوعا عاشورا 1401

تاریخ تاسوعا و عاشورا 1401

تاریخ تاسوعا و عاشورا 1401
تاریخ دقیق تاسوعا عاشورا 1401 کی است؟ تاسوعای 1401 روز 16 مرداد 1401
عاشوای 1401 روز 17 مرداد 1401
تاسوعا و عاشورا 1401 چندشنبه است؟ روزهای یکشنبه و دوشنبه مورخ 16 و 17 مرداد 1401
تاسوعا و عاشورا 1401 در تقویم میلادی چه روزی است؟ تاسوعای 1401 مصادف با 7 جولای 2022 
عاشورای 1401 مصادف با 8 جولای 2022 
تاسوعا و عاشورا 1401 در تقویم قمری چه روزی است؟ تاسوعای حسینی 1401 مصادف با 9 محرم 1443
عاشورای حسینی 1401 مصادف با 10 محرم 1443
تعطیلات تاسوعا عاشورای سال 1401 چه روزهایی است؟ روزهای یک شنبه 16 مرداد و دوشنبه 17 مرداد 1401

معرفی ماه محرم

ماه محرم نخستین ماه از سال قمری است. این ماه را به جهتی محرم نامیده اند که کارهایی در آن حرام باشد و از انجام آنها پرهیز شود. در این ماه اتفافاتی از جمله واقعه کربلا رخ داده و ماه بزرگ عزاداری شیعیان جهان است. ماه محرم هم مانند سایر ماه های قمری دارای اعمال مختص خود می باشد. در بخش زیر به معرفی ماه محرم پرداخته ایم.

ماه محرم الحرام

اعمال روز تاسوعا و عاشورای حسینی

در ماه محرم، اعمال ویژه ای وجود دارد اما در روزهای تاسوعا و عاشورا این اعمال اندکی متفاوت است و هر کدام از این شب ها آداب مخصوص خود را دارد. تا قبل از تاسوعا هنوز هیچ جنگی صورت نگرفته بود، به همین علت در روز عاشورا عزاداری ها شدت می گیرند و روزهای تاسوعا و عاشورا را به دلیل انجام مراسمات تعطیل اعلام می کنند. در بخش زیر می توانید از اعمال روز تاسوعا و عاشورا استفاده نمائید.

اعمال روز تاسوعا

اعمال روز عاشورا

تاریخچه تاسوعا و عاشورا 

اطلاق کلمه «عاشورا» بر دهم ماه محرم، پس از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است و در دوره پیش از اسلام بر دهم ماه محرم عاشورانمیگفتند.کاروان اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز دوم محرم به سرزمین مقدس کربلا فرود آمد و تا روز عاشورا در آن سرزمین بودند به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام نامیدند. روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
پس ازآنکه امام حسین(ع) درکربلا به شهادت رسید، روز عاشورا در میان مردم به روز حزن و اندوه مشهور شد و شیعیان حضرت علی(ع) آن روز را روز سوگ وعزاداری قرار دادند؛ از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت.
امام صادق(ع) فرمود: «عاشورا روزی است که امام حسین(ع) میان یارانش کشته شد و بر زمین افتاد. یاران او نیز پیرامون او به خاک افتاده و عریان بودند».
ابن اثیر در کتاب «نهایه» میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی است» و ابن درید میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی» است و در دوره جاهلیت به این نام معروف نبود.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره تاریخ تاسوعا و عاشورا فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

دانش آموخته مهندسی معدن و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار
علاقمند به مباحث مدیریتی و سازمانی، سینما، هنر های انتزاعی و بازی های رایانه ای
آخرین نوشته های بنده در باب اخبار و رویدادهای ایران و جهان را می توانید در بخش های تازه های آسمونی و کیوسک مشاهده نمایید.

ثبت نظر درباره «تاریخ تاسوعا و عاشورا»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 8 = ?