کد مطلب: 55423 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ماسک جراحی کارآمد‌تر از ماسک‌ های پارچه ‌ای

ماسک جراحی کارآمد‌تر از ماسک‌ های پارچه ‌ای

ماسک‌های جراحی یا پزشکی در مسدود کردن قطرات کوچکتر با اندازه گیری ۲۰ میکرومتر یا کمتر نفوذپذیری ۱۰ درصدی دارند، اما ماسک‌های پارچه پلی استری و پنبه‌ای اجازه می‌دهند تا ۴۰ درصد از قطرات کوچکتر فرار کنند.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

بعد از شیوع ویروس کرونا در جهان، محققان پزشکی و بهداشت برای کنترل این ویروس، راهکارهای زیادی را توصیه کردند. یکی از موارد مهم در این رابطه، نحوه استفاده از ماسک و انواع مختلف آن است. حال یک ابررایانه، انواع ماسک را مدلسازی کرده است.

به گزارش آسمونی و به نقل از خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به مدلسازی در سریع‌ترین ابررایانه جهان، ماسک‌های بهداشتی صنعتی نسبت به انواع دیگر ماسک‌ها، برای ممانعت از انتشار کووید ۱۹ از طریق قطرات تنفسی در هوا می‌توانند مؤثرتر باشند.

فوگاکو (Fugaku)، سریع‌ترین ابررایانه جهان که می‌تواند بیش از ۴۱۵ محاسبه در ثانیه انجام دهد، شبیه‌سازی‌هایی را انجام داده است که شامل سه نوع ماسک است. فوگاکو دریافته است که ماسک‌های صنعتی و غیردوخته شده در مسدود کردن اسپری ساطع شده هنگام سرفه‌ها، بهتر از ماسک‌های ساخته شده از کتان و پلی استر هستند.

ماسک‌های صنعتی به ماسک‌های پزشکی یکبار مصرف یا جراحی معروفند و معمولاً در فصل‌های اوج بیماری آنفلوانزا در ژاپن استفاده می‌شوند. این ماسک‌ها از پلی پروپیلن ساخته شده‌اند و قیمت مناسبی دارند.

ماسک‌های پارچه‌ای، از جمله مدل‌های مورد استفاده در شبیه سازی Fugaku، به طور معمول از پارچه‌هایی مانند کتان ساخته می‌شوند و پس از آن که بعضی کشور‌ها که در تولید ماسک پزشکی با کمبود مواجه شدند به ماسک‌های پارچه‌ای روی آوردند. این نوع ماسک‌ها قابل استفاده مجدد هستند و هنگام استفاده از آنها عموما آزادنه‌تر می‌شود تنفس کرد، اما طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) باید حداقل یک بار در روز در صابون یا مواد شوینده و آب حداقل ۶۰ درجه شسته شود.

طبق گفته کارشناسان ریکن (یک موسسه تحقیقاتی ژاپنی)، ماسک صنعتی یا همان پزشکی تقریباً تمام قطرات ساطع شده در یک سرفه را مسدود می‌کند اما ماسک‌های پنبه‌ای و پلی استر کمتر موثر هستند، این ماسک‌ها می‌توانند حداقل ۸۰ ٪ قطرات را مسدود کنند.

ماسک‌های جراحی یا پزشکی در مسدود کردن قطرات کوچکتر با اندازه گیری ۲۰ میکرومتر یا کمتر نفوذپذیری ۱۰ درصدی دارند، اما ماسک‌های پارچه پلی استری و پنبه‌ای اجازه می‌دهند تا ۴۰ درصد از قطرات کوچکتر فرار کنند.

ماکوتو تسوبوکورا، سرپرست تیم در مرکز محاسبات رایکن مردم را تشویق کرد تا علیرغم هوای گرما که در قسمت‌های وسیعی از ژاپن وجود دارد، حتما ماسک بپوشند.

تسوبوکورا گفت: ماسک نزدن بسیار خطرناک‌تر از زدن ماسکی با کارآیی کمتر است.

: برای دریافت مشاوره درباره ماسک جراحی کارآمد‌تر از ماسک‌ های پارچه ‌ای فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان های راز گورستان مخفی و سکوت پرستو, همچنین فعال در بخش‌های مُد و زیبایی و سینمایی بخصوص معرفی جدیدترین فیلم و سریال‌های کره‌ای داخل آسمونی

Educated in English
Interested in Korean

نظر خود را درباره «ماسک جراحی کارآمد‌تر از ماسک‌ های پارچه ‌ای» در کادر زیر بنویسید :

2 * 7 = ?