کد مطلب: 56666 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
عجیب ترین رقابت در تاریخ المپیک

عجیب ترین رقابت در تاریخ المپیک

استادیوم های خالی و سالن های بدون تماشاگر

زمان مطالعه: 1 دقیقه

اختصاصی آسمونی

نوشته مهدی زارعی

این تصاویر در ایام اخیر، تصویری عادی در جهان ورزش شده است. البته گستردگی رسانه های تصویری باعث شده که کمتر کسی از اخبار و نتایج مسابقات ورزشی بی اطلاع بماند. اما اگر چند دهه قبل، چنین اتفاقی در ورزش جهان می افتاد، آیا کسی می توانست مسابقات را ببیند؟

هرچند باور این مسأله دشوار است، اما دهه ها قبل هم جهان ورزش، شاهد برگزاری چنین مسابقاتی بوده است. یکی از عجیب ترین این رقابتها در دومین دوره المپیک، در پاریس برگزار شد؛ رقابت پیاده روی زیر آب در مسیر 60 متری!

هنوز دوربین های عکاسی و فیلمبرداری آن قدر پیشرفت نکرده بودند که بتوانند از زیر آب، فیلم یا عکسی تهیه کنند. نتیجه این بود که داوران و افراد بیرون آب، فقط توانستند ورزشکارانی را ببینند که مسیر را طی کرده و از استخر بیرون آمدند.

مسابقه دو

در پایان آن رقابت عجیب، شارل دوِن ویل از فرانسه مسیر را سریع تر از سایرین طی کرد و برنده مدال طلایی شد که قبل و بعد از آن، به هیچ ورزشکار دیگری نرسیده بود.در همان بازیها، رقابتهای پرتاب دیسک و چکش، مثل سایر مسابقات دوومیدانی، به جای برگزار شدن در استادیوم، در مسیری کم عرض و در جوار دو ردیف درخت انجام شد. مسوولین برگزاری مسابقات، پیش بینی همه چیز را کرده بودند. غیر از این که ممکن است وزنه و دیسک ورزشکاران در مسیر مشخص شده پرتاب نشود و به شاخه درختان برخورد کند. یا این که به شاخه ها برخورد کرده و اصلا پایین نیاید!

مسابقه عجیب پرتاب دیسک را رودولف باوئر از مجارستان برد و مسوولان المپیک بعد از بازیهای 1900 پاریس هم تصمیم گرفتند چنین مسابقاتی را در چنین شرایطی برگزار نکنند.

حالا بعد از گذشت دهه ها از آن دوران، حتی اگر تماشاگری هم در ورزشگاهها نیست، اما شرایط استاندارد و دوربین های فراوان، مانع از آن می شوند که چنین اتفاقات مضحکی در ورزش دنیا رخ دهد.

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio

ثبت نظر درباره «عجیب ترین رقابت در تاریخ المپیک»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 9 = ?