کد مطلب:  23647 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ثبات قیمت مسکن در سایه «قدرت خرید» از دست رفته

ثبات قیمت مسکن در سایه «قدرت خرید» از دست رفته

به گزارش آسمونی : عکس‌العمل بازار مسکن بعد از انتخابات ریاست جمهوری اگرچه با ماه مبارک رمضان همزمان شد و از...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی : عکس‌العمل بازار مسکن بعد از انتخابات ریاست جمهوری اگرچه با ماه مبارک رمضان همزمان شد و از آنجا که سابقه نشان داده است در این ماه آمار معاملات به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد، اما به گفته اکثر واسطه‌های ملکی و مشاوران املاک پایین بودن قدرت خرید متقاضیان مسکن دلیل اصلی رکود و افزایش نیافتن قیمت مسکن است.

قدرت خرید متقاضیان به قدری پایین است که وارد معامله جدی برای خرید و یا فروش مسکن نمی‌شوند.

بنابراین گزارش، اگرچه در ابتدای امسال تحلیل‌ها به این صورت بود که پس از برگزاری انتخابات باید شاهد افزایش معاملات و قیمت مسکن باشیم، اما پالس‌های داده شده از بازار مسکن به‌گونه‌ای است که قیمت مسکن ثابت و نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است.

اکثر مشاوران املاک بر این اعتقاد هستند که قدرت خرید متقاضیان به قدری کاهش یافته است که به‌ صورت جدی وارد بازار معاملات نمی‌شوند و چون خرید و فروش راکد است نمی‌توان از ورود چند متقاضی و پرس‌وجو از وضعیت بازار مسکن خوشحال شد.

برخی مشاوران املاک و واسطه‌های ملکی نیز بر این باور هستند که ورود به دوره پیش رونق نیز ادعایی بیش نیست، چراکه وقتی قدرت خرید پایین است، چطور می‌توان امیدوار بود که متقاضیان عزم جدی برای خرید مسکن داشته باشند.

حمیدزاده یکی از مشاوران املاک در منطقه 11 به خبرنگار فارس می‌گوید: این روزها عزمی جدی در خرید مسکن از سوی متقاضیان دیده نمی‌شود، چراکه رشد قیمت‌ها در سال‌های 85، 86، 90 و 91 به‌گونه‌ای بوده است که هنوز ترکش‌های آن با گذشت چند سال بر تن متقاضیان مسکن برخورد می‌کند.

وی افزود: معیوب شدن چرخه خرید و فروش مسکن و یا همان رکود خرید و فروش باعث شده تا این روزها متقاضیان مسکن نتوانند به‌طور جدی اقدام به خرید مسکن کنند.

اعتمادی یکی دیگر از واسطه‌های ملکی می‌گوید: وقتی رکود در بازار مسکن حاکم باشد متقاضی مسکن نمی‌تواند به فکر تغییر ملک خود و یا خرید مسکن جدید و بزرگ‌تر باشد و چون قدرت خرید پایین است تا زمانی که ملک خود را به فروش نرسانده، نمی‌تواند وارد بازار شود.

ثبات قیمت مسکن در سایه «قدرت خرید» از دست رفته
ثبات قیمت مسکن در سایه «قدرت خرید» از دست رفته

متقاضیان مسکن به دنبال واحدهای چند سال ساخت

برخی از واسطه های ملکی و مشاوران املاک با این عنوان که رکود ساخت‌وساز تعداد واحدهای نوساز در بازار را کاهش داده است، اعلام می‌کنند که قیمت پایین واحدهای با عمر بالا باعث شده تا اکثر متقاضیان به سمت این واحدهای مسکونی روی بیاورند؛ چراکه نسبت به واحدهای نوساز و عمر پایین از لحاظ زمانی ارزان‌تر است.

صمدیان یکی از مشاوران املاک در این خصوص می‌گوید: واحدهای مسکونی با عمر ساخت بالا ارزان‌تر است به همین دلیل متقاضیان با خرید این واحدهای مسکونی تغییراتی در شکل و ظاهر این واحدهای مسکونی انجام می‌دهند و آن را به واحدهای مسکونی نوساز نزدیک می‌کنند.

وی ادامه داد: آنچه که مشخص است این است که برخی تحلیل‌ها از این موضوع که قیمت مسکن بعد از انتخابات ریاست جمهوری افزایش می‌یابد، حکایت داشت و باید اذعان کرد متقاضیان مسکن وقتی توانایی خرید با این قیمت‌ها را ندارند افزایش قیمت‌ها از سوی مالکان توجیهی ندارد.

اکثر مشاوران املاک با اذعان به این که قیمت مسکن در این روزها نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، معتقدند قیمت‌ها تا پایان سال جاری نیز نه‌تنها دچار نوسان نخواهد شد، بلکه رونق را نیز در این بخش به آن شکل مشاهده نخواهیم کرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک:مهرماه آغاز فصل رونق بازار مسکن

هر چند حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که دوران رکود مسکن به پایان رسیده و از مهر ماه فصل رونق این بخش آغاز خواهد شد.

رئیس اتحادیه در خصوص وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: در تهران حجم معاملات در حال افزایش است و با توجه به اینکه در ماه رمضان کاهش نسبی معاملات وجود دارد، پیش بینی می شود حجم معاملات افزایش یابد.

وی افزود: آخرین آمارها از معاملات این گونه است که تا خرداد ماه 96  درکشور بیش از 42 هزار و 850 قرارداد خرید و فروش و 201 هزار و57 قرارداد اجاره منعقد و در تهران نیز 13 هزار و 598 قرارداد خرید و فروش و 16 هزار 449 قرارداد اجاره منعقد شده است .

عقبایی با اشاره به اینکه وضعیت معاملات مسکن در سه ماهه اول سال 96 امید بخش بوده، گفت: فروردین ماه به دلیل اینکه پانزده روز اول بازار مسکن تعطیل است عملا شاخص مناسبی برای بررسی وضعیت مسکن نیست و اردیبهشت هم به دلیل تقارن با انتخابات این بازار راکد بوده اما در خرداد ماه بازار مسکن شاهد تحول در حجم معاملات خواهد بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه بازار مسکن از ابتدای خرداد تا اواخر شهریور دوران پیش رونق را طی خواهد کرد، گفت: در این مدت در حوزه اجاره قطعا افزایش معاملات را شاهد خواهیم بود و خرید و فروش هم افزایش می یابد.

اظهارات عقبایی اما در حالی است که مشاوران املاک و فعالان بازار مسکن، تحرک این بخش اقتصاد را اسیر در چنبره قدرت خرید از دست رفته مردم مردم می‌بینند و معتقدند تا گشایشی در این بخش رخ ندهد هر گونه چشم انداز رونق و پیش رونق رویای خام و و ادعایی بیش نخواهد بود.

منبع خبر : افکار نیوز

: برای دریافت مشاوره درباره ثبات قیمت مسکن در سایه «قدرت خرید» از دست رفته فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «ثبات قیمت مسکن در سایه «قدرت خرید» از دست رفته» در کادر زیر بنویسید :

3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید