کد مطلب: 41192 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سامانه شاهکار چیست؟

سامانه شاهکار چیست؟

سامانه شاهکار چیست؟به گزارش آسمونی سامانه شاهکار (شبکه احراز هویت کاربران ایران) سامانه‌ای برای احراز...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

سامانه شاهکار چیست؟

به گزارش آسمونی سامانه شاهکار (شبکه احراز هویت کاربران ایران) سامانه‌ای برای احراز هویت کاربران اینترنت در ایران می‌باشد که توسط سازمان تنظیم و مقررات ارتباطات رادیویی تولیدشده است که در سال 1394 به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شد و پس ‌از آن کلیه اپراتورها و … در ایران موظف به استفاده در سیستم‌های خود شدند.طراحی و پیاده‌سازی این سامانه با هدف یکپارچه‌سازی و احراز اصالت سرویس‌گیرندگانِ سرویس‌های ارائه‌شونده توسط سرویس‌دهندگان بوده است.این سیستم جهت فراهم آوردن امکان صحت‌سنجی اطلاعات اعلامی سرویس‌دهنده برای سرویس‌گیرندگان با مراجع تطبیق، اعمال سیاست‌ها و محدودیت‌های قانونی، تولید گزارش‌های مدیریتی و جست‌و‌جوی اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شاهکار وظیفه احراز هویت سرویس‌هایی از قبیل سیم‌کارت‌ها، خطوط ثابت تلفن و اشتراک‌های اینترنت، PAP و SAP، Mobile Wi-Fi  و …. را دارد و در راستای هدف افزایش امنیت و همچنین ارائه خدماتی مانند صدور سیم‌کارت، صدور خط تلفن ثابت، صدور اشتراک اینترنت و … تولیدشده است.

سامانه شاهکار برای اولین بار در پروژه جاری Public Wi-Fi شرکت رایتل در بهمن 94 راه‌اندازی شد.

کلیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی دارنده سرویس نظیر سیم‌کارت، خطوط تلفن ثابت، مشترکین سرویس‌دهندگان اینترنتی و … سرویس‌گیرنده این پروژه هستند که این خدمات از طریق مراجع تطبیق (سازمان‌هایی که احراز اصالت از طریق اطلاعات موجود در پایگاه‌های داده‌ی آن‌ها صورت می‌گیرد) مشخص‌شده ارائه خواهد شد.

معرفی نویسنده:

من فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات هستم، کتاب های زیادی در مورد فناوری خوندم و علاقه زیادی به حوزه تکنولوژی دارم، سعی میکنم محتواهای خوبی در حوزه فناوری تولید کنم.

ثبت نظر درباره «سامانه شاهکار چیست؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 5 = ?