کد مطلب:  30483 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حمایت از مترو از اولویت مسئولان خارج شده است

حمایت از مترو از اولویت مسئولان خارج شده است

به گزارش آسمونی:مدیر عامل شرکت متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه حمایت از حمل و نقل درون شهری از اولویت...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حمایت از مترو از اولویت مسئولان خارج شده است
حمایت از مترو از اولویت مسئولان خارج شده است


به گزارش آسمونی:مدیر عامل شرکت متروی تهران و حومه با اشاره به اینکه حمایت از حمل و نقل درون شهری از اولویت مسئولان دولتی خارج شده است، گفت: با قلع و قمع پیشنهادات کمیسیون عمران مجلس در حوزه حمل و نقل به ویژه مترو در کمیسیون تلفیق بودجه 97 ، عملا در بحث توسعه حمل و نقل پاک، ایمن و ارزان قیمت،به وضعیت بغرنج و پیچیده‌ای برخورد کرده‌ایم.

علی امام با بیان اینکه اینکه مدیران و کارشناسان مسائل شهری بارها تاکید کردند که موثرترین راهکار کاهش ترافیک و آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی و به‌خصوص مترو است، گفت: متاسفانه آنچه امروز شاهد هستیم آن است که این مهم کمتر مورد اهمیت و حساسیت مسئولان کشوری قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: نیم نگاهی به بودجه محقق شده مترو در کلانشهرها در سال جاری و همچنین پیشنهادات بودجه‌ای دولت و مجلس برای سال 97 گواه آن است که عملا پروژه توسعه قطار شهری در کلانشهرها برای سال پیش رو با اما و اگرهای فراوانی همراه خواهد بود و بدون بازنگری در لوایح مالی مربوطه، امکان توسعه کمی و کیفی مترو با سرعتی که نیاز امروز است، فراهم نمی‌شود.

امام در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان گفت که با این تفاسیر توسعه مترو از لیست اولویت‌ها خارج شده است؟ ادامه داد:  در بحث بودجه های دولتی، وضعیت بودجه‌ای متروی تهران را مثال می‌زنم که در سال جاری، کلا 108 میلیارد تومان برای کمک به شرکت مترو به تصویب رسیده بود که تا این لحظه فقط 48 میلیارد آن (حدود 45 درصد) محقق شده و نکته جالب این است که بودجه مد نظر دولت برای توسعه متروی کلانشهرها در سال 1397 به طور میانگین، 50 درصد نسبت به سال جاری کاهش را نشان می‌دهد و این امر یعنی اینکه عملاً حمایت از حمل و نقل درون شهری از اولویت مسئولان دولتی خارج شده است.

وی با اشاره به اینکه کمیسیون عمران مجلس، پیشنهادات خوبی را در برنامه توسعه حمل و نقل ریلی سال آینده گنجانده بود که متاسفانه شنیده می‌شود کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 ، بسیاری از آنها را قلع و قمع کرده است، ادامه داد: به طور مثال برای نوسازی و تامین ناوگان حمل و نقل عمومی مبلغ 300 میلیون دلار در نظر گرفته شده بود و در بخش دیگری از پیشنهادات کمیسیون عمران، به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و اعطای تسهیلات برای اجرای طرح های حمل و نقل عمومی اشاره شده که مبلغ آن معادل ریالی 3 میلیارد دلار ذکر شده است؛ همچنین قرار بود صندوق توسعه حمل و نقل با هدف تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی حمل و نقل عمومی، تا سقف مبلغ 5000 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی را به صورت ارزی و ریالی در بازارهای بورس داخلی و خارجی منتشر و منابع حاصل را صرف اجرای طرح های مصوب هیات عامل صندوق کند که تمام این موارد در کمیسیون تلفیق مجلس تعدیل شدند.

امام با بیان اینکه اعداد وارقام نشان می دهد کل اعتبار پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال آینده برای توسعه خطوط اولویت دار متروی تهران، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، تأمین تجهیزات و واگن و احداث قطار حومه‌ای در شهرهای اقماری به 229 میلیارد تومان می‌رسد، گفت: البته در بهترین حالت، حداکثر نیمی از مبلغ مصوب، تخصیص پیدا می‌کند و این در حالی است که اعتبار پیشنهادی کمیسیون عمران مجلس برای تمام این موارد 2700 میلیارد تومان بود.

وی گفت: مشکلات متروی پایتخت وقتی بیشتر ملموس می‌شود که بدانیم از کل بودجه 2300 میلیارد تومان شرکت راه آهن شهری تهران و حومه که توسط شهرداری تهران در نظر گرفته شده است، تا این لحظه کمتر از 30 درصد آن به صورت نقد (یعنی مبلغی در حدود 820 میلیارد تومان) محقق شده است.

مدیرعامل متروی تهران اظهار کرد: این رقم با توجه به طرح‌های توسعه‌ای خط 6 و ایمن سازی خط 7 عملا بسیار ناچیز به نظر رسیده و مجالی برای فکر کردن به احداث خطوط اکسپرس و ایجاد خطوط مصوب دیگر در طرح های جامع حمل و نقلی باقی نمی‌گذارد. البته شهرداری تهران با توجه به منابع محدود مالی و کاهش چشمگیر برخی درآمدها، بیش از این امکان تزریق پول به مترو در سال جاری را نداشته و در چنین حالتی انتظار می رود حداقل برای سال آتی و در بودجه‌های مصوب مجلس، سهم دولت از توسعه متروی کلانشهرها به شکل جدی‌تری دیده شود و حمایت از حمل و نقل پاک، ارزان قیمت و ایمن بیشتر مد نظر قرار گیرد.

منبع: ایسنا
نظر خود را درباره «حمایت از مترو از اولویت مسئولان خارج شده است» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید