کد مطلب:  22876 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فیلم سوپر استار

فیلم سوپر استار

سوپر استار یک فیلم ایرانی است که در سال 1387 خورشیدی به کارگردانی و نویسندگی تهمینه میلانی ساخته شد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بازی شهاب حسینی در فیلم سوپراستار نشان از رشد و پوست اندازی او در طی ده سالی است كه این حرفه را شروع كرده و و خبر از حضور بازیگری حرفه ای و تاثیر گذار در سینمای ایران را میدهد. آسمونی در این بخش به معرفی فیلم سوپر استار پرطرفدار و نقد آن می پردازد.

  • ژانر: درام
  • زبان اصلی: فارسی
  • کارگردان: تهمینه میلانی
  • نویسنده:تهمینه میلانی
  • سال تولید:1387
  • مدت زمان: 107 دقیقه

خلاصه داستان

کوروش زند یک سوپراستار جوان سینما است که موفقیت و شهرت، او را به آدمی مغرور و خوش گذران و غرق در فساد تبدیل کرده‌است. سر صحنه فیلمبرداری یکی از فیلم‌هایش دختر نوجوانی سعی می‌کند خودش را به او نزدیک کند و کوروش، دخترک را که خودش را رها عظیمی معرفی می‌کند، به خانه اش می‌برد. رها ادعا می‌کند که دختر کوروش از نخستین زن زندگی او - مهناز - است؛ زمانی که او در شانزده سالگی با مهناز آشنا شده بود.

اما کوروش انکار می‌کند و می‌گوید او و مهناز در همان سالها بچه ناخواسته‌شان را سقط کرده‌اند. رها هم می‌گوید که مادرش برای رضایت و آسوده کردن خاطر کوروش ادعای سقط جنین کرده اما در واقع بچه اش را نگه داشته‌است. کوروش مدام با زنان دوروبرش درگیری دارد و مادرش هم که زنی مبادی اخلاق سنتی است، او را بابت این نوع زندگی ملامت می‌کند. شهلا یکی از این زنان است؛ زنی پولدار و مسن تر از او که برایش پول خرج می‌کند اما وقتی با بی اعتنایی و خیانت کوروش روبرو می‌شود، یکی از چک‌های بدهی او را به اجرا می‌گذارد و باعث می‌شود کوروش از خانه اش فرار کند. همزمان، او با رها هم درگیر است که بابت شیوه زندگی اش او را سرزنش می‌کند.

سرانجام بر اثر برخورد تند کوروش، رها او را ترک می‌کند. کوروش با نشانی‌هایی که دارد به جستجوی رها می‌رود اما به نظر می‌رسد که همه آن نشانه‌ها جعلی و خیالی بوده‌است. دختر و پسری کولی می‌گویند نام این دختر فرشته‌است و تا چندی پیش با آنها به دستفروشی و فال گیری مشغول بوده، اما کوروش که پیداست چند روز دیگر با رها دگرگونش کرده هنوز این روایت را باور ندارد و می‌خواهد به جستجویش ادامه بدهد.

بازیگران

بازیگرانی چون شهاب حسینی و فتانه ملک محمدی و ... در فیلم سوپراستار بازی کرده اند.

جایزه‌ ها

  • جشنواره بین‌المللی فیلم فجر 1387

بهترین بازیگر نقش اول مرد | شهاب حسینی | برنده
بهترین کارگردانی | تهمینه میلانی | نامزد
بهترین فیلم نامه | تهمینه میلانی | نامزد
بهترین موسیقی متن | ناصر چشم آذر | نامزد
بهترین فیلمبرداری | علیرضا زرین دست | نامزد

  • جشنواره بین المللی فیلم داکا 2009

بهترین فیلم برداری | علیرضا زرین دست | برنده
بهترین بازیگر نقش اول زن | فتانه ملک محمدی | برنده

نقد

سوپر استار داستانی درباره ستارگان آسمان سینماست. تهمینه میلانی در آخرین فیلم خود برای اولین بار روایتگر زندگی یک مرد است . اینبار دیگر از داستانهای زنانه و دغدغه های همیشگی میلانی در وصف زندگی زنان در جامعه معاصر ایران خبری نیست . او اینبار پشت پرده زندگی یک ستاره سینما را نشانه گرفته است . کوروش زند (شهاب حسینی) یک سوپر استار است . در ویترین منزلش جوایز مهم و ارزنده ای به چشم می اید که نشانگر یک بازیگر طراز اول است . میلانی در کل فیلم فساد حاکم بر زندگی این بازیگر را بی پروا به ببیننده نشان می دهد . و سعی دارد به همه بفهماند این بازیگر یک فاسد واقعی است. اما همان فردی است که ظاهرش را درجامعه حفظ می کند و با همه خصوصیات بد اخلاقی اش هنوز هم مجوز کار دارد.

در 20 دقیقه آغازین فیلم میلانی چهره واقعی سوپراستارش را بدون ماسک همیشگی به بیننده نشان می دهد و عملا تماشا گر را شوک زده می کند تا این سوال را در ذهن تماشاگر ایجاد کند. آیا ستارگان سینمای ما اینقدر کثیف هستند؟

آیا محبوبیت و ثروت مجوزی برای اعمال غیر اخلاقی است ؟ یکی از تخصص های این خانم کارگردان سینمای ایران روایت یک دست قصه در فیلم نامه است که در اکثر کارهای او برگ برنده به حساب می آید. اینبار هم در تعریف داستان زندگی کوروش و ضرباهنگ داستان خوب عمل کرده است. داستان اصلی از زمان ورود رها دخترک کم سن و سال (فتانه ملک محمدی) به زندگی کوروش شروع میشود. این فرشته کوچک و کمی بی ادب امده تا سوپر استار داستان ما را از منجلاب بیرون بیاورد (گویا میلانی سعی داشته بی ادبی و وقاحت نسل نوجوان جامعه معاصر ایران را هم به نقد بکشد).

جامعه ای که فرشته ای هم نسل آن هم اینقدر بی پروا عمل می کند. در اواسط فیلم نمایی هست که کتاب شازده کوچولو را نشان می دهد و ببیننده هم باید باور کند که بله دختر همان فرشته مهربان داستان است که اینبار آمده تا این سوپر استار فاسد را متحول کند و عجیب این است که نقش اول داستان با چند تذکر خیلی تکراری که تو خیلی بی اراده ای، امشب به خاطر من نخور برات موسیقی میزنم و ..... یکباره متحول شده و به قول خودش مگس ها را از زندگی اش بیرون می کند. واضح است که این تحول خیلی دم دستی تصویر شده و این مهمترین عیب داستان میلانی است.

با همه اینها سوپر استار فیلم خوبی است. برگ برنده این فیلم بازی خوب و شایسته شهاب حسینی است . پس از همکاری کوتاه و موفقیت آمیز شهاب حسینی با تهمینه میلانی در فیلم واکنش پنجم که منجر به نامزدی او برای دریافت دیپلم افتخار بازیگر دوم مرد شد .اینبار میلانی با انتخاب به جای خود فیلمش را نجات داد و شهاب حسینی برای بازی شایسته خود سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. حسینی در سوپر استار در بسیاری از سکانس ها به زیبایی احساسات و عواطف کورش زند را به تماشاگر منتقل می کند . از سکانس های درخشان بازی او زمانی که به ملاقات شهلا رفته است یا در اواخر فیلم زمانی که رها را در خانه اش جستجو می کند و...

بازی شهاب حسینی در این فیلم نشان از رشد و پوست اندازی او در طی ده سالی است که این حرفه را شروع کرده  و خبر از حضور بازیگری حرفه ای و تاثیر گذار در سینمای ایران را میدهد . حضور بازیگری که به شایستگی توانست خود را از ایفای نقش دوم مرد به جایگاهی برساند که یک تنه بار بازی فیلمی سخت مانند سوپر استار را به دوش بکشد. به واقع دریافت سیمرغ بلورین مهر تائیدی بر این قضیه است. فتانه ملک محمدی را میلانی از بین 150 نوجوان انتخاب کرده که برای اولین کار خوب از او بازی گرفته است. از نکات دیگر فیلم فیلمبرداری بسیار خوب علی رضا زرین دست، فیلمبردار قدیمی سینمای ایران است. همچنین اینبار محمد نیک بین (همسر تهمینه میلانی) به غیر از تهیه کنندگی  این کار، به عنوان طراح صحنه و لباس هم حضور داشته است.

 این فیلم در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر در بخش معنا گرا به نمایش در آمد و دیپلم افتخار بهترین باریگر نقش اول زن در بخش بین الملل را برای فتانه ملک محمدی و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای شهاب حسینی به ارمغان آورد. سوپراستار تهمینه میلانی اولین کنکاش او در زندگی مردان به حساب می اید. او اینبار از یک دختر نوجوان استفاده کرده است و این دختر است که در پایان فیلم مرد قصه را متحول نموده است و او را از منجلاب نجات می دهد. در پایان سوپر استار در کارنامه کارگردان فیلم های دو زن و واکنش پنجم، یک فیلم متوسط به حساب می آید. البته جسارت تهمینه میلانی در پرداختن به موضوع بازیگران سینما و انتقاد نسبت به زندگی آنها قابل تقدیر است. کاری که هیچ کدام از کارگردانان مرد جرات بیان آن را نداشته اند.

تصاویر

نقد و بررسی فیلم سینمایی سوپر استار
نقد و بررسی فیلم سینمایی سوپر استار
شهاب حسینی با نقشی متفاوت در فیلم سوپر استار
شهاب حسینی با نقشی متفاوت در فیلم سوپر استار
شهاب حسینی و فتانه ملک محمدی در فیلم سوپر استار
شهاب حسینی و فتانه ملک محمدی در فیلم سوپر استار
فتانه ملک محمدی
فتانه ملک محمدی
شهاب حسینی و فتانه ملک محمدی
شهاب حسینی و فتانه ملک محمدی
: برای دریافت مشاوره درباره فیلم سوپر استار فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «فیلم سوپر استار» در کادر زیر بنویسید :

3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید