کد مطلب: 14545 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
«سپام»، جایگزین سوئیفت در تراکنشهای داخلی

«سپام»، جایگزین سوئیفت در تراکنشهای داخلی

95/01/22به گزارش آسمونی به نقل از تابناک استفاده از سوئیفت توسط بانک‌های ایرانی، علاوه بر وابستگی ایران به این...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

95/01/22

swift
swift

به گزارش آسمونی به نقل از تابناک استفاده از سوئیفت توسط بانک‌های ایرانی، علاوه بر وابستگی ایران به این شبکه در تبادلات پولی داخلی، موجب می‌شود که تراکنش‌های داخلی تحت نظارت کامل آمریکا و متحدان اروپایی‌اش باشد. لذا حتی اگر اتصال به سوئیفت برقرار باشد، استفاده از شبکه بومی «سپام» در تراکنشهای بانکی داخلی کشور ضرورت دارد.
 مدتی پس از اجرایی شدن برجام بود که مسئولین بانک مرکزی از اتصال بانک‌های ایرانی به شبکه پیام رسان بین‌المللی سوئیفت صحبت به میان آوردند و همچنان مدعی هستند که بانک‌های ایرانی به این شبکه متصل شده‌اند. اما برخی بازرگانان مطرح داخلی همچنان عنوان می‌کنند امکان ارتباط با بانک‌های معتبر اروپایی از طریق این شبکه فراهم نیست و این بانک‌ها به دلایلی از طریق شبکه سوئیفت با طرف ایرانی ارتباط برقرار نمی‌کنند.
 پیش‌تر از وضع تحریم‌های بانکی علیه ایران، بانک‌های ایرانی برای تمامی تراکنش‌های خود، حتی تراکنش‌های داخلی (بین دو بانک ایرانی) از شبکه سوئیفت استفاده می‌کردند. وضع تحریم‌های بانکی و به طور خاص، تحریم استفاده از سوئیفت باعث شد بانک‌های ایرانی برای مدتی به دلیل عدم دسترسی به این شبکه پیام‌رسان، در کوچکترین عملیات خود، حتی در مبادلات داخلی، با مشکلاتی مواجه شوند.
به همین منظور، سیستم پیام‌رسان بومی «سپام» به منظور پوشش تراکنش‌های داخلی شروع به کار کرد تا دست کم بانک‌های ایرانی بتوانند پیام‌رسانی مربوط به تراکنش‌های داخلی خود را بدون مشکل انجام دهند.
 وضع تحریم سوئیفت نشان داد که برخلاف ادعای این شبکه پیام‌رسان مبنی بر بین‌المللی و بی‌طرف بودن، این شبکه تحت نفوذ مستقیم آمریکا و متحدین اروپایی خود قرار دارد و این کشورها هر زمان که اراده کنند، با کوچکترین بهانه‌ای امکان دسترسی ایران و یا هر کشور دیگری که با آن مشکل دارند، به این شبکه را قطع خواهند کرد.
 به همین دلیل است که کشورهایی مانند چین و روسیه در سال‌های اخیر برای مبادلات داخلی خود شبکه سوئیفت را کنار گذاشته و از شبکه‌های بومی خود استفاده می‌کنند و علاوه بر این، به دنبال ایجاد شبکه‌های پیام‌رسان دیگری برای استفاده در عرصه جهانی هستند تا از وابستگی خود به شبکه سوئیفت در مبادلات خارجی خود بکاهند.
 عدم استفاده از سوئیفت توسط بانک‌های ایرانی، علاوه بر عدم وابستگی ایران به این شبکه در تبادلات پولی داخلی، این مزیت را دارد که تراکنش‌های داخلی ایران تحت نظارت کامل آمریکا و متحدان اروپایی‌اش نخواهد بود.
 بنابراین حتی اگر امکان استفاده از شبکه سوئیفت توسط بانک‌های داخلی فراهم باشد، لازم است مسئولین بانک مرکزی، بانک‌های داخلی را موظف نمایند تا در تراکنش‌های داخلی خود به جای شبکه سوئیفت همچنان از شبکه بومی «سپام» استفاده نمایند.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره ««سپام»، جایگزین سوئیفت در تراکنشهای داخلی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 5 = ?