کد مطلب: 37440 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما

اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما

اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما که معمولا به عنوان جلوه های ویژه شناخته شده اند یکی از هنرهای حرفه...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما که معمولا به عنوان جلوه های ویژه شناخته شده اند یکی از هنرهای حرفه ای در سینما است که برای فیلمبرداری صحنه های سخت از آن استفاده می شود. آسمونی در این بخش به معرفی جلوه های ویژه یا همان اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما می پردازد.



اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما

جلوه‌های ویژه در سینما به دو دسته تقسیم می‌شود: 1 - جلوه‌های ویژه میدانی 2 - جلوه‌های ویژه دیداری

جلوه‌های ویژه میدانی

جلوه‌های ویژه میدانی (Special Effects) در صنعت فیلم‌سازی به تصاویری گفته می‌شود که در زمان ساخت فیلم، ساخت آن‌ها مشکل باشد. این صحنه‌ها به صورت واقعی و رئال کار می‌شوند و همهٔ آن‌ها توسط بدلکاران، هنرمندان، فیلمبرداران و تعدادی متخصصان مواد منفجره و ماکت‌سازی اجرا شده و با خود دوربین‌ها ضبط می‌شوند و بعضی از آن‌ها بعد از ضبط کار می‌شوند.

جلوه‌های ویژه به دو دستهٔ جلوه‌های نوری و جلوه‌های مکانیکی تقسیم می‌شود.

جلوه‌های نوری

(که جلوه‌های عکسی نیز خوانده می‌شوند) تکنیک‌هایی هستند که در آن‌ها تصاویر یا فریم‌های فیلم به صورت عکسی ایجاد می‌شوند که این به طریق «درون-دوربینی» و با استفاده از نوردهی چندگانه، ترکیب تصاویر یا فرایند شوفتان است، یا به طریق فرآیندهای پس از تولید و با استفاده از چاپگر نوری است.

اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما
اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما

جلوه‌های مکانیکی

(که جلوه‌های عملی یا فیزیکی نیز خوانده می‌شوند) تکنیک‌هایی هستند که هنگام فیلمبرداری اصلی به صورت واقعی ضبط می‌شوند. این شامل اشیاء مکانیکی، صحنه‌سازی، مدل‌های مقیاسی، آتش‌بازی و جلوه‌های جوی (ایجاد جلوه‌های باد، باران، مه، برف و ابرهای فیزیکی) می‌شود. ایجاد یک خودرو با حرکت خودکار یا انفجار یک ساختمان از نمونه‌های جلوهٔ مکانیکی هستند.

قبل از آن که رایانه‌ها قادر به تولید چنین تصاویری باشند نیز فیلم سازان جلوه‌های ویژه سینمایی فراوانی را می‌ساختند. آن‌ها برای ساخت این جلوه‌ها از مدل‌های گچی، نمونک‌های مقوایی، عروسک‌ها و مدل‌های کوچک شده استفاده می‌کردند. البته مفهوم Special Effects به معنی جلوه‌های ویژه میدانی با Visual Effects به معنی جلوه‌های بصری را نباید با هم اشتباه گرفت. جلوه‌های ویژه آن است که توسط بدلکاران و در میادین به‌طور واقعی اجرا می‌شوند.

جلوه‌های ویژه دیداری

امروزه اگر ساخت یک جلوه در مقابل دوربین بطور زنده غیرممکن یا دارای هزینه زیادی باشد از جلوه‌های ویژه بصری استفاده می‌شود. جلوه‌های ویژه شامل کامپوزیت، روتوسکوپی، انیمیشن، ترکینگ و ... است که اکثرا ساخت آن‌ها نیز گرانقیمت است و به هزینه تولید فیلم‌های هالیوودی مبلغ چشمگیری می‌افزاید.

: برای دریافت مشاوره درباره اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «اسپشیال افکت، ویژوال و طراحی ‌های سینما» در کادر زیر بنویسید :

4 * 9 = ?