کد مطلب:  37174  درج نظر
خورشید چه زمانی و چگونه می میرد ؟

خورشید چه زمانی و چگونه می میرد ؟

آسمونی، هنگامی که ستاره ای مانند خورشید ما متولد می شود، می تواند چندین و چند میلیارد سال تقریبا به طور...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آسمونی، هنگامی که ستاره ای مانند خورشید ما متولد می شود، می تواند چندین و چند میلیارد سال تقریبا به طور یکنواخت و یکسان نورافشانی کند و سیاره های منظومه شمسی خود را از انرژی بهره مند سازد. به هر حال زمانی میرسد که دیگر ذخایر مواد سوختنی در مرکز آن به انتها می رسد و چراغ عمرش خاموش می شود.

خورشید چه زمانی و چگونه می میرد ؟
خورشید چه زمانی و چگونه می میرد ؟
خورشید چه زمانی و چگونه می میرد ؟

خورشید می تواند نزدیک به 11 میلیارد سال مدام نور افشانی کند، که از این مدت حدود 5 میلیارد سال را پشت گذاشته است. وقتی که در هسته‌ی مرکزی این ستاره، تمام هیدروژن به هلیوم تبدیل شود، هسته درهم می ریزد و همواره داغتر می شود. به دور هسته مرکزی هنوز هیدروژن یافت می شود که آن نیز می سوزد و به هلیوم تبدیل می شود. مرکز خورشید همواره داغتر و داغتر می شود، در نهایت بر اثر همجوشی هسته ای دیگری، هلیوم به کربن تبدیل می شود.

غول سرخ
غول سرخ
غول سرخ

بر اثر تمام این فرآیندها در یک ستاره در حال پیر شدن فشار اضافی ایجاد می شود و ستاره به صورت یک «غول سرخ» متورم می شود. خورشید ما در پایان زندگی خود چنان بزرگ خواهد شد که سیاره های درونی یعنی عطارد و زهره را می بلعد و زمین را تا 1000 درجه سانتیگراد داغ می کند. در پایان، خورشید در حال مرگ، پوشش بیرونی خود را پس می زند و از خود می راند؛ هسته‌ی خورشید باقی می ماند و به تدریج سرد می شود. ستارگان بزرگتر، مدارهای خارجی خود را با انفجاری عظیم از خود دور می کنند که دانشمندان این پدیده را «انفجار سوپر نوا» (Supernova Explosion) می نامند.

منبع: اختصاصی آسمونی
: برای دریافت مشاوره درباره خورشید چه زمانی و چگونه می میرد ؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «خورشید چه زمانی و چگونه می میرد ؟» در کادر زیر بنویسید :

7 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید