مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  19142 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
معرفی کشور سوریه

معرفی کشور سوریه

کشور سوریه کشوری است در منطقه خاورمیانه که پیش از این بخش عمده‌ای از سرزمین شام بود. پایتخت سوریه شهر دمشق...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

syria2
syria2

کشور سوریه کشوری است در منطقه خاورمیانه که پیش از این بخش عمده‌ای از سرزمین شام بود. پایتخت سوریه شهر دمشق است. حضرت زینب (س) و حرم حضرت رقیه (س) در کشور سوریه قرار دارد. پورتال آسمونی در این بخش اطلعات جامع و کاملی در مورد کشور سوریه برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید. از اینکه ما را همراهی می کنید سپاسگزاریم.

این کشور با کشورهای لبنان، قبرس، فلسطین اشغالی، اردن، عراق و ترکیه هم‌مرز است. کشور امروزی سوریه در سال 1920 میلادی مستعمره فرانسه شد اما در سال 1964 اعلام استقلال کرد.

نام سوریه را فرانسوی‌ها پس از اشغال این کشور بر آن نهادند که به تاریخ کهن این سرزمین و استقرار آشوریان در آن اشاره دارد.

در سال 1963 در سوریه حزب بعث بر سر کار آمد و از سال 1970 تاکنون رئیس حکومت در این کشور یکی از افراد خاندان اسد است.

حافظ اسد / بشار اسد / عمر ابراهیم غلاونجی / وائل الحلقی / احمد ‌معاذ‌الخطیب /

سازمان کنفرانس اسلامی / جنبش عدم تعهد / خاورمیانه / شورای امنیت / سازمان ملل متحد / سازمان همکاری اسلامی / اتحادیه عرب /

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه است. او فرزند حافظ اسد است که از سال 1970 تا زمان مرگش در سال 2000 این کشور را اداره می‌کرد.

خاورمیانه

سوریه درگیری‌های زیادی را با رژیم اشغالگر صهیونیستی داشته است و در این مدت بخشی از خاکش را هم از دست داده است. بلندی‌های جولان بخشی از سوریه است که از زمان جنگ شش روزه دو کشور در سال 1967 تحت اشغال اسرائیل در آمده است. سوریه با تروریست‌های داعش نیز درگیر نبرده بوه است.

آب و هوای سوریه در کناره‌ها و نواحی جنوب غربی معتدل و مرطوب (مدیترانه‌ای) و در سایر نقاط گرم و خشک است. بلندترین نقطه آن از دریا، جبل شیخ با دو هزار و 814 متر ارتفاع است.

مهم‌ترین رودهای آن دجله و فرات است که رود فرات، با 2/696کیلومتر طولانی‌ترین رود این کشور است و حدود نیمی از آن در ترکیه و عراق جاری است. بندرهای مهم سوریه عبارتند از لاذقیه، طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده‌اند.

سیاست در سوریه

در کشور سوریه بالاترین‌ مقام‌ رسمی‌  رئیس‌جمهور است که توسط‌ مجلس‌ خلق‌ و بنا به‌ پیشنهاد دبیرکل‌ حزب‌ بعث‌ کاندیدا می‌شود و در یک رفراندوم توسط مردم انتخاب می‌شود.

این‌ رفراندم‌ به‌ درخواست‌ رئیس‌ مجلس‌ خلق‌ برگزار و رئیس‌جمهور برای‌ یک‌ دوره‌ هفت‌ ساله‌ انتخاب‌ می‌شود. رئیس‌جمهور سوریه باید مسلمان‌ و از شهروندان‌ عرب‌ سوریه‌ باشد.

بنابر قانون‌ اساسی‌ سوریه‌، نخست‌وزیر سومین‌ مقام‌ رسمی‌ کشور پس‌ از رئیس‌جمهور و معاون‌ اول‌ او است. نخست‌ وزیر بر فعالیت‌های‌ وزرا نظارت‌ دارد. هیات دولت موظف است هر سال به مجلس گزارش عملکرد ارائه دهد.

سابقه‌ مجلس‌ در این‌ کشور به‌ سال‌ 1919 یعنی‌ قبل‌ از استعمار فرانسه‌ برمی‌گردد و سوریه‌ اولین‌ کشور عربی‌ است‌ که‌ در آن‌ مجلس‌ تأ‌سیس‌ شد.‌

نام‌ اولین‌ مجلس‌ سوریه‌ "کنفرانس‌ سوریه‌ بزرگ" بود که‌ اعضایی‌ از دیگر کشورها‌ مانند لبنان، اردن‌ و فلسطین‌ نیز در آن‌ حضور داشتند. در دوران‌ استعمار فرانسه‌ در سال‌ 1923 دومین‌ مجلس‌ سوریه‌ تشکیل‌ شد که‌ 30 عضو داشت.

پس‌ از پایان‌ دوره‌ استعمار بار دیگر مجلس‌ با ساختاری جدید شکل‌ گرفت‌ و از سال‌ 1943 تا 1947 مجلس‌ با 124 عضو تشکیل‌ شد. بعد از جنبش‌ اصلاحی‌ حافظ‌ اسد، قانون‌ جدید مجلس‌ نوشته‌ شد.

تعداد نمایندگان‌ مجلس‌ 250 نفر است که‌ از این‌ تعداد 127 کرسی‌ به‌ کارگران، کارمندان‌ دولت‌ و کشاورزان‌ اختصاص دارد و 123 کرسی‌ دیگر متعلق‌ به‌ باقی‌ اقشار جامعه‌ مانند صاحبان‌ صنایع، تجار، پزشکان‌ و وکلا است.

از این 250 کرسی‌ 131 کرسی متعلق به حزب بعث و 32 کرسی متعلق به باقی احزاب است.

حزب بعث که حزب حاکم در سوریه است با ادغام‌ حزب‌ بعث‌ به‌ رهبری‌ میشل‌ عفلق و حزب‌ سوسیالیست‌ عرب‌ به‌ ریاست‌ اکرم‌ حورانی در اواخر سال‌ 1952 به‌وجود آمد.

این حزب‌ در جریان جدایی‌ میان‌ مصر و سوریه‌ (از سال‌ 1959) نقش‌ فعالی‌ ایفا کرد و در کودتای‌ هشتم‌ مارس‌ توانست‌ زمام‌ امور را به ‌دست‌ گیرد.

syria
syria

اقتصاد در سوریه

اقتصاد سوریه زیر سایه نفت و کشاورزی است که نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهند.

رونق گردشگری در این کشور به ویژه گردشگری زیارتی، سبب شده است 60 درصد از نیروی کار این کشور در بخش خدمات فعال باشند.

صادرات سوریه شامل نفت خام، محصولات پتروشیمی، میوه و سبزیجات، نخ پنبه، البسه، گوشت و حیوانات زنده و گندم است که به کشورهای عراق، آلمان ، لبنان، ایتالیا، مصر  و عربستان سعودی صادر می‌شود.

واردات به این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل‌ونقل، ماشین‌آلات الکتریکی، غذا و چهارپایان، آهن‌آلات، مواد شیمیایی، پلاستیک، الیاف و کاغذ است که از کشورهای  چین، مصر، امارات متحده عربی،  ایتالیا، اوکراین، آلمان و ایران  وارد می‌شود.

مردم سوریه

جمعیت این کشور 19 میلیون و 314 هزار و 747 نفر است که میانگین سنی آنها 1/21سال است. امید به زندگی در آن 6/70 سال است.

مسلمانان این کشور 86 درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند و مسیحیان 5/13درصد از جمعیت را. حدود پنج هزار یهودی نیز در دمشق و اطراف آن زندگی می‌کنند.

مسلمانان سنی بیشترین بخش جمعیتی سوریه را تشکیل داده‌اند. دروزی‌ها گروهی از مسلمانان هستند که حدود یک میلیون نفر از جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند. اغلب دروزی‌ها در استان سویدا و «جبل دروز» واقع در جنوب لاذقیه ساکن هستند.

علویان که شیعه اثنی عشری‌اند نزدیک به دو میلیون نفر هستند و اکثر در کوه‌های شمال غرب سوریه به موازات ساحل طرطوس تا انطاکیه پراکنده‌اند.

syria-1
syria-1

ارتباطات در سوریه

نخستین رادیوی خصوصی این کشور با نام المدینه اف.ام در ماه مارس سال 2005 کار خود را آغاز کرد. مهم‌ترین روزنامه‌های این کشور البعث، الثوره و تشرین هستند.

جاذبه های گردشگری سوریه

حرم حضرت زینب (س) و حرم حضرت رقیه (س)

یکی از زیارتگاههای بسیار مهم و مورد توجه تمام مذاهب اسلامی در دمشق می باشد که همواره خیل مشتاقان و ارادتمندان بانوی فداکار و بزرگوار کربلا از سرزمین های اسلامی، به ویژه ایران برای زیارت مرقدش عازم این سرزمین می گردند.

حرم حضرت رقیه نیز پس از مرقد مطهر حضرت زینب کبری(س) مورد توجه مذاهب اسلامی به ویژه شیعیان است و دارای معماری ایرانی اسلامی است

قصر العظم (قصراسعد پاشا)

این قصر کی از زیباترین قصرهای دمشق است که به موزه ملی تبدیل شده است و دارای 36 اتاق می باشد که هر یک بخشی از موزه های مردم شناسی ، سلاح و ... شده است.

معبد ژوپیتر

این معبد به خدای رومیها تعلق داشته و در انتهای بازار حمیدیه و در محل مسجد اموی واقع شده است و در حال حاضر ویرانه های بعضی از دیوارها و ستون های سنگی آن دیده می شود.

کوه قاسیون

گفته می شود در پائین این کوه ، آدم ابوالبشر سکونت داشته و در بالای آن قابیل ، برادرش، هابیل را کشته است ، در شرق آن حضرت ابراهیم(ع) به دنیا آمده است و در سمت غرب آن حضرت مسیح و مادرش مریم (س) پناه گرفته اند. از پیامبر اکرم روایت شده است که بر این کوه ، حضرت ابراهیم (ع) ، حضرت لوط(ع)، حضرت موسی (ع) ، حضرت عیسی(ع) و حضرت ایوب نماز گزارده اند.

قصر الخضراء یا قصر الاموی، قبرستان باب الصغیر، غار منسوب به اصحاب کهف، مغاره الجوع (غار سنگی) و مغاره الدوم (غار خون) از دیگر آثار دیدنی در سوریه هستند.

syria-3
syria-3

مراکز خرید

دمشق بخاطر بازارهایش شهرت دارد. بازارهای این شهر خیابانی است که در دو طرف خیابان مغازه ها ، دکه ها و کافه ها صف کشیده اند.

بازار حمیدیه (سوق الحمیدیه) یکی از قدیمی ترین و مشهورترین بازارهای دمشق است. طول بازار 600 متر و عرض آن 15 متر است که از خیابان حمیدیه و کنار قلعه دمشق شروع می شود و تا درغربی مسجد جامع اموی امتداد می یابد.

بازار دیگر بازار مدحت پاشا است ، این بازار در عهد رومی ها ساخته شده و به سوق الطویل یا الطویله نیز معروف است.

حمل و نقل عمومی

فرودگاه دمشق در 35 کیلومتری شرقی شهر دمشق واقع شده است.

حمل ونقل درون شهری به وسیله تاکسی ها انجام می شود. دردمشق تاکسی های زرد رنگ دارای تاکسی متر هستند.

اتوبوس ها وسیله دیگری برای جابجایی هستند و بیشتر سوری ها ازاتوبوس استفاده می کنند و تعداد کمی دارای خودروی شخصی هستند. مینی بوس ها و ون ژاپنی که به میکوبوس معروفند نیز جابجایی ها را دراین شهر صورت می دهند. تاکسی ها هم درهمان مسیر میکوبوس ها فعالیت می کنند اما بسیار گران تر از میکوبوس ها هستند.

چندین شرکت کرایه ماشین هم در دمشق وجود دارد اما نرخ آنها 50 درصد بیشتر ازکشورهای غربی است. نرخ بنزین گران و یافتن آن دشوار است .اگر این گزینه را انتخاب کردید به خاطر داشته باشید که سوری ها در سمت راست رانندگی می کنند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی کشور سوریه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی کشور سوریه» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید