کد مطلب:  57493 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
واکسن سوئدی کرونا در ایران / تزریق برای کادر درمان

واکسن سوئدی کرونا در ایران / تزریق برای کادر درمان

مینو محرز: جهش‌های ژنی ویروس کرونا نگران‌کننده است و فکر می‌کنیم شاید حتی واکسن‌ها به ویروس‌های جهش‌یافته جواب ندهند.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

مسئول ارزیابی واکسن ایرانی کرونا گفت: واکسن سوئدی وارداتی با فناوری Recombinant ساخته شده و مورد تأیید است.

به گزارش آسمونی به نقل از صدا و سیما، دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اشاره به تزریق واکسن کرونا وارداتی طی روز‌های آینده گفت: اولویت تزریق واکسن کرونا با کادر درمان است.

اولویت دوم با افراد بالای 70 سال و بیماران دیابتی، قلبی و ریوی و افرادی است که سابقه بیماری زمینه‌ای دارند و بعد گروه‌های دیگر که بیشتر با مردم در ارتباط هستند در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرند. ولی نخستین بخش از واکسن وارداتی بیشتر برای کادر درمان و افراد در معرض خطر کرونا خطرناک استفاده می‌شود.

واکسن سوئدی کرونا در ایران / تزریق برای کادر درمان
واکسن سوئدی کرونا در ایران / تزریق برای کادر درمان

مینو محرز گفت: این واکسن از کشور سوئد وارد می‌شود، این واکسن مدرنا نیست و واکسن کوبایی هم نیست، چون واکسن کوبایی هنوز مرحله آخر خود را طی نکرده است. این واکسن از سوئد وارد می‌شود و مورد تأیید ما است.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: پس از ساخت واکسن هیچ داروی مؤثر جدیدی به بازار نیامده است، پس از ساخت واکسن درمان کمرنگ شده است و دارو‌هایی هم که به بازار آمدند مؤثر نبودند. کرونا درمان قطعی ندارد، ولی درمان‌های علامتی بسیار به ما کمک می‌کند.

محرز درباره فناوری واکسن سوئدی که قرار است برای کادر درمان استفاده شود توضیح داد: این واکسن Recombinant بوده و سابقه‌دار است اگرچه خیلی از این فناوری استفاده نمی‌شده است. واکسن ایرانی از ویروس ضعیف‌شده ساخته شده است، ولی یک سری از واکسن‌ها از ترکیب یک ویروس با ویروسی دیگر ساخته می‌شوند. این واکسن در اروپا و استرالیا ساخته شده و مورد تأیید است.

وی با اظهار تأسف از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در کشور گفت: جهش‌های ژنی ویروس کرونا نگران‌کننده است و فکر می‌کنیم شاید حتی واکسن‌ها به ویروس‌های جهش‌یافته جواب ندهند. خبر‌های جالبی نداریم، ولی تا زمانی که همه واکسینه شوند و با جهش‌های بیشتر این ویروس مواجه شویم باید مصون بمانیم. هنوز استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و شست و شوی مداوم دست‌ها از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از کرونا است.

خانم دکتر محرز گفت: دورهمی‌ها بیشتر شده، تالار‌های عروسی راه افتاده و افراد در کنار هم و بدون ماسک می‌نشینند و غذا می‌خورند. اگر وضعیت به همین منوال پیش برود پیک چهارم را اواخر بهمن و اوایل اسفند خواهیم داشت. مردم خسته شده‌اند، ولی هم اکنون باید شیوه نامه‌ها را رعایت کرد تا پس از تزریق واکسن بتوان شرایط را کنترل کرد.

 

نظر خود را درباره «واکسن سوئدی کرونا در ایران / تزریق برای کادر درمان» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید