کد مطلب:  1818 
22 نظر
22 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مراحل درمان ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی

در این بخش سایت آسونی به بررسی کامل مراحل درمان ارتودنسی پرداخته ایم، با ما همراه باشید... سیم کشی به روش...
زمان مطالعه: 3 دقیقه


در این بخش سایت آسونی به بررسی کامل مراحل درمان ارتودنسی پرداخته ایم، با ما همراه باشید...

سیم کشی به روش ارتودنسی

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فکی، درمان جفت شدن غلط دندان ها و ردیف کردن دندان های نامنظم است. از اصلی ترین وظایف ارتودنسی تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی و فکی است.

درمان های ارتودنسی از دو جهت زیبایی و اصلاح مشکلات و روابط بین فک ها و دندان ها قابل بررسی است.

علل ناهنجاری دندانی و فکی

عللی که ناهنجاری های دندانی و فکی را به دنبال خواهد داشت به سه دسته تقسیم می شوند: 1 - ارثی، 2- عوامل رشد تکاملی و 3- عوامل محیطی مانند زودتر یا دیرتر از موعد کشیدن دندان های شیری، عاداتی چون مکیدن انگشت و خوردن پستانک در سنین بالاتر. گاهی اوقات این نوع ناهنجاری های دندانی و فکی علاوه بر تاثیر بر روی زیبایی چهره، برای تکلم و حتی غذا خوردن مشکل ساز خواهد بود. در بعضی مواقع این مشکلات روی روح و روان فرد تاثیرات بدی به دنبال دارد. پس توصیه می شود که در اولین فرصت و در سنین پایین تر برای برطرف کردن این ناهنجاری نزد متخصص مربوطه مراجعه کرد.

ارتودنتیست

ارتودنسی به شاخه ای از رشته دندانپزشکی به نام رشته تخصصی ارتودنسی که مهم ترین رشته تخصصی دندانپزشکی است، اطلاق می شود. ارتودنتیست، دندانپزشکی است که پس از گذراندن سه سال دوره تخصصی در دانشکده دندانپزشکی موفق به اخذ این مدرک می شود. گاهی اوقات برای انجام ارتودنسی دندانپزشکان عمومی نیز در این رابطه فعالیت می کنند؛ اما صحیح تر این است که این کار توسط متخصصان ارتودنسی صورت بگیرد.

دستگاه ارتودنسی

دستگاه های ارتودنسی دو نوع هستند: دستگاه متحرک و دستگاه ثابت.

دستگاه متحرک

ارتودنسی متحرک در سنین پایین و با انجام قالب گیری و ساخت پلاک ارتودنسی آکریلی صورت می گیرد. بیمار به تنهایی و بدون نیاز به متخصصان ارتودنسی می تواند دستگاه را از دهان خود خارج و دوباره آن را در دهان قرار دهد. معمولا مدت درمان برای ارتودنسی متحرک به طور تقریبی از 6ماه تا یک سال است.

دستگاه ثابت

ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و برای ناهنجاری های پیچیده تر به وسیله چسباندن سیم و براکت های ارتودنسی به دندان ها صورت می گیرد. مدت زمان درمان به طور تقریبی از 6 ماه تا 3 سال است. البته مدت زمان درمان به نوع ناهنجاری، سن بیمار و همکاری بیمار با متخصص مربوطه بستگی خواهد داشت.

سن مناسب برای ارتودنسی

جهت انجام درمان های ارتودنسی، محدودیت سنی وجود ندارد. در هر سنی و با هر شرایطی با تشخیص متخصص، امکان درمان های ارتودنسی وجود دارد به شرط آن که سلامت لثه و دندان وجود داشته باشد. مهم ترین سن برای انجام ارتودنسی طبق گفته متخصصان این رشته به طور حدودی 8 تا 11 سالگی است، زیرا قابلیت تغییر مکان دندان ها همزمان با رشد فک و صورت و رویش دندان های دائمی است. مسلما درمان در سنین کمتر، آسان تر و مدت زمان درمان کوتاه تر خواهد بود.

درد ناشی از ارتودنسی

در طول یک یا دو هفته اول پس از گذاشتن سیم ها، بیمار ممکن است قدری احساس درد و ناراحتی داشته باشد؛ اما با گذشت چند روز این درد و ناراحتی به خودی خود برطرف می شود. بعضی از مواقع به علت درد و ناراحتی بیش از حد، بیمار می تواند از قرص های مسکن ساده استفاده کند.

مراقبت های دندانپزشکی

هنگام فعالیت های شدید و ورزش های سنگین که با ضربه سر و صورت ممکن است همراه باشد یا هنگام شنا مراقب سیم های ارتودنسی ثابت خود باشید. در صورت داشتن پلاک های متحرک آن را قبل از این نوع فعالیت ها از دهان خارج کنید. با مشاهده هر نوع زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن توسط وسایل اردتونسی هرگز آن را دستکاری نکنید و جهت رفع مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید. در ارتودنسی متحرک، پلاک های ارتودنسی فقط در هنگام خوردن غذا و آشامیدن باید از دهان خارج شود و پس از صرف غذا و تمیز کردن دندان ها، پلاک های ارتودنسی را باید دوباره در دهان گذاشت. همچنین از خوردن آدامس، شکلات کش دار، گز و ته دیگ پرهیز کنید. از گاز زدن میوه، بلال، ساندویچ، پیتزا توسط دندان های جلو و پایین خودداری کنید. برای خوردن میوه های هسته دار، ابتدا هسته را از میوه جدا کنید و بعد آنها را با دندان های عقب بجوید. از قرار دادن مداد، خودکار و اجسام این چنینی در داخل دهان خودداری کنید. تمیز کردن براکت ها و سیم های ثابت ارتودنسی به علت غیرمتحرک بودن، برای جلوگیری از گیر کردن غذا و پوسیدگی دندان ها باید توسط مسواک های مخصوص انجام گیرد تا از بوگرفتن و تغییر رنگ آن جلوگیری شود. مسواک در فک بالا از بالای لثه به طرف پایین و در فک پایین به طرف بالا کشیده شود. سطوح جونده و پشت دندان ها فراموش نشود.

مدت درمان

درمان ارتودنسی بر اساس سن بیمار، شدت ناهنجاری، همکاری بیمار و میزان حرکت دندان متغییر است و بین 6 تا 30 ماه طول می‌کشد. در بعضی موارد خاص، این مدت شاید از 30 ماه هم بیشتر طول بکشد. البته طول درمان در اکثر بیماران کمتر از 2 سال است.
: برای دریافت مشاوره درباره مراحل درمان ارتودنسی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مراحل درمان ارتودنسی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید