کد مطلب: 25561 درج نظر
زمان مطالعه: 10 دقیقه
تور تبریز

تور تبریز

تبریز به عنوان یکی از شهرهای خوش آب و هوای شمالغرب کشور می باشد. تور تبریز همه ساله گردشگران داخلی و خارجی...
زمان مطالعه: 10 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

تبریز به عنوان یکی از شهرهای خوش آب و هوای شمالغرب کشور می باشد. تور تبریز همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی دارد.تور تبریز تور تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ و تاریخی ایران است که جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد. آسمونی در این بخش برای شما عزیزان و به ویژه برای آن دسته از کسانی که تور تبریز را برای تعطیلات تابستانی انتخاب کرده اند، راهنمای تور تبریز، جاذبه های تور تبریز و ... را منتشر می کند.

تبریز در یک نگاه

استان آذربایجان شرقی با داشتن مجموعه متنوعی از جاذبه های طبیعی و تاریخی، هرساله میزبان گردشگران بسیاری با سلیقه های متفاوت هست. اگر در فصل سرما مسافر این استان باشید می توانید با رفتن به چشمه های آب معدنی مثل قلعه کندی، به دور از سوز و سرمای زمستان لذت دراز کشیدن در آب گرم را تجربه کنید و از خواص درمانی این چشمه آبگرم نیز بهره ببرید. اما اگر دوست دارید در دل برف و سرما لحظات هیجان انگیزی را سپری کنید، به شما پیست اسکی سهند را پینشهاد می کنیم. با سفر به این استان می توانید از تبریز، معروف به شهر اولین ها، دیدن کنید.

شهری که بازار سنتی آن بزرگترین بازار پوشیده جهان به شمار می رود و شهرت هنر فرش بافی و طعم بی نظیر انواع شیرینی های آن بر گردشگران خارجی نیز پوشیده نیست. حتی اگر تا به امروز به این استان سفر نکرده باشید، باید نام روستای صخره ای کندوان، با قدمتی شش هزار ساله را شنیده باشید. روستایی که بعد از گذشت سالیان دراز بافت سنتی خود را حفظ کرده و اهالی آن همچنان در خانه های زیبای صخره ای خود روزگار می گذرانند.تور تبریز تور تبریز

تاریخچه تبریز

با سفر به این استان قدم در سرزمینی می گذارید که روزگاری بخشی از نواحی باستانی مادها به شمار می رفت و به ماد کوچک شهرت داشت. در زمان حکومت اسکندر مقدونی بر ایران، سرداری به نام «آتورپات» که شهربان منطقه ماد کوچک بود در این سرزمین قیام کرد و پس از آن با انعقاد عهدنامه ای با اسکندر از واگذاری آذربایجان به دست یونانی ها جلوگیری نمود و به پاس خدمات این سردار، ماد کوچک را به نام سردار آتورپات خواندند و سپس به اسامی مختلف آذربادگان و آذرآبادگان شهرت یافت. علاقه مندان به تاریخ از قدمت و گذشته پربار این سرزمین که در رویدادهای مهم تاریخی نقش پر رنگی داشته است به خوبی آگاه هستند.؛ که از یادگارهای مهم این رویدادهای می توان از خانه مشروطه اسم برد که روزگاری محل تجمع بزرگانی چون ستارخان و باقر خان بوده است.

مسیر دسترسی به تور تبریز

با هواپیما: فرودگاه استان آذربایجان شرقی در شمال غربی شهر تبریز مرکز استان آذربایجان در بلوار شهید بابایی میدان فرودگاه واقع شده است. با قطار: از تهران و مشهد می توان با قطار به تبریز وارد شد و از تبریز به شهرهای اطراف چون سلماس و جلفا نیز قطار با قیمتی مناسب وجود دارد که چنانچه بازدید از دیدنی های جلفا را در برنامه خود داشته باشید می توانید از آن استفاده نمایید. با اتوبوس: دسترسی با اتوبوس به تبریز از پایانه تبریز واقع در شمال شهر در میدان آذربایجان و جنوب شهر در بلوار نیایش امکان پذیر است.

از این دو پایانه می توانید با تاکسی خود را به مرکز شهر برسانید. با ماشین: با ماشین می توانید از شمال غربی از مرند از جنوب غربی از ارومیه و میاندوآب از جنوب شرقی از میانه و زنجان و از شمال غربی از اهر وارد مرکز استان آذربایجان شرقی شهر تبریز شوید. اگر از غرب شهر تبریز بخواهید به شرق آن بروید می توانید از مترو استفاده کنید. همچنین شهرداری تبریز در اقدامی مبتکرانه تاکسی های گردشگری را در سطح شهر قرار داده است که با آن ها می توانید در شهر گشت زده و دیدنی های آن را در یک سفر یک روزه ببینید.

آداب و رسوم تور تبریز

اگر دوستدار پنیر تبریز باشید حتما نام لیقوان برندی آشنا برای شماست، اما شاید کمتر کسی بداند که لیقوان مدتی است جهانی شده و برندی است که در بسیاری از نقاط دنیا آن را بعنوان پنیری خوش طعم می شناسند. جالب است بدانید که در اردیبهشت ماه هر سال جشنواره ای برای این پنیر خوشمزه در روستای لیقوان برگزار می شود که با ترکیبی از رقص و آداب و رسوم آذری همراه است. در این جشنواره علاوه بر محلی ها گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور شرکت می کنند و این پنیر خوش طعم را با دیگر سوغات منحصربفرد تبریز کوله بار سوغات سفر خود می سازند.

غذاهای محلی تور تبریز

اگر اهل غذا و از علاقمندان آن هم نباشید نام استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز را که می شنوید اولین چیزی که از غذا در ذهن تداعی می کند کوفته تبریزی است، کوفته ای که در حال حاضر شهره خاص و عام شده است. این غذای خوشمزه را که ترکیبی از سبزیجات، گوشت و نخود است، در برخی از رستوران های تبریز می توانید نوش جان کنید.

اما تبریز پر است از شیرینی ها و تنقلات مختلف که طعم و مزه هر کدامشان کافی است که هوش از ذهنتان ببرد.راحت الحلقوم، قرابیه، مسقطی، نان زنجبیلی، نوقا، باقلوا، پشمک، حلوای آرد نخودچی و حلوا گردویی از جمله شیرینی هایی است که می توانید در این استان ببینید. اما در کنار همه اینها لبنیات لیقوان محصول منحصربفرد روستای لیقوان است که پیشنهاد می کنیم زحمت رفتن به روستا را به خود داده و در کنار خرید این محصولات از روستا نیز بازدیدی داشته باشید.

بهترین زمان سفر به تور تبریز

بهترین زمان سفر به این استان از اردیبهشت تا آخر شهریور است زمانی که گرمای آفتاب این سرزمین سرد شمالی را گرم می کند. اما اگر دوستدار برف و ورزش های زمستانی چون اسکی باشید استان آذربایجان شرقی یکی از بهترین مقاصد سفر در فصل سرماست.

جاذبه های گردشگری تور تبریز

آبشار عیش آباد

آبشار عیش آباد در موقعیت جغرافیایی در استان آذربایجان شرقی واقع است.

یکی از جای های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در پیرامون روستای عیش آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار حدود 15 متر است و در قسمت کوهستانی میشو غربی در جوار روستای عیش آباد شبستر واقع شده است.

بخشی از جاده منتهی به آن اتومبیل رو و بقیه راه کوهستانی است.

حدود 300 متر مربع وسعت دارد و در جوار کوه و دره منظره بدیعی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است. آبشار عیش آباد یکی از جای های دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در پیرامون روستای عیش آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته است. ارتفاع این آبشار حدود 15 متر بوده و حدود 300 متر مربع وسعت دارد.

آبشار گل آخور ورزقان در تور تبریز

آبشار گل آخور ورزقان در موقعیت جغرافیایی در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آبشار گلآخور یکی از جایهای دیدنی استان آذربایجان شرقی است که در حوالی روستای گلآخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان قرار گرفتهاست. واژه «گلآخور» در زبان ترکی آذربایجانی به معنای «گلریز» است. آب این آبشار بسیار خنک هست که از کوههای شمالی و مرتفع این روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یک آبشار زیبا تبدیل می شود ارتفاع آبشار حدود 10 متر می باشد ادامه آبشار پس از عبور از دره زیبا و سر سبز و پردرخت و گذر از روستای ارزیل با رود طرزم به یکدیگر می پیوندند و رود بزرگی نشکیل داده و به سمت روستای حاجیلار و کبود گنبد سرازیر میشود.

علاوه بر آبشار، قله جلا داغی این روستا و ییلاق های با لادست قله میتواند مورد توجه گردشگران و کوهنوردان قرار بگیرد مردم روستا اکثرا سید هستند و یک امامزاده هم در طرف دیگر روستا ((سمت باغات)قرار دارد که به امامزاده پیر سید علی اقا معروف است چند تا آلاچیق توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بالای آبشار حهت استفاده گردشگران ساخته شده و همچنین راه رسیدن به خود آبشار برای راحتی مسافران پلکان کشی شده است. اهالی روستا به این آبشار چرنا می گویند.تور تبریز تور تبریز

جنگل ارسباران در تور تبریز

جنگل ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران با وسعت بیش از 70 هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است.

ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ نامهایی بودند که جنگل ارسباران در دورانهای مختلف به آنها معروف بوده است.

از ویژگی های منطقه ارسباران شامل کوههای بلند و درختان گوناگون است که نگاه هر‎ ‎بیننده ای را مجذوب و حیران خویش می سازد و همچنین زیست گاهحیواناتی از جمله: خرس قهوه ای، خوک‎ ‎وحشی، روباه، شغال، گرگ، سیاه گوش و‎.... ، ‏ ‎پرندگانی از قبیل :کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز‎ ‎و‎ ‎پرندگان شکاری چون عقاب طلایی، شاهین و ... همچنین از لحظ پوشش گیاهی دارای گونه های‎ ‎مختلف گیاهی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو و سماق و‏‎ ‎‏ غیره می باشد‏‎ که گاه ‎از نظر تنوع در جهان بی نظیر است.

آبشار های دره دارانداش در تور تبریز

مجموعه آبشار های دره دارانداش دارانداش روستایی در 24 کیلومتری شهرستان زنوز است و شهرت آن بخاطر وجود دالانهای آبرو زیبایی است که در مسیر رودخانه در اثر فرسایش آبی بوجود آمده اند.

دارانداش روستایی در 24 کیلومتری شهرستان زنوز است و شهرت آن بخاطر وجود دالانهای آبرو زیبایی است که در مسیر رودخانه در اثر فرسایش آبی بوجود آمده اند. این دره در دامنه های جنوب شرقی ارتفاعات کیامکی قرار گرفته که یکی از مناطق تحت حفاظت محیط زیست است.تور تبریز تور تبریز

روستای دارانداش و هوروز دارای طبیعتی زیبا و آب و هوای مطبوعی است که موقعیت عالی جغرافیایی این روستا باعث آن شده. دره در دامنه کوه زیدر قرار داره و چشم انداز های آن در تمامی فصول سال زیبایی خاصی دارند.

برای رسیدن به این منطقه باید از مسیر ارتباطی تبریز به مرند وارد مسیر شهرستان زنوز شد و سپس از روستاهای زنوزاق و دارانداش گذر کرد. برای عبور از این دره نیازمندتجهیزات فرود و مهارتهای صخره نوردی است.

مسجد جامع در تور تبریز

مسجد جامع اهر در کوچه مسجد جمعه این شهر واقع شده و منسوب به دوره سلجوقی و اتابکان است. این مسجد از نظر شیوه معماری و تزئینات از مساجد بسیار زیبای استان است.

پل لیقوان تبریز

پل لیقوان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تبریز، بخش مرکزی، روستای لیقوان واقع شده و این اثر در تاریخ 17 اسفند 1381 با شمارهٔ ثبت 7535 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل حاجی سالار لیقوان یکی از بزرگترین ومعروفترین پلهای آذربایجان شرقی می باشد که درسال 1209 هجری شمسی احداث گردیده است. رودخانه لیقوان (لیقوان چای) از دامنه های شمالی رشته کوه سهند سرچشمه می گیرد. چشمه سارهای متعددی از دره های شرقی و غربی لیقوان به آن می پیوندد و رودخانه پرآبی را تشکیل می دهند. جریان رودخانه از جنوب به شمال است و اراضی پایین دست لیقوان را آبیاری می کند. این رودخانه در دره نسبتاً عمیقی نسبت به سطح روستای لیقوان جریان دارد.

دشت تبریز

دشت تبریز، با مساحت سه هزار هکتاری در استان آذربایجان شرقی بزرگترین دشت موجود در این استان بعد از دشت های مرند و جلفا می باشد. این دشت از شمال به دامنه های جنوبی کوه های میشو، از جنوب به دامنه های شمالی سهند، از شرق به محدوده شهر تبریز و از غرب به اراضی شوره زار و دریاچه ارومیه محدود می شود. اصلی ترین راه ارتباطی به دشت تبریز در زمان حاضر راهی آسفالته است که از شهر تبریز شروع و تا انتهای غربی محدوده دشت تبریز تا بندر شرفخانه امتداد می یابد، نزدیکترین فاصله از همین راه دسترسی به دشت تبریز 10 کیلومتر و دورترین نقطه آن 50 کیلومتر است.

این دشت از تبخیر نهشته های نمکی دریاچه ارومیه بوجود آمده است و هم اکنون محل پرورش شتر است . اکثر کارخانه های صنعتی تبریز در این دشت واقع شده است.

آدرس مکان‌های دیدنی تور تبریز

تله کابین عون بن علی تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز ارتفاعات عینالی، تفرجگاه عون بن علی

دیاچه ائل گلی ( شاهگلی)

آذربایجان شرقی - تبریز بلوار ملکی، پارک ائل گلی

سورتمه تبریز (سورتمه پارک ائل گلی تبریز)

آذربایجان شرقی - تبریز پارک ائل گلیتور تبریز تور تبریز

خانه مشروطه در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز بازار، راسته کوچه

پارک ولیعصر ( پارک موزیکال تبریز)

آذربایجان شرقی - تبریز بلوار ولیعصر، روبروی داد گستری

ارگ علیشاه در شهر تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز خیابان ارگ

کافه گالری قندریز در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز جاده ائل گلی، مابین فلکه خیام و فلکه گلشهر، روبروی قنادی تک درخت، جنب بانک ملت

مجموعه باغلار باغی در شهر تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز در مجاورت بلوار استاد شهریار

کلیسای مریم مقدس در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز میدان نماز

حمام تاریخی نوبر (سفره خانه سنتی شهریار)

آذربایجان شرقی - تبریز محله نوبر

موزه استاد شهریار در تور تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز خیابان ارتش تبریز و محله مقصودیه

موزه تاریخ طبیعی تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز بلوار آزادی

پل قاری (پل پیر، پل چراغ) در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز خیابان ثقةالاسلام و بر روی رودخانه میدان چاییتور تبریز تور تبریز

آرامگاه استاد شهریار در شهر تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز خیابان ثقه السلام، ضلع شمالی بقعه سید حمزه

موزه سنگی تبریز

آذربایجان شرقی – تبریز

مسجد کبود (فیروزه اسلام) در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز خیابان امام خمینی، روبروی کوچه صدر

پارک جنگلی عینالی در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز شمال غرب تبریز

خانه علی مسیو در شهر تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز تبریز.خیابان ارتش جنوبی، کوچه صدر، پلاک 50

پارک ملی کنتال در تبریز

آذربایجان شرقی – تبریز

موزه سفال تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز تبریز خیابان شمس

تفرجگاه جنگلی عباس میرزا در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز ضلع جنوبی اتوبان شهید کسائیتور تبریز تور تبریز

پارک مینیاتور تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز بلوار استاد شهریار ، خیابان گلکار

خانه تاریخی حیدرزاده

آذربایجان شرقی - تبریز خیابان بازار، میدان نماز

پارک بزرگ تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز شمال غرب تبریز، بالاتر از بلوار آذربایجان

سد نهند در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز 43 کیلومتری شمال شهر تبریز، نزدیک روستای نهند

پارک امیر کبیر در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز منطقه3، خیابان امیر کبیر

برج خلعت پوشان در شهر تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز پل تبادل امام علی ابتدای جاده تبریز، تهران

موزه شهرداری تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز میدان ساعت

پارک مشروطه تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز بتوار مشروطه

خانه قدکی (دانشکده معماری، خانه بهنام، کارخانه چرم سازی) در تبریز

آذربایجان شرقی - تبریز بلوار آزادی آخر خیابان شریعتی

تور تبریز - اختصاصی آسمونی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تور تبریز»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 8 = ?