کد مطلب:  57005 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اصطلاحات رایج بورسی که همه باید بدانند!

اصطلاحات رایج بورسی که همه باید بدانند!

هر صنعت اصطلاحات ویژه خودش را دارد و بازار بورس هم از این قاعده مستثنا نیست. حتی می ‌توان گفت بورس و بازار سهام دارای پیچیده ‌ترین مفاهیم و اصطلاحات هستند.

زمان مطالعه: 4 دقیقه

هر سرمایه گذار در بورس باید با اصطلاحات رایج ایمن بازار آشنا باشد تا در وقت و زمانی مناسب از این اطلاعات استفاده کند. با آسمونی همراه باشید تا با چکیده ای از اصطلاحات کاربردی بورس ایران آشنا شوید.

شاخص کل:

این شاخص در بین سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه بسیار پرکاربرد می باشد و در واقع میزان بازدهی سرمایه گذاران در بورس را نشان می دهد. شاخص کل به معنای شاخص بازدهی، شاخص قیمت و یا شاخص نقدی می باشد که با نام TEDPIX  نیز شناخته می شود. این همان موردی است که بار ها در اخبار های مختلف به عنوان شاخص بورس تهران به گوشتان خورده است. شاخص بورس تغییرات قیمت سهام و سودهای سالیانه را که شرکت‌ها به شما پرداخت می‌کنند، مورد محاسبه قرار می‌دهد.

اصطلاحات رایج بورس
اصطلاحات رایج بورس

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس:

دارایی های متنوع در بازار بورس صندوق های سرمایه گذاری را تشکیل می دهند که واحد های آن در طول روز در بازار معامله می شود. ساختار این صندوق ها شباهت بسیاری به صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارد که سهام آن در بازار بورس خرید و فروش می شود.

سرمایه گذاری شاخصی:

این صندوق بر اساس الگوی تعیین شده منابع خود را برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار سرمایه ‌گذاری می‌کند. در این صندوق زمانی که وجهی به واسطه ورود سرمایه‌ گذار جدید اضافه و یا به دلیل خروج سرمایه‌ گذار کم شود، خرید و فروش امکان‌ پذیر است که مزیت اصلی آن هزینه پایین و حذف ریسک مدیریت صندوق است.

اصطلاحات رایج بورس
اصطلاحات رایج بورس

سبد گردانی:

دارایی ها در اختیار خود شخص سرمایه گذار و به معنای چیدن صحیح دارایی ها در قالب یک سبد مشخص است. سبدگزدان میزان دقیق خرید و فروش را در این صندوق بررسی می کند.

تحلیل تکنیکال و بنیادی:

این مفهوم به معنای محاسبه ارزش ذاتی سهام است. مطالعه آمار های فعالیت بازار مانند قیمت و حجم تمام معاملات جهت شناسایی الگو ها و روند هایی است که نشان ز حرکت آینده یک سهم می دهد و به آن تحلیل تکنیکال می گویند.

اوراق بدهی:

اوراق بدهی اسناد و اوراق بهادری هستند که در فعالیت های بورسی بسیار مهم می باشند. براساس آن شرکت انتشاردهنده متعهد می‌شود که مبالغ مشخصی را در زمان‌ه ای خاص به دارنده پرداخت کند و در زمان مشخص سررسید را باز پرداخت نماید. اوراق بدهی در واقع اوراق قرض گرفته از دولت و شرکت، گواهی سپرده و نوعی ابزارهای بدهی است که بین دو نفر معامله می ‌شود.

پرتفوی:

این اصلاح به معنای سبد و دارایی های مالی است و در واقع ترکیبی مناسب از سهام و یا سایر دارایی ‌ها است که یک سرمایه ‌گذار آن را خریداری کرده است.

ارزش خالص دارایی:

 این اصلاح  به معنی ارزش همه دارایی‌ ها شامل سهام، مطالبات سود سهام، ملک، اوراق بهادر با درآمد ثابت پس از کسر ارزش روز بدهی ها می باشد. این اصطلاح با نشان NAV شناخته می شود.

عرضه اولیه:

عرضه اولیه با نام IPO نیز شناخته می شود و به این معنا است که سهام یک شرکت خصوصی برای اولین ‌بار به عموم مردم عرضه می‌شود. این کار معمولا توسط شرکت‌های کوچک و جوان که به دنبال سرمایه برای گسترش هستند صورت می‌گیرد. شرکت‌ های بزرگ که به دنبال تبدیل شدن به سهام عادی هستند نیز عرضه عمومی اولیه انجام می‌ دهند.

بازار گاوی:

در بازار گاوی تقاضا زیاد است و عرضه به ندرت شکل می‌گیرد. سرمایه‌ گذاران با امید به آینده رو به رشد بازار، اقدام به خرید سهام جدید می‌کنند و فروشندگان نیز تمایلی برای فروش ندارند. بازار گاوی به دوره‌ای گفته می‌شود که قیمت‌ها در آن در حال افزایش است و از ویژگی‌های اصلی این بازار خوش‌ بینی، اعتماد سرمایه ‌گذاران و انتظار در ادامه روند افزایشی است. شروع این بازار در اصل نشان ‌دهنده گشایش اقتصادی است.

اصطلاحات رایج بورس
اصطلاحات رایج بورس

بازار خرسی:

بازار خرسی اصلاحی عجیب و غریب است که معمولا هم زمان با بازار گاوی اتفاق می افتد. در این بازار قیمت اوراق بهادر کاهش‌ یافته و خوش ‌بینی سرمایه‌ گذاران در بازار گاوی به بد بینی و ترس تبدیل می‌ شود. در این بازار جوی منفی حاکم می‌شود و رمقی برای سرمایه‌ گذاران باقی نمی‌ گذارد.

اصطلاحات رایج بورس
اصطلاحات رایج بورس

ارزش ذاتی:

این اصطلاح که یکی از پارامترهای کلیدی در تحلیل بنیادی به حساب می‌آید به معنی ارزش واقعی سهام یک شرکت یا یک دارایی است که بر پایه بررسی تمام ابعاد کسب و کار از جمله صورت ‌های مالی، پتانسیل رشد سودآوری شرکت در سال‌های آینده و لحاظ دارایی‌های مشهود و نا مشهود است.

ضریب بتا:

ضریب بتا در اصطلاحات بورسی به معنی میزان نوسان آن سرمایه‌ گذاری نسبت به بازار است. اگر ضریب بتا کوچک ‌تر از یک باشد، آن سرمایه‌گذاری نسبت به بازار نوسان کمتری دارد و اگر بتا بیشتر از یک باشد، آن سرمایه‌ گذاری نسبت به بازار نوسان بیشتری خواهد داشت. ضریب بتای بازار که شامل همه دارایی‌ های قابل سرمایه‌گ ذاری است باید برابر با یک باشد.

آربیتراژ:

این اصطلاح به معنی سود بردن از تفاوت قیمتی میان دو یا چند بازار است و بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود را نشان می دهد. سود به دست آمده از آربیتراژ زمانی به دست می ‌آید که یک کالای مشابه در دو بازار مختلف در دو قالب متفاوت عرضه شود اما قیمت‌ های یکسانی نداشته باشد. از دیدگاه علمی، آربیتراژ احتمال سود بدون ریسک پس از کسر هزینه انجام معامله است.

سهام شناور آزاد:

سهام شناور بخشی از یک شرکت است که دارندگان آن آماده عرضه و فروش آن سهام می‌شوند و قصد ندارند که با حفظ آن قسمت از سهام در مدیریت شرکت مشارکت کنند. برای این کار باید ترکیب سهام داران بررسی شود و سهام داران راهبردی را مشخص نمود.

اصطلاحات رایج بورس
اصطلاحات رایج بورس

سود هر سهم و سود پرداختی سهام:

این اصطلاح معنی سود خالص شرکت به ازای هر سهم است که EPS نامیده می‌شود و سود پرداختی سهام نیز به معنی DPS و بخشی از سود هر سهم در مجمع بین سهام داران است.

نماد:

نماد کد یا نام اختصاری شرکت ‌ها برای سهولت شناسایی و دسته ‌بندی آن‌ها است که در بورس به کار برده می‌شود. معمولا حرف اول در یک نماد نشان‌ دهنده صنعت مربوطه و بخش دوم آن خلاصه ‌ای از نام شرکت است.

بازار خارج از بورس:

این اصطلاح به معنی OTC است و در بازار غیر متمرکز و بدون مکان فیزیکی می باشد که در آن معامله به طور مستقیم بین دو نفر صورت می‌گیرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک:

این از مهم‌ترین اصطلاحات بورسی محسوب می شود که ساز و کارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی است که شرایط بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه ‌گذاران مختلف به ویژه برای سرمایه ‌گذاران مبتدی مساعدتر می ‌سازد.

 

: برای دریافت مشاوره درباره اصطلاحات رایج بورسی که همه باید بدانند! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اصطلاحات رایج بورسی که همه باید بدانند!» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید