کد مطلب:  18778 
درج نظر
موفقیت اتفاقی نیست

موفقیت اتفاقی نیست

همه افراد از موفقیت تعابیر مختلفی دارند، بعضی موفقیت را در تحصیل می دانند، عده ای موفقیت را در کار و شغل می...
زمان مطالعه: 11 دقیقه

success-is-not-accidental2
success-is-not-accidental2

همه افراد از موفقیت تعابیر مختلفی دارند، بعضی موفقیت را در تحصیل می دانند، عده ای موفقیت را در کار و شغل می دانند، عده ای می گویند فقط با ثروت می توان به موفقیت رسید، اما واقعا موفقیت چگونه است؟ آیا یک اتفاق است؟ آیا موفقیت برای هر کسی پیش می آید؟ پورتال آسمونی در این بخش مطالب بسیار مفید و خواندنی در مورد موفقیت برای شما عزیزان تهیه و تنظیم کرده است که در ادامه می خوانید.

گاهی وقت ها در مقوله موضوعات اجتماعی و آموزشی با استعدادهایی مواجه می شویم که باید قدر آن ها را بدانیم، جوانانی به میدان آمده اند که صاحب تفکر، ایده های ناب و خالص هستند و بدون هرگونه ادعا و حتی برگزاری یک برنامه تبلیغاتی پر سروصدا، نگاهها را متوجه خود کرده و نگرش ها را نسبت به مشاورین خانواده و تحصیلی تغییر داده اند. نگرش هایی از قبیل اینکه مشاورخانواده صرفاً تئوریک است و راهکارهایش در عمل قابل اجرا نیست ، یا اغلب مشاورین خانواده در زندگی شخصی خود انسانهای شکست خورده ای هستند و یا مشاور تحصیلی اگر می توانست باعث موفقیت دانش آموزی شود در دانشگاه غیردولتی دور افتاده قبول نمی شد و ...

اما جوانهایی که می خواهیم از آنها سخن بگوییم، هم صاحب ایده های نو بوده و دانش خود را از بهترین دانشگاههای جهان کسب کرده اند و هم در زندگی شخصی شان موفق عمل نموده و در زمانه خود جزء نفرات برتر کنکور سراسری بوده اند.

جوانهایی که مشاور افراد خاص هستند و با شرایطی که برای پذیرش گذاشته اند، نشان می دهند که این آنها هستند که مراجعین شان را انتخاب می کنند. در واقع آنها انتخاب نمی شوند بلکه انتخاب می کنند.

این جوانهای تفکرساز، به دور از هیاهو و بهره گیری از رانت و پارتی بازی های متداول می آیند و به پدیده تبدیل می شوند و کاری می کنند تا خانواده ها بدانند، مشاورین زبده و متعهدی نیز وجود دارند که صرفاً تئوریک نیستند و با ارائه راهکارهایی متفاوت و موثر می توانند نگاهها را متوجه خود کنند. اینها به خانواده های ایرانی می آموزند به محض وقوع مشکلات، به فکر جدایی و طلاق نیفتند، بلکه با استفاده از مهارت های زندگی بر آنها غلبه کنند.

بی شک یکی از همین پدیده ها سینا تهرانی و گروه درس زندگی است که مجموعه ای از نخبگان را در زمینه های بهبود روابط همسران و مشکلات خانوادگی ، موفقیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، گردهم آورده است. جوانی تازه نفس که معلوم نیست در ذهنش چه می گذرد و با چه تفکر عجیب و غریبی پا به عرصه آموزش مهارت های زندگی به خانواده ها و فرزندانشان گذاشته است.

سیناتهرانی یکی از جوان هایی است که با دیدگاههای منحصربفردش در حال آموزش روش تفکر خلاق و نوآورانه در عرصه های مختلف فردی، تحصیلی و شغلی به زنان و مردان و نیز استعدادهای ناب و درخشان این مرز و بوم است. استعدادهایی که بیش از هر زمان دیگری به فراگیری مهارت های خلاقیت و کارآفرینی در کنار تحصیل نیاز دارند تا در آینده سربار جامعه شان نشوند و به رشد و شکوفایی همه جانبه این کشور عزیز، کمک شایانی بنمایند.

از همان زمانی که سایت تابناک در مصاحبه با وی به بررسی زوایای پنهان و عجیب و غریب کنکور سراسری و موفقیت های شخصی اش پرداخت، تهرانی ثابت کرد که در زمینه آموزش و پرورش حرفهای زیادی برای گفتن دارد و نگاهش به مقوله مشاوره تحصیلی چیزی فراتر از کارهای کلیشه ای و شعارگونه بسیاری از مشاورین تحصیلی است که جز ایجاد حس بدبینی نسبت به مشاورین ، فایده دیگری برای جامعه خود ندارند. او استانداردهای متفاوتی را در این زمینه تعریف کرده و سلیقه مردم را در انتخاب بهترین مشاور خانواده و تحصیلی به شدت بالا برده است، به همین دلیل از او و تیمش به عنوان مشاورین طبقه خاص و سختگیر جامعه یادمی کنند، طبقه ای که برای ثروت خود ارزش بسیاری قائل است اما در قبال کار با ارزش و منحصربفرد، حاضر است تا هرگونه هزینه ای را بپردازد.

سیناتهرانی خودش را مشاور نمی داند و به شدت از این کلمه گریزان است، او به زبان علوم موفقیت، یک مربی موفقیت فردی و شغلی است. امروزه مربیان کاری فراتر از مشاوران انجام می دهند و تاثیرگذاری شان به مراتب بسیار بیشتر است از مشاورین است. او پیش از آنکه یک مربی تحصیلی موفق باشد، یک مربی خانواده موفق است. اما عملکرد ضعیف بسیاری از موسسات و مشاورین کنکور باعث شده است تا او با ورودش به این عرصه ، همانند مشاوره خانواده، باز هم بهترین باشد. تهرانی در مصاحبه هایش گفته است، ورودش به مقوله کنکور به این خاطر بوده تا به همگان نشان دهد که نه تنها روش مدیریت آموزشی و تدریس دروس در اغلب مدارس با روش طراحان سنجش در طراحی سوالات کنکور منطبق نیست، بلکه این روشهای غلط، امکان تفکر کردن را از آینده سازان این کشور می گیرد و صرفاً باعث بی انگیزگی و تخریب آینده فردی  و شغلی آنها خواهد شد. او در یکی از مصاحبه هایش با سایت فردا به این نکته مهم اشاره کرده است که مشاوره تحصیلی صرفاً بیان جملات زیبا و ارائه برنامه درسی غیرعلمی نیست و برای موفقیت در کنکور لازم نیست ساعتهای متمادی مطالعه نمود، بلکه کافی است روش تفکر صحیح منطبق با نگاه طراحان کنکور سراسری را تشخیص داد و مانند آنها اندیشید تا به موفقیت رسید. همین تفکر بود که باعث شد تا او چند هفته مانده به اعلام رسمی نتایج کنکورسراسری 94 دست به پیش بینی عجیب و غریبی بزند و اسامی بسیاری از رتبه های تک رقمی و دو رقمی را با درصدخطای بسیار ناچیزی در سایت درس زندگی دات کام، بطور صحیح پیش بینی کند. پیش بینی ای که نگاهها را متوجه او و گروهش کرد. اما این تنها بخشی از شاهکار این مشاور باهوش بود.

سایت شفاف نیوز از زبان او، مطلبی تحت عنوان « روایتی زیبا از نامه عاشقانه یک مرد به همسرش » را نقل کرد و از داستان نجات زندگی یک زوج توسط آن نامه سخن گفت، نامه ای که تصورات مردم را در مورد عشق مردان مبارز و تاریخ ساز نسبت به همسرانشان تغییر داد و طولی نکشید که آن نامه به یکی از مطالب پربازدید آن سایت بدل گشت و دست به دست در شبکه های اجتماعی چرخید، متنی تأثیرگذار که کمتر کسی می توانست با مطالعه آن، مانع ریزش اشکهایش بشود.

success-is-not-accidental1
success-is-not-accidental1
آن زمان عده ای تصور می کردند که تهرانی صرفاً یک مشاور خانواده موفق است که با نوآوری تمام می تواند از هر امکانی برای حل مشکل مراجعینش استفاده کند. اما اینطور نیست، زیرا او همانگونه که در مصاحبه با تابناک نیز گفته بود، در اثر یک کری خوانی ساده با یکی از مشاورین معروف تحصیلی که بواسطه حضورش در برنامه های تلویزیونی به چهره ای شناخته شده تبدیل شده بود، وارد عرصه آموزش و تحصیل شد و در اولین گام چند رتبه تک رقمی و دو رقمی کنکور را به جامعه معرفی نمود، رتبه هایی که موسسات کنکوری دیگر افتخار گرفتن عکس یادگاری با آنها را نصیب خود کردند، اما او سکوت کرد و چیزی نگفت. زیرا همانگونه که در مصاحبه اش با تابناک گفته است: مشاوری که پشت شاگردانش مخفی شده و به واسطه رتبه های برتر آنها بخواهد خود را مطرح کند، طبل توخالی ای بیش نیست و حرفی برای گفتن ندارد.

در مصاحبه ها و مطالب علمی سیناتهرانی ، ما را با مشاوری مواجه می سازد که نظراتش در زمینه روابط همسران و مجرد ها، موفقیت دانش آموزان و دانشجویان و تاکید شدید او بر بکارگیری روش تفکر خلاق در حل مشکلات، مخاطب را با خود همراه می کند و جنس صحبتها و تفکرات درخشانش، هر مخاطبی را به دنیای علمی او ملحق می سازد و این می شود که از او به عنوان علمی ترین مشاور خانواده و تحصیلی کشور یادمی کنند، هرچند او همان لفظ مربی را می پسندد و خود را مشاور نمی داند

تفکرات سینا تهرانی در زمینه آموزش و پرورش ، چیزی فراتر از نظام آموزشی منسوخ و کهنه ماست که علیرغم تلاش های فراوان ، همچنان به روش آزمون و خطا به پیش می رود و گویی نمی خواهد، بروز بشود. تفکراتی که از او مشاوری متفاوت ساخته است که نمونه آنرا تاکنون نداشته ایم  و شاید انتقادات تند عده ای دانشجو که تصور کرده اند با کپی برداری از برنامه درسی منسوخ شده یک موسسه کنکور، می توانند مشاوره تحصیلی بدهند و یا نقدهای غیرمنصفانه برخی از مدیران مدارس و موسسات کنکور که سیناتهرانی بخوبی با نقدهای علمی اش دانش ناچیز آنها را در زمینه مدیریت آموزشی زیر سوال برده است، نیز برهمین اساس باشد.

اما ظاهراً سازمان سنجش که متولی امر برگزاری کنکور سراسری است، تفکرات این مشاور باهوش را می پسندد و مصاحبه او با تابناک تحت عنوان « برگ برنده دانش آموزان در کنکور چیست » را در یکی از سایتهای وابسته به خود، بازنشر می کند.

سینا تهرانی و گروهش در زمینه مشاوره خانواده نیز معادلات را برهم زده اند. او برای حل مشکل مراجعین خود، سعی می کند وارد لایه های پنهان ذهن آنها شده و مشکل را بخوبی شناسایی و ارائه طریق نماید، این موضوع را می توان از محتوای مصاحبه ها و مطالبی که رسانه ها از وی منتشر کرده اند، بخوبی درک کرد. او راوی خوبی برای قصه زندگی زوج هایی است که به دلیل عدم آشنایی با مهارت های زندگی، در چالش های زندگی خود نظیر بی وفایی و خیانت همسر گیر افتاده اند.

تهرانی با درج مطالبی آموزنده از اساتید علوم مدیریت و موفقیت، در اینستاگرام شخصی اش و نیز سایت درس زندگی دات کام ، نشان داده است که برای استادان خود و نظام آموزشی کشورهای پیشرفته احترام زیادی قائل است اما در عین حال، الگوهای زندگی اش آدمهایی از جنس شهید حسن باقری ، احمد متوسلیان و شهید ابوالفضل عباسی استاد تکاوران نیروی دریایی ارتش است زیرا مدام در مصاحبه ها و مطالب خود از این شهیدان به نیکی یادمی کند. تهرانی متولد دهه شصت است و قطعاً در آن سال ها با سن کمش، شناخت خاصی نسبت به این افراد نداشته اما همانگونه که در سایت رسمی خود نیز نوشته است، با درایت مرحوم پدرش، آنها را الگوهای ناب زندگی خود قرار داده تا جاودانه شود.

از نگاه او شهید حسن باقری یک قهرمان تمام عیار است چون در جهان واقعی هم مصداق دارد، به همین دلیل است که سایت رجانیوز مطلبی از او می نویسد تحت عنوان « شاگردان این مشاور هیچگاه در فکر کردن به بن بست نمی رسند » مطلبی که نشان می دهد سیناتهرانی به توصیه هوشمندانه مرحوم پدرش ، حسن باقری را یکی از الگوهای کلیدی زندگی خود قرار داده و شاگردان خود را نیز با سبک زندگی و تفکرات این نابغه جنگ آشنا می سازد.

این مشاور چهره های خاص، در مطلب خود قهرمان سازی نمی کند و فقط بخش هایی از نبوغ و واقعیات زندگی این طراح جوان عملیاتهای سپاه اسلام را به تصویر می کشد تا به نسل جدید بگوید، شما نیز می توانید مانند شهید حسن باقری که تا سن بیست و چهارسالگی کسی نبوغی در او نمی دید و همگان او را دست کم می گرفتند، با سعی و تلاش و تمرکز بر روی اهداف خود، به چهره هایی تاثیرگذار و شاخص در جامعه خود تبدیل شوید.

ایجاد تحول و خلق ثروت از یک شرکت ورشکسته کامپیوتری، آنهم در سن هفده سالگی نقطه عطف و شاهکار این مشاور تحصیلی و خانواده موفق، در نخستین تجربه مدیریتی اش محسوب می شود که در گفتگوی او با تابناک و تحت عنوان « درس هایی از یک مشاور برجسته کنکور » بدان اشاره شده است. تصور اینکه نوجوانی آنهم در اواخر دهه هفتاد بتواند، در کنار کسب رتبه دو رقمی در کنکور سراسری ، بیش از صدمیلیون تومان برای خود و دوستانش درآمدزایی کند، در شرایط کنونی نیز کاری بسیار دشوار و نیازمند نبوغ و خلاقیت بی نظیر خاصی است که می تواند سرلوحه نسل جدید باشد، نسلی که نباید صرفاً مدرک تحصیلی را برای فخرفروشی و یا تثبیت موقعیت شغلی اش در یک اداره یا سازمان دولتی جستجو کند. بلکه خود می بایست، تبدیل به ثروت آفرینی موفق بشود که از راه صحیح به کسب درآمد حلال برای خود و جامعه اش بپردازد. کاری که سیناتهرانی در هفده سالگی به خوبی انجام داده است.

success-is-not-accidental3
success-is-not-accidental3

این متخصص برجسته؛ تیم بسیار خوبی هم دارد که نمی توان به راحتی از کنار اسامی آنها گذشت، او دو تن از بهترین متخصصین حوزه بهبود روابط همسران یعنی مهدی آریافر و نیز حمیدایروانی را در کنار خود دارد که هریک به تنهایی زبانزد مشاورین خانواده هستند. به خصوص حمیدایروانی که با افزایش اعتماد به نفس، عزت نفس و کنترل استرس دانش آموزان، نقش بسزایی در کسب موفقیت های تحصیلی شاگردان سیناتهرانی داشته است.

تهرانی همانگونه که در مصاحبه اش با رسانه ها گفته است، به دانش آموزان سابق خود نیز که با اندیشه های ناب او خو گرفته اند، فرصت رشد و تعالی داده است، دانش آموزان سابقی نظیر سعیدسلیمی فر که مصاحبه خواندنی او با خبرگزاری برنا تحت عنوان « اسرار موفقیت رتبه های برتر کنکور چیست؟ » نشان از تسلط وصف ناپذیر این دانشجوی رشته مهندسی نرم افزار، بر مقوله مشاوره تحصیلی و کنکور می دهد. قطعاً اگر تیم درس زندگی به یکی از موفقترین پدیده های مشاوره تحصیلی و خانواده تبدیل شده است، ماحصل یک کار گروهی و نبوغ سیناتهرانی است که بخوبی استعدادهای ناب در زمینه های مختلف را شناسایی و به تیم خود افزوده است، استعدادهایی که هریک به تنهایی در زمینه کاری خود نظیر روابط همسران، شکست عاطفی ، رفع موانع ذهنی و روحی و نیز مشاوره تحصیلی جزء بهترین ها محسوب می شوند.

سیناتهرانی و تیم درس زندگی ، خود را به عنوان یک پدیده خلاق و استعداد نوظهور مشاورین خانواده و تحصیلی ایران تثبیت کرده اند و معتقدیم که اگر در مسیری که پیش گرفته اند با همین وسواس و دقت گام بردارند، نه تنها باعث آشتی بسیاری از خانواده ها با مقوله مشاوره خانواده و تحصیلی خواهند شد، بلکه می توانند الگویی بسیار مناسب برای سایر مشاورین باشند.

در شرایطی که بسیاری از مردم تصور می کنند مشاورین خانواده در زندگی شخصی خود عاجز و درمانده بوده و شکست خورده اند و یا مشاورین تحصیل کرده خارج از کشور، غربزده شده اند، این مشاور نشان داد که هنوز هستند جوانانی که علیرغم تحصیل در بهترین دانشگاههای کشورهای غربی، از آنها الگو نمی گیرند و با بهره گیری از علم و هوش سرشار خود، راهکارهایی منطبق با فرهنگ ایرانی به مراجعین شان ارائه می دهند.

همچنین خیالمان راحت است که اگر مسئولین نظام آموزشی بطور جدی در صدد تغییر مثبت و علمی در سیستم نادرست آموزشی در مدارس نباشند، جوانانی همانند تهرانی در عرصه تحصیلی هستند که به سراغ آموزش مهارتهای علمی بروزشده بروند تا نسل های بعدی همانگونه که سایت آفتاب نیوز در مطلبی با عنوان « رازهای موفقیت دانش‌آموزان ثروت‌آفرین چیست؟» از سیناتهرانی منتشر کرده است، بدانند که برای موفقیت در زندگی، صرفاً کسب رتبه عالی در کنکور سراسری کافی نیست، بلکه آنها باید به مهارت تفکر نوآورانه نیز مسلط شوند، چیزی که این مشاور جوان بخوبی آنرا در مجموعه درس زندگی نهادینه ساخته است.
نظر خود را درباره «موفقیت اتفاقی نیست» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید