ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  5958 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 11 دقیقه
زندگینامه استیو جابز

زندگینامه استیو جابز

استیو پس از انصرافش، در بعضی از کلاس‌های کالج از جمله خوشنویسی شرکت می‌کرد. این هنر در شغل آینده استیو تاثیر به‌سزایی داشت. این هنر به استیو ایده سبک حروف چندگ
زمان مطالعه: 11 دقیقه

 استیو جابز (steve job) کیست؟

استیو جابز (Steven Paul Jobs)کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود.استیون پاول جابز در سال 1976، جابز 21 ساله به همراه دوستش استیو وزنیاک 26 ساله، شرکت رایانه‌ای اپل را تاسیس کردند.اولین رایانهٔ شخصی‌ای که شرکت اپل به بازار معرفی کرد، اپل I نام داشت و پس از آن در سال 1977 اپل II را راهی بازار کرد. در سال 1985 طی یک اختلاف مدیریتی، جابز اپل را ترک کرد و در همان سال شرکت نکست را تاسیس کرد. از مهمترین محصولات شرکت نکست می‌توان به "ورک استیشن" اشاره کرد که اولین مرورگر وب بر روی آن ساخته‌شد. در سال 1996 شرکت اپل، شرکت نکست را به مبلغ 429 میلیون دلار خرید.

جابز صاحب 5٫5 میلیون سهام اپل به ارزش 2٫1 میلیارد دلار و و 138 میلیون سهام دیزنی به ارزش 4٫4 میلیارد دلار بود.فوربز در مارس 2011، ثروت جابز را 8٫3 میلیارد دلار و قبل از مرگش (در سپتامبر 2011) 7 میلیارد دلار برآوردکرد و در جایگاه 37امین فرد ثروتمند امریکا قرار گرفت.

طی این معامله استیو جابز، مجددا به اپل بازگشت. از اتفاقات مهم پس از این مساله در اپل می‌توان به پرده‌برداری از فروشگاه موسیقی آی‌تیونز در سال 2003، معرفی آی‌پاد در سال 2001، آی‌فون در سال 2007 و آی‌پد در سال 2010 اشاره کرد. جابز در سال 1986 یک گروه گرافیکی (که بعدها پیکسار نامیده‌شد) را از بخش گرافیک کامپیوتر لوکاس فیلم خرید. این شرکت فیلم‌های پویانمایی موفقی مانند «داستان اسباب‌بازی»، «زندگی یک حشره»، «داستان اسباب‌بازی 2»، «شرکت هیولاها»، «در جستجوی نمو» و «شگفت‌انگیزان» را ساخته‌است که همهٔ آنها برندهٔ جوایزی بوده‌اند. فیلم‌های بعدی ساخته شده در این شرکت «ماشین‌ها» (2006)، «راتاتویی» (2007)، «وال-ئی» (2008)، «بالا» (2009)، «داستان اسباب‌بازی 3» (2010) بودند. در سال 2006 شرکت والت دیزنی، شرکت پیکسار را خرید. پس از این معامله جابز به سهام‌دار اصلی والت دیزنی تبدیل شد و به عضویت هیات‌مدیره آن درآمد. در اکتبر 2003 سرطان جابز تشخیص داده شد و در اوت 2011 جابز از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد. تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، مدیرعامل شد و جابز به عنوان رییس هیات‌مدیره انتخاب شد. استیو جابز در نهایت بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده، در تاریخ چهارشنبه 5 اکتبر 2011 در سن 56 سالگی درگذشت.

زندگی شخصی استیو جابز

استیو جابز در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل سال 2007فرزند اول جابز «لیزا برنان جابز» بود،مادر لیزا، «کریسن برنان»، نخستین دوست جدی استیو بود. لیزا در حالی در سال 1978 به دنیا آمد که آن‌ها هنوز ازدواج نکرده بودند. جابز تا مدت‌ها پدری لیزا را انکار می‌کرد، اگرچه بعدها آن را پذیرفت. در 18 مارس 1991، جابز 36 ساله با «لورن پاول» که 27 سال سن داشت و در آن زمان دانشجوی رشتهٔ MBA در دانشگاه استنفورد بود، ازدواج کرد. این زوج صاحب سه فرزند به نام‌های ریدپاول، ارین سینا و اوه به ترتیب در سال‌های 1995،1991 و 1998 شدند.

در زندگی‌نامهٔ غیرمجاز «بازگشت مجدد استیو جابز»، نویسندهٔ این کتاب - «آلن دویستچ‌من» - دربارهٔ دیدارهای عاشقانهٔ جابز با جون بائِز می‌نویسد. دویستچ‌من با نقل قول آوردن از الیزابت هولمز که یکی از دوستان جابز در کالج رید بوده‌است، می‌نویسد: «من اعتقاد داشتم که جابز بیشتر به این دلیل عاشق جون بائز شده که این زن زمانی معشوقهٔ باب دیلن بوده‌است.» در کتاب «اسطوره: استیو جابز» نوشتهٔ «جِفری اس. یانگ» و «ویلیام اِل. سیمون»،نویسندگان به این مساله اشاره می‌کنند که جابز ممکن بود با جون بائز ازدواج کرده باشد اما سن او در آن زمان نشان می‌دهد که احتمالا آن زوج نمی‌توانستند بچه دار شوند.

در سال 1982 میلادی، جابز آپارتمانی در سن رموی نیویورک خرید. او با کمک آی. ام. پی، سال‌ها هزینه کرد که این آپارتمان را که در دو طبقهٔ بالایی بُرج شمالی این مجتمع قرار گرفته، بازسازی کند. اما با تمام این احوال، او و خانواده‌اش هرگز به این آپارتمان نرفتند و در نهایت آن را به خوانندهٔ گروه یوتو - بونو - فروختند. در سال 1984، جابز یک عمارت با معماری مستعمراتی اسپانیایی که 1600 متر مربع وسعت و 14 اتاق خواب داشت را خرید. این عمارت که به خانهٔ جکلینگ شهرت داشت، به دست جورج واشنگتن اسمیت طراحی شده‌بود و در وودساید، کالیفرنیا قرار داشت. جابز ده سال در این عمارت در حالت تقریباً بدون اثاث زندگی کرد.

والتر ایزاکسون می‌گوید که جابز در سال 2004 با او تماس گرفت و از او خواست که زندگی‌نامه‌اش را بنویسد. ایزاکسون در ابتدا از قبول این کار خودداری کرد و گفت: «یک یا دو دهه دیگر که بازنشست شدید این کار را انجام خواهم‌داد». اما سرانجام پس از گفت‌وگوهایی که با جابز و همسرش لورن داشت، این مسئولیت را قبول کرد. این زندگی‌نامه حاصل 40 مصاحبه و گفت‌وگو با استیو بود. بعضی از آن‌ها حالت رسمی داشت و بعضی‌ها با قدم زدن‌های طولانی همراه بود و گاهی هم با تلفن صحبت می‌کردیم. در طول دو سالی که من با او مصاحبه می‌کردم، او شدیدا با من صمیمی شد. در طول این مدت من با بیش از صد نفر از دوستان، خویشاوندان، رقبا و دشمنان او مصاحبه کردم. این کتاب به علت مرگ استیو جابز، زودتر از موعدش و در تاریخ 24 اکتبر 2011 منتشر شد.

اولین شغل استیو جابز

جابز پس از بازگشت از هند، به آتاری بازگشت. وظیفهٔ او ساختن یک برد الکترونیکی برای یک بازی شرکت آتاری (به نام Breakout) بود. بر طبق گفتهٔ نولان باشنل (بنیانگذار آتاری) جایزه‌ای 100 دلاری به ازای هر تراشه‌ای که در فرآیند طراحی از دستگاه اصلی حذف می‌شد، داده می‌شد. استیو که علاقه و دانش اندکی در طراحی مدارهای الکترونیکی داشت، با استیو وزنیاک قول و قراری گذاشت که اگر وزنیاک بتواند مداری با حداقل تعداد تراشه‌ها طراحی کند، جایزه‌ای که از آتاری دریافت می‌کنند را بین خودشان تقسیم نمایند. این پروژه انجام شد و با وجود حیرت فراوان مسوولین آتاری، وزنیاک توانست که تعداد تراشه‌های استفاده شده در دستگاه نهایی را 50 عدد کاهش دهد. متاسفانه، وزنیاک طراحی را به حدی فشرده انجام داده بود که تولید دستگاه نهایی بر روی خط مونتاژهای آن دوران ممکن نبود. با وجود این، جابز به وزنیاک گفت که آتاری تنها 700 دلار از جایزه را پرداخت کرده‌است (در صورتی که تمامی 5000 دلار جایزه پرداخت شده بود) و پیشنهاد کرد که وزنیاک نیمی از آن یعنی 350 دلار را برای کاری که انجام داده بود بردارد. وزنیاک 10 سال بعد، از مبلغ واقعی جایزه باخبر شد، وزنیاک گفت که جابز به این پول نیاز داشته و البته خود وزنیاک هم تمایل داشته که این پول را به او بدهد.

در سال 1971 استیو وزنیاک، تحت تاثیر مقاله‌ای جعبه آبی را ساخت. جعبه آبی سیستمی بود که می‌توانست با تکرار تن‌هایی، سیگنال‌ها را در شبکه AT&T مسیردهی و راهی را برای ایجاد تماس‌های تلفنی از راه دور به شکل رایگان فراهم می‌کرد. وزنیاک در مورد آن می‌گوید: «تا به حال مداری نساخته‌بودم که اینقدر به آن افتخار کنم. هنوز هم فکر می‌کنم که کارم معرکه بود.» استیو جابز هم ایده فروش آن را مطرح کرد. قیمت ساخت هر جعبه آبی 40 دلار می‌شد و جابز تصمیم داشت که آن را 150 دلار به فروش برساند. جابز می‌گوید حدود 100 جعبه آبی ساختیم و تقریبا همه را فروختیم. بعدها جابز گفت: «من 100 درصد از این مساله مطمئنم که اگر آن جعبه‌های آبی نبود، اپلی هم وجود نداشت. من و وزنیاک یاد گرفتیم که چگونه با هم کار کنیم. ما اطمینان پیدا کردیم که می‌توانیم مسایل فنی را حل کرده و واقعاً چیزی تولید کنیم.»

شرکت نکست و استیو جابز

کامپیوتر نکست به‌کار گرفته شده به دست تیم برنرز لی در CERN که سپس نخستین سرور وب جهان‌گستر شدپس از ترک اپل، جابز در سال 1985 با سرمایهٔ 7 میلیون دلار شرکت رایانه‌ای دیگری را با نام نکست بنیان گذاشت. جابز در سال 1989 کامپیوتر قدرتمند «ورک استیشن»(به فارسی: ایستگاه کاری) را ساخت. اگرچه شرکت قادر به فروش «ایستگاه کاری» در حجم بالا نشد اما این کامپیوتر دارای یک ویژگی بارز بود. اولین مرورگر وب بر روی آن ساخته‌شد. نرم‌افزار کامپیوتر نکست به عنوان مبنای سیستم‌عامل مکینتاش‌های امروزی و آی‌فون می‌باشد. شرکت نکست بعد از هدردادن میلیون‌ها دلار از سرمایه سرمایه‌گذاران، تولید کامپیوتر را رها می‌کند و به‌جای آن بیشتر بر فروش و توسعهٔ سیستم‌عامل نکست‌استپ و توسعهٔ فناوری شئ‌گرا تمرکز می‌کند. نکست‌استپ سیستم‌عاملی بود که برای کامپیوتر نکست به‌وجود آمده‌بود و بعدها به پلتفورمx86 پورت شد. جابز معمولاً برای بازاریابی محصولات نکست به حوزه‌های دانشگاهی و علمی روی می‌آورد چرا که فناوری‌های جدید موجود در این محصولات، بدیع و آزمایشی بوده و هنوز به شکل نهایی و بالغ نرسیده بودند. از این دسته محصولات می‌توان به هستهٔ ماک، تراشهٔ پردازش سیگنال دیجیتال و پورت اینترنت توکاراشاره کرد. رایانهٔ نکست‌کیوب توسط جابز به عنوان یک کامپیوتر بین‌شخصی به‌وجود آمد که به نظر او اولین قدم پس از ایجاد کامپیوتر شخصی است. در 20 دسامبر 1996 شرکت اپل، نکست را به مبلغ 429 میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز، مجددا به اپل بازگشت.

نوآوری‌های استیو جابز

تا اکتبر 2011 جابز به عنوان مخترع اصلی یا شریک در اختراع حدود 340 پتنت یا کاربرد پتنت در امریکا حضور داشته‌است. این پتنت‌ها در حوزه‌های مختلفی همچون رایانه و دستگاه‌های قابل حمل (شامل لمسی)، اسپیکر، کیبرد و آداپتور تغذیه تا راه‌پله، گیره، آستین و تسمه دیده می‌شود. نسل اول آی‌مک: آی‌مک اولین محصول طراحی شده حاصل از همکاری جابز و جاناتان آیو است که موفقیت بزرگی هم برای آن‌ها به حساب می‌آمد. رایانه رومیزی که در ماه مه سال 1998 برای استفاده خانگی به بازار عرضه‌شد. جابز اصرار داشت که این محصول باید محصولی کاملی باشد و بتوان آن را به راحتی راه‌اندازی کرد. محصولی متشکل از کیبورد، مانیتور و کیس، که درست پس از درآمدن از جعبه بتوان از آن استفاده کرد. این رایانه با قیمت 1299 دلار عرضه شد و در شش هفته اول 278000 قطعه از آن به فروش رفت. در تاریخ عرضه محصولات اپل، این محصول یکی از بالاترین سرعت‌های فروش را داشت و مهم‌تر این‌که 32 درصد از فروش آن مربوط به کاربرانی می‌شد که رایانه را برای اولین بار خریده‌اند و 12 درصد دیگر نیز قبلا از کاربران ویندوز بوده‌اند.

روش مدیریت استیو جابز

استیو جابز
استیو جابز

استیو جابز و بیل گیتس در کنفرانس All Things Digital در سال 2007استیو جابز خواهان کمال بود.او در سخنرانی خود در مک‌ورلد - آی‌ورلد در ژانویه 2007 در نقل قولی از وین گرتزکی (بازیکن سابق کانادایی هاکی روی یخ و ملقب به بزرگترین بازیکن هاکی همه دوران) گفت: جمله قدیمی از وین گرتزکی است که من آن را دوست دارم. «موقع هاکی، من ترجیح می‌دهم ببینم توپ(هاکی پاک) کجا خواهدرفت و بر این اساس حرکاتم را تنظیم می‌کنم، به‌جای اینکه کورکورانه دنبال توپ حرکت‌کنم.» و ما همیشه سعی می‌کنیم تا این را در اپل اجرا کنیم.

استیو جابز هنگام ارائهٔ iOS در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل در سال 2008مجله فورچون دربارهٔ او گفت که استیو یکی از پیشتازان خودبینی در درهٔ سیلیکون است اگرچه او به توانایی‌های خود چندان اعتقادی ندارد. چیزهای زیادی از شخصیت مصر و هجومی او بوجود آمد. تفسیرهایی در مورد شخصیت و خلق و خوی استیو در منابعی چون «قلمرو کوچک»، (از معدود زندگی‌نامه‌های مجاز جابز) اثر مایک موریتز، «اسطوره: استیو جابز» نوشته جفری یانگ و ویلیام سیمون و در «بازگشت مجدد» اثر آلن دویستچمن وجود دارد. جابز یکی از هفت رییس خشن و زمخت از دیدگاه فورچون بود. دنل لوین، شریک استیو، در مورد زمان تاسیس اپل گفت: موفقیت‌های بزرگ برای ما غیرقابل باور بود... اما ضعف‌ها غیرقابل تصور بود.

در سال 2005، جابز تمامی کتاب‌های منتشر شده توسط جان وایلی و پسران را در فروشگاه‌های اپل در واکنش به چاپ غیر مجاز زندگی‌نامه‌اش (اسطوره: استیو جابز) تحریم کرد.فلوید نورمن (یک پویانما که در شرکت والت دیزنی شاغل بود) گفت که جابز در پیکسار سیاست عدم مداخله را در پیش گرفته‌بود و هرگز در امور مربوط به فیلمسازها دخالت نمی‌کرد. او آنقدر باهوش بود که برخلاف بیشتر مدیران رده‌بالا، مزاحم هنرمندان نمی‌شد. جابز جدال لفظی با مایکل دل، مدیرعامل شرکت دل داشت. این اختلاف از زمانی آغاز شد که جابز از دل به خاطر ساخت «جعبه‌های قهوه‌ای بدون نوآوری» انتقادکرد.در اکتبر 1997 در یک نشست گارتنر، هنگامی که از مایکل دل پرسیده شد که اگر در شرکت کامپیوتری اپل که آن موقع اوضاع خوبی نداشت، به جای جابز مدیرعامل بود چه می‌کرد؟ او در پاسخ گفت: در شرکت را می‌بستم و پول سهام‌داران را پس می‌دادم.در سال 2006 جابز هنگامی که ارزش‌بازارشرکت اپل از شرکت دل پیشی گرفت، طی یک ایمیل به تمامی کارکنان اپل نوشت اوضاع نشان می‌دهد که مایکل دل پیشگوی خوبی نیست. بر مبنای اطلاعات امروز بازار بورس، ارزش سهام اپل از دل بیشتر است. البته سهام بالا و پایین می‌رود و فردا ممکن است چیزهایی تغییر کند اما من فکر کردم این نکته، امروز ارزش گفتنش را داشت. استیو در ماه مه سال 2000، ارزش‌بازار اپل یک‌بیستم مایکروسافت بود. مه 2010، اپل به عنوان ارزشمندترین شرکت فناوری جهان از مایکروسافت پیشی گرفت و در سپتامبر 2011، 70درصد بیشتر از مایکروسافت ارزش داشت.

کناره‌گیری استیو جابز از اپل

در اوت 2011 جابز از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد. تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، مدیرعامل شد و جابز به عنوان رئیس هیأت‌مدیره انتخاب شد. پس از استعفای جابز، سهام اپل در عرض تنها چند ساعت به میزان 5 درصد افت کرد.

فعالیت‌های سیاسی استیو جابز

رفتن استیو جابز از اپل
رفتن استیو جابز از اپل

در سال 2011، در یک مصاحبه با والتر ایزاکسون، جابز بیان کرد که ملاقاتی با رییس جمهور باراک اوباما داشته‌است و از کمبود مهندسین نرم‌افزار شکایت کرده‌است و این که بیش از یک دوره رییس جمهور نخواهد بود. جابز پیشنهاد کرد که باید به هر دانشجوی خارجی که مدرک مهندسی در ایالات متحده آمریکا دریافت می‌کند، گرین کارت داده شود.بعد از این ملاقات، جابز گفت: «رییس جمهور بسیار باهوش است، با این حال او در مورد این که چرا کارها به درستی انجام نمی‌شود دلیل می‌آورد، این من را عصبانی می‌کند.» جابز طی دورهٔ عمر خود، به تعدادی از سیاستمداران و برخی نهضت‌ها کمک مالی کرد، از جمله دادن 209 هزار دلار به دمکرات‌ها، 45 هزار دلار به برخی فعالیت‌ها و نهضت‌ها که مورد علاقهٔ شخصی‌اش بودند و 1000 دلار هم به جمهوری خواهان داده بود.

مریضی استیو جابز

مشکلات کلیوی جابز(سنگ کلیه) به شکل غیرمستقیم باعث کشف سرطانش شد. جابز در اکتبر سال 2003 نزد اورولوژیست رفت. او از جابز خواست یک اسکن کت از کلیه‌هایش بگیرد. اسکن جدید نشان می‌داد که کلیه‌های او هیچ مشکلی ندارند اما سایه‌ای را بر روی لوزالمعده‌اش نمایان می‌کرد. پس از بررسی اسکن، پزشکان با او دیدار کردند تا به او بگویند که این سایه، یک تومور است. حتی یکی از پزشکان به او گفت که چند ماه بیشتر زنده نمی‌ماند. جابز نمی‌خواست برای برداشتن غدهٔ سرطانی‌اش جراحی کند، درحالی که این تنها راه حل پزشکی مورد قبول بود. او چند سال بعد با پشیمانی گفت: «واقعا نمی‌خواستم بدنم را بشکافند، برای همی

درگذشت استیو جابز

زندگینامه استیو جابز
زندگینامه استیو جابز

این نوشته در صفحه نخست وبگاه اپل در تاریخ 5 اکتبر 2011 میلادی به دلیل درگذشت استیو جابز جای گرفت.استیو جابز در تاریخ چهارشنبه 5 اکتبر 2011 در سن 56 سالگی درگذشت. گواهی فوت جابز نشان می‌دهد که او حوالی ساعت 3 بعد از ظهر در خانه‌اش در پالو آلتو در کالیفرنیا، بر اثر ایست تنفسی ناشی از سرطان لوزالمعده درگذشت.جابز پس از برگزاری یک مراسم تدفین کوچک و خصوصی در تاریخ 7 اکتبر،در یک قبرستان عمومی به نام «آلتا مسا مموریال پارک»در پالو آلتو به خاک سپرده شد.

نظر خود را درباره «زندگینامه استیو جابز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره زندگینامه استیو جابز فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید