کد مطلب:  2912 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ورزش اسکواش چیست؟

ورزش اسکواش چیست؟

 اسکواش (به انگلیسی: Squash، ریشه‌گرفته از واژگان squeeze together و crush) ورزشی راکتی است که به صورت تک‌نفره (2...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

اسکواش (به انگلیسی: Squash، ریشه‌گرفته از واژگان squeeze together و crush) ورزشی راکتی است که به صورت تک‌نفره (2 بازیکن) و دونفره (4 بازیکن) در زمینی کاملا احاطه‌شده با دیوارهای معمولاً شیشه‌ای بازی می‌شود. شیشه‌ای بودن دیوارها تماشای بازی توسط تماشاگران را امکان‌پذیر می‌کند. در مسابقه‌های بین‌المللی دیوارهای بیشتری از جنس شیشه در نظر گرفته می‌شوند.

یکی از دشواری‌های اسکواش این است که برخلاف دیگر ورزش‌های راکتی، توپ در اغلب اوقات از پشت سر بازیکن می‌آید. اسکواش با توپ و راکت مخصوص بازی می‌شود. هدف اصلی این بازی، ضربه‌ای به توپ است که حریف نتواند به راحتی ضربه بعدی را به دیوار بزند و یا به دشواری واکنش نشان دهد.

تاریخچه

اسکواش نخستین بار در در سال 1830 در مدرسه هارو در انگلستان ابداع شد. در سال 1874 این رشته ورزشی و مسابقه‌های آن در انگلستان رسمیت یافت و در سال 1883 نخستین زمین اسکواش در شهرآکسفورد ساخته شد. در سال 1911 قوانین بازی و ابعاد زمین توسط انگلیسی‌ها ضابطه‌مند شد و به شکل امروزی درآمد. در سال 1967 فدراسیون بین‌المللی اسکواش با شرکت 7 کشور تاسیس شد و در سال 1992 نام آن به فدراسیون جهانی اسکواش (WSF) تغییر کرد.

تاریخچه اسکواش در ایران

اسکواش از سال 1320 با ورود کارکنان انگلیسی شرکت نفت آبادان و ساخت سالن اسکواش برای آنان وارد ایران شد. شهرهای آبادان، اهواز، مسجد سلیمان و تهران ار نخستین شهرهای ایران در راه‌اندازی این رشته بودند. نخستین فدراسیون اسکواش ایران در سال 1353 به ریاست عباسقلی بختیار و به دبیری دکتر محمد نائینی بنیان نهاده شد، اما پس از یک سال منحل شد و در سال 1372 دوباره راه‌اندازی شد[1]. هم اکنون در کشور، بازیکنان سر شناسی از جمله : محمد رضا صادق پور، اریا فاضلی منش، ارین اعتمادی، سیاوش کیانی فر، علی روغنی، ملینایاجم و امیر یاجم در این ورزش فعالیت دارند .

شیوه بازی

بازی با زدن سرویس آغاز می‌شود و پس از برخورد به دیوار با زاویه‌ای معین وارد زمین سرویس می‌شود. هر بازیکن به طور یکی‌درمیان توپ را با راکت به دیوار روبرو می‌زند و حریف باید آن را به همان دیوار برگرداند. ضربه‌ها باید با سرعت و زاویه‌ای زده شوند که حریف نتواند توپ را به دیوار روبرو برگرداند. مسابقه اسکواش شامل سه یا پنج گیم و هر گیم دارای 11 امتیاز است.

طرح‌ها

گونه‌های دیگری از ورزش اسکواش که برای گسترش آن طراحی شده‌اند:

  • مینی اسکواش
  • اسکواش ساحلی
  • اسکواش باز
: برای دریافت مشاوره درباره ورزش اسکواش چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ورزش اسکواش چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید