کد مطلب: 14742 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
"یارانه" خانواده‌هایی که قطع نمی‌شود

"یارانه" خانواده‌هایی که قطع نمی‌شود

95/02/01نمایندگان مجلس روز گذشته بررسی لایحه بودجه را به پایان رسانده و در یکی از مهم‌ترین مصوبات خود، 4محل را...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

20110802103934_06-01

95/02/01

نمایندگان مجلس روز گذشته بررسی لایحه بودجه را به پایان رسانده و در یکی از مهم‌ترین مصوبات خود، 4محل را برای هزینه کرد درآمد حاصل از حذف یارانه پردرآمدها تعیین کردند.

به گزارش آسمونی به نقل از جام نیوز با وجود مخالفت دوباره دولت، تبصره یارانه‌ها که به حذف یارانه 3دهک بالای جامعه می‌انجامد، پابرجا ماند و تکالیف دولت برای نحوه هزینه‌کرد مبالغ حاصل از حذف یارانه پردرآمدها تعیین شد.نمایندگان مجلس در بخش هزینه‌ای تبصره 14لایحه بودجه سال 95به دولت اجازه دادند تا 48هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از محل افزایش قیمت‌ها را در ردیف‌های یارانه‌ای این قانون با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی به خانوارهای هدف و نیازمند، توزیع و همچنین برای ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید هزینه کند.

آنها 4محل مشخص را برای هزینه کرد درآمد حاصل از حذف یارانه پردرآمدها، ‌تعیین کردند. طبق مصوبه مجلس دولت باید یارانه 24میلیون نفر را که سالانه بیش از 35میلیون تومان درآمد دارند، قطع کند و بودجه به‌دست آمده از این محل را به‌گونه‌ای هزینه کند که 30درصد آن جهت یارانه سود تسهیلات اشتغال با اولویت خانوارهای تحت پوشش کمیته‌امداد حضرت امام خمینی(ره) و بهزیستی و ایثارگران و رزمندگان معسر و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و جوانان، پرداخت شود.

در بند ب مصوبه یارانه‌ای مجلس، مشخص شده که 35درصد از درآمد حاصل از محل حذف یارانه پردرآمدها، جهت پرداخت یارانه سود تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی، معدنی کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و صادراتی هزینه شود. طبق بند ج، باید 15درصد آن جهت حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش مصرف شدت انرژی و طبق بند د، باید 20درصد آن جهت ارائه مشوق‌ها و زیر ساخت‌های صادراتی، هزینه شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین مصوب کردند، خانوارهایی که تعداد فرزندان تحت تکفل آنها 5نفر و بیشتر باشند از شمول این تبصره خارج بوده و با هر درآمدی از یارانه برخوردار هستند. خانه ملتی‌ها همچنین دولت را موظف کردند در تشخیص خانوارهای 3دهک اول درآمدی تعداد جمعیت خانوار را مورد توجه قرار دهد. بخش هزینه‌ای تبصره مربوط به هدفمندی با 136رای موافق، 40رای مخالف، 5رای ممتنع از مجموع 195نماینده حاضر تصویب شد.

مخالفت دوباره دولت

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان و مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که روز گذشته در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، در مخالفت با بخش هزینه‌ای تبصره مربوطه به هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال 95کل کشور به سخنرانی پرداخت که مهم‌ترین بخش از اظهارات او را می‌خوانید:

از نظر دولت افرادی که 3‌میلیون تومان در‌ماه درآمد دارند، ثروتمند نیستند و حذف این افراد عادلانه نیست.

- این بند (حذف 24میلیون نفر یارانه بگیر و توزیع آن براساس گزارش کمیسیون تلفیق) و منابع حاصل از آن عادلانه نیست و از نظر دولت قابلیت اجرایی ندارد.

دولت با همین جامعه هدف که سال گذشته تصویب شد، اقدام کرد و 4ونیم میلیون نفر از یارانه بگیران حذف شدند اما بعد از بررسی پرونده برخی افراد دیدیم که به آنها ظلم شده و یارانه این افراد را بی‌جهت حذف کرده‌ایم پس مجبور شدیم 1.5میلیون نفر را برگردانیم.

طبق مصوبه مجلس اگر افرادی که مشمول این تبصره هستند، یارانه بگیرند در حکم دخل و تصرف در اموال عمومی بوده و مجرم محسوب می‌شوند که این یعنی اگر دولت به آنها یارانه پرداخت کند مجرم بوده و باید در دادگاه‌ها به افرادی که از دولت شاکی هستند پاسخ دهد.

حذف 24میلیون نفر یعنی مجلسی که حامی افراد کم درآمد است بیشتر افراد بی‌بضاعت را حذف می‌کند.

این درست است که دولت هر‌ماه برای پرداخت یارانه نقدی به مقدار 3هزار و 400میلیارد تومان(ماهانه) با دشواری مواجه می‌شود و با مجلس هم نظر است که باید یارانه افراد ثروتمند حذف شود اما اینکه گفته می‌شود هر فردی که 3میلیون تومان درآمد دارد ثروتمند است جای بحث بین دولت و مجلس دارد.

ممکن است فردی که 3میلیون درآمد دارد چندین نفر را تحت تکفل داشته، مستأجر باشد، مریض صعب العلاج داشته و یا هزینه دانشگاه فرزندان خود را بدهد پس بر این اساس این فرد ثروتمند نیست به همین دلیل دولت بر همان نظر قبلی خود تأکید دارد.

موافقت مجلس

تعدادی از نمایندگان مجلس در نشست روز گذشته در موافقت با حذف یارانه پردرآمدها و اختصاص آن در 4زمینه مورد تصویب کمیسیون تلفیق، به سخنرانی پرداختند.

محمدرضا پورابراهیمی، سخنگوی کمیسیون تلفیق: اینکه ما در کشور مشکل تولید و اشتغال جوانان را داریم باید اولویت کشور باشد نه اینکه پرداخت یارانه مورد توجه قرار گیرد و بارها دولت اعلام کرده که درباره پرداخت یارانه‌ها به میزان 42هزار میلیارد تومان(سالانه) با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست.

اینکه دولت با حذف تعداد یارانه بگیران مخالفت کند برای ما جای تعجب دارد و انتظار داشتیم که دولت به مجلس دست مریزاد بگوید ولی دولتی‌ها در جاهای مختلف مصاحبه می‌کنند و می‌گویند مجلس در حال ظلم به ملت است. پیشنهادی که کمیسیون تلفیق ارائه کرده همان بحث و نظری بود که نمایندگان دولت در کمیسیون تلفیق مطرح کردند و در همان کمیسیون به رأی گذاشته شد و به تصویب رسید اما دوستان در پشت تربیون مجلس حرف دیگر می‌زنند که این ادبیات غیرکارشناسی است.

محمد حسن ابوترابی فرد، ریاست جلسه علنی دیروز: افراد نیازمندی که خواهان دریافت یارانه بودند، حذف نشدند و نظر مجلس و کارشناسان دولت بر این بود که افراد کم درآمد حذف نشوند و برای این کار حداقل میزان 3میلیون درآمد ماهانه را درنظر گرفت. سرپرستان و مسئولان خانوارهایی که کمتر از این میزان دریافت می‌کنند مشمول حذف یارانه نخواهند شد. این درست است که افرادی که دارای 3میلیون تومان درآمد ماهانه باشند ممکن است با داشتن افرادی با بیماری‌های صعب‌العلاج این میزان درآمد کفاف آنها نکند ولی در این قانون ساز وکاو اجرای حذف یارانه‌ها به دولت سپرده شد تا این افراد شناسایی و از حذف یارانه‌های آنها جلوگیری شود.

اعتراض‌ به حذف یارانه‌ به صفر نزدیک شد

قائم‌مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ثبت اعتراض‌ها نسبت به حذف یارانه‌ها خبر داد و گفت: براساس آخرین آمارها میزان اعتراض‌ها به‌شدت کاهش یافته و تعداد اعتراض‌کنندگان به نزدیک صفر رسیده است. ابوالحسن فیروزآبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: خوشبختانه توانستیم نظام اجرایی مناسبی را برای رسیدگی به کسانی که معترض هستند با استفاده از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی پیاده‌‌سازی‌ کنیم و امروز می‌توان گفت که تقریبا به‌روز شده‌ایم و به همه اعتراض‌ها رسیدگی می‌کنیم.

فیروزآبادی در پاسخ به این پرسش که با توجه به حذف 3میلیون و 300هزار نفر از مجموع 6میلیون نفر در سال گذشته آیا شناسایی و حذف 24میلیون نفر ظرف یک‌سال امکان‌پذیر است؟ گفت: نظر مجلس حذف 3دهک بالای جامعه است که 24میلیون نفر را شامل می‌شوند ولی بحث ما این است که عملیاتی کردن این کار به میزان دقت بستگی دارد، هرچه دقت را پایین بیاوریم حذف بیشتر اتفاق می‌افتد با این حال درخصوص حذف یارانه 3دهک بالای درآمدی هر چه مجلس تکلیف کند اجرا می‌کنیم.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «"یارانه" خانواده‌هایی که قطع نمی‌شود»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 8 = ?