کد مطلب:  53911 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 9 دقیقه
موسوی: کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را به بهانه تحریم‌ها بلوکه کند

موسوی: کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را به بهانه تحریم‌ها بلوکه کند

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مدت‌هاست پیگیر مطالبات از کره جنوبی هستیم، تصریح کرد: کره جنوبی ‌حق ندارد اموال ملت ایران را برای مدت مدیدی به بهانه تحریم‌های آمریکا بلوکه کند.
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را به بهانه تحریم‌ها بلوکه کند - South Korea has no right to block Iranian property under the pretext of sanctions
کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را به بهانه تحریم‌ها بلوکه کند - South Korea has no right to block Iranian property under the pretext of sanctions
کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را به بهانه تحریم‌ها بلوکه کند - South Korea has no right to block Iranian property under the pretext of sanctions

به گزارش آسمونی : سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست شهادت امام جعفر صادق را تسلیت گفت و یاد محمدعلی کشاورز هنرمند کشورمان را گرامی داشت.

عباس موسوی به سفر ظریف به ترکیه و روسیه اشاره و عنوان کرد: سفر وزیر خارجه امشب یا فردا انجام می‌شود لازم بود بعد از فروکش کردن نسبی کرونا قدری تعاملات دیپلماتیک از نزدیک پیگیری شود که ظریف بعد از سفر به سوریه به دو کشور مهم منطقه یعنی ترکیه و روسیه سفر کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به نشست کمیته اجرایی مجازی سازمان همکاری‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: اقدام جدید و بدعت گونه رژیم صهیونیستی مبنی بر الحاق کرانه باختری در این کنفرانس در سطح معاون وزیر خارجه شرکت و دیدگاه‌ها و مواضع ایران بیان شد. بعد از نشست قطعنامه‌ای نیز تصویب شد که رژیم صهیونیستی قویا محکوم شد.موسوی گفت: معاون وزیر خارجه ایران با معاون وزیر خارجه کانادا گفت‌وگو داشت درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و بحث رفع مشکلات ایرانیان و ارائه خدمات کنسولی به آنها مطرح شد. متاسفانه کانادایی‌ها علیرغم ادعایی که دارند و در برخی مواقع شاهدیم که دلسوز اتباع ایرانی می‌شوند صدها هزار ایرانی را در کانادا معطل تصیمات خود نگهداشته و خدمات کنسولی ما را دچار اختلال کردند که در مواقع مختلف و به زبان‌های مختلف به آنها گفتیم این موارد باید تفکیک شود و آماده ارائه خدمات کنسولی هستیم. الان این کار انجام می‌شود ولی با مشقاتی برای هموطنان است که امیدواریم موانع برداشته شود.

وی گفت: احتمالا نشست ویدئو کنفرانس سران ایران، روسیه و ترکیه را در آینده نزدیک خواهیم داشت.

موسوی در پاسخ به سوالی گفت: اقدام دبیرخانه سازمان ملل در خصوص موضوع یمن را مطرح کرد بی پایه و اساس و بر مبنای فشارهای آمریکا و رژیم عربستان ارزیابی می‌کنیم. هیچ سند و دلیل و مدرکی که ادعاهای آنها را ثابت کند مشاهده نکردیم و آنها براساس برخی اطلاعات خاص این کار را کردند. باعث تاسف ماست که دبیرکل سازمان ملل و دبیرخانه این سازمان از طریق برخی کشورهای خاص تحت فشار قرار بگیرد و گزارش هایی را تایید یا قرائت کنند که پایه و مبنای درستی ندارد و دقت نکنند سالیان سال است آمریکا سازمان‌های بین المللی را گروگان اهداف خود گرفته است. گزارش آژانس ارتباطی با موضوع برجام ندارد و موضوع بسته شده را باز می‌کنند که مبنای ادعاهای آنها ادعاهای جاسوسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو است که جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران تا این لحظه کند اینها را کنار گذاشته و ادعاهای رژیمی را بپذیرد و مبنای سوالات خود قرار دهد که خصومت آن با مردم و نظام ما و نظام بین‌الملل برای همه محرز است.

وی به آژانس توصیه کرد در این زمینه قدری آینده نگری کنند و مبنای سوالات خود را قانونی تر انجام دهند. ایران تاکنون همکاری سطح بالایی با آژانس داشته و باید این همکاری‌ها را قدر بدانند و وارد حاشیه سازی بی مورد نشوند. امیدواریم نشست آنها منجر به نتیجه‌ای شود که برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی مهم و کارآمد و سازنده باشد.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره اموال بلوکه شدن ایران در کره جنوبی گفت: ما مدت‌هاست پیگیر مطالبات از کره جنوبی هستیم. متاسفانه کره جنوبی بیش از نیم قرن رابطه خوب و صمیمی ما را دستخوش جریاناتی کرده که متاسفانه با دخالت کشورهای ثالث دچار خدشه می‌شود. ملت و تجار ما و خود دولتی‌های ما رابطه خوبی همواره با بخش‌های مختلف در کره جنوبی داشتند ولی تبعیت کورکورانه کره جنوبی از آمریکا و بلوکه کردن اموال ایران در این کشور به بهانه فشارهای آمریکا قابل قبول نیست. تحریم‌های آمریکا یک تصمیم خودسرانه یک کشور است که قلدرمابانه علیه کشور ما و دیگرانی که با ما ارتباط دارند اعمال فشار و زور می‌کند.وی افزود: متعجب نیستیم عده‌ای زیر بار می‌روند ولی حق ندارند اموال ملت ایران را برای مدت مدیدی با این بهانه بلوکه کنند. اینها باید به این فکر باشند و روابط دیرینه را خدشه دار نکند. وزارت خارجه با همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها همه اقدامات حقوقی و دیپلماتیک را انجام داده و می‌دهد تا حقوق مردم ما تضمین شود.

سخنگوی وزارت خارجه ابراز امیدواری کرد که کسی به سراغ خط قرمز تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نرود.

موسوی در پاسخ به سوالی عنوان کرد: آمریکا دم از تحریم پروژه نورث استریم می‌زند و داد آلمان‌ها را در آورده است. ما از حرف‌های آلمان مبنی بر اینکه آمریکا امنیت انرژی اروپا را به خطر انداخته استقبال می‌کنیم. آمریکا نه تنها امنیت انرژی بلکه امنیت سیاسی و اقتصادی دنیا را به خطر انداخته است و سکوت جامعه جهانی باعث شد اینها پا را فراتر گذاشته و کشورهای دوستی مثل آلمان را تحریم کنند.

وی با اشاره به تحریم آمریکا علیه قضات دیوان کیفری بین‌المللی گفت: اینها نشان می‌دهد آمریکا دنبال آنارشیسم بین‌المللی و بر هم زدن نظم عمومی جهان هستند. برای کسی جای شک و شبهه نیست که آمریکا چنین قصد و نیتی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست شورای حکام گفت: امیدواریم قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نشود. مبنای نشست ادعای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است. این رویکرد آژانس را سازنده نمی‌دانیم آژانس باید بیطرفی خود را حفظ کند و گزارش‌های آنها باید متقن و قانونی به دست آنها رسیده باشد.وی افزود: همکاری‌های ما با آژانس وقتی که کاهش تعهدات دادیم ادامه یافت و موارد کاهش تعهدات را در اختیار آژانس و با نظارت و اطلاع آنها انجام شد. اگر این رویه را در پیش بگیرند قدری تعامل با این سازمان دچار اشکال خواهد شد. امیدواریم آژانس و بقیه کشورهای شورای حکام زیر فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی تصمیم غیرسازنده‌ای نگیرند اگر تصمیم غیرسازنده‌ای گرفته شود امکان دارد ایران واکنش درخوری به این تصمیم نشان بدهد و احتمالا حدس خواهند زد واکنش ایران چه خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مناسبات ایران و افغانستان و مسائل پیش آمده گفت: روابط ما با کشورهای همسایه می‌خواهیم روابط خوبی باشد و هست. هر کشوری برای همسایگان حساب ویژه‌ای باز می‌‌کند. روابط با افغانستان همین اولویت را داشته و دارد. روابط خوبی داریم. ایران چهار دهه است میزبان برادران و خواهران افغانستانی در ایران بدون منت است و آرزومند صلح و امنیت در آن کشور است.سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: بارها این نکات را به سفیر افغانستان یادآور شدیم. عده‌ای تجمع غیرقانونی در مقابل سفارت ما برگزار و سعی کردند از این فضا به نفع تخریب روابط سوء استفاده کنند. به سفیر افغانستان این هشدار و تذکر را دادیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتخاب مجدد ترامپ و تاثیر آن بر سیاست‌های ایران عنوان کرد: سیاست اصولی ما عدم دخالت در امور داخلی کشورهاست و خیلی منتظر این نیستیم که در آمریکا چه کسی و یا کدام حزب سر کار می‌آید. در طول 40 سال گذشته رفتار آنها را امتحان کردیم و یکی از یکی بدتر. برای ما خیلی مهم نیست که چه کسی بر سر کار می‌آید.

 وی درباره اظهارات پامپئو مبنی بر اعمال فشار بر ایران تا زمانی که مثل کشور رفتار عادی داشته باشد گفت:‌ آمریکایی‌ها بعد از رفتارهای غیرطبیعی و غیرمعمولی که در گذشته و ماه‌های اخیر از خود بروز دادند اصلا در جایگاهی نیستند که توصیه کنند مثل کشور عادی برخورد کنند. مگر آنها کشور عادی هستند مگر رفتار آنها در صحنه بین‌المللی عادی است. فشاری که بر کشورهای دوست و دیگر کشورها می‌آورند نشانگر رفتار عادی آنهاست؟موسوی گفت:‌ از آنها می‌خواهیم از این الفاظ درباره ایران استفاده نکنند که مورد مضحکه جهان است.

سخنگوی وزارت خارجه از ارسال نامه وزیر خارجه چین به دبیرکل سازمان ملل ابراز خرسندی کرد و افزود: ایران و چین جزو کشورهای مستقلی هستند که در قبال یکجانبه‌گرایی آمریکا ایستادگی می‌کنند و امیدواریم اگر کشورهای مستقل جهان چنین رویکردی دارند وارد این کارزار شوند در حمایت از صلح و امنیت بین‌المللی تا شاهد یک رفتار نرمال و طبیعی در بین مقامات آمریکایی باشیم و صلح و امنیت بین‌المللی را پاس بداریم.

موسوی درباره سفر ظریف به ترکیه گفت: بعد از مدت‌ها لازم بود همکاری‌های ما مرور شود و مقامات دو کشور از نزدیک همدیگر را ببینند و درباره مسائل مختلف از جمله روابط دوجانبه ترددهای مرزی کامیون ها و مسائل منطقه‌ای که مشترک پیش می‌بریم و همینطور مسائل بین‌المللی رایزنی داشته باشیم. طیف وسیعی از مسائل دوجانبه منطقه‌ای بررسی خواهد شد و تا ساعاتی دیگر نشست‌ها شروع شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی گفت: اگر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نیت خیر دارند به طرح ایران بازگردند برگزاری همه پرسی در سرزمین‌های اشغالی و بازگشت همه آوارگان و حضور همه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین یعنی مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است.

وی درباره توقف دو ماهه صادرات گاز ایران به ترکیه هم خاطرنشان کرد: صادرات فعلی ما با ترکیه دلیل قطعش یک اقدام تروریستی بوده که در خاک ترکیه رخ داده و صدور گاز را مختل کرده و دلایل اقتصادی و سیاسی ندارد. طرف مقابل باید هر چه زودتر نسبت به تعمیر خسارت و انفجار اقدام کند. ممکن است به عنوان یکی از مباحث در سفر ظریف مطرح شود امیدواریم هر چه زودتر خطوط تعمیر و صادرات گاز از سر گرفته شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز بیان کرد: ما به هیچ وجه نگران خروج آمریکایی‌ها از افغانستان، عراق و سایر کشورهای منطقه نیستیم. تاکید داریم حضور آنها باعث ناامنی و جنگ در منطقه ماست. این مدتی که آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان حضور داشتند مگر شاهد حملات مختلف و بمب گذاری‌ها و کشتار مردم نبودیم. حضور نیروهای بیگانه است که باعث تنش هم در داخل کشورها و هم در منطقه ماست.موسوی همچنین گفت:‌نیروهای آمریکایی هر چه زودتر از منطقه و ما کشورهای اسلامی خارج شوند خود نیروهای موجود در این کشورها با گفت‌‌وگو به راه‌حل صلح و امنیت دست می‌یابند. نه تنها نگران خروج آمریکا و ناامن شدن کشورهای منطقه نیستیم، بلکه حضور آنها را باعث ناامنی می‌دانیم و امیدواریم این خروج هر چه زودتر انجام شود.

وی درباره نشست سران سه کشور ضامن روند آستانه گفت:‌ قبل از کرونا قرار بود این نشست در تهران برگزار شود اما بعد از کرونا مجددا در دستورکار قرار گرفت و یکی دو بار به صورت تله کنفرانس وزرای خارجه سعی کردند گفت‌وگو و زمینه نشست را آماده کنند. فکر می‌کنم هنوز نشست حضوری در دستورکار باشد. باید شرایط را مجدد دید. اگر روند کاهشی کرونا ادامه یابد و قدری شرایط بهتر شود احتمال می‌دهم نشست به صورت حضوری برگزار شود. میزبان ایران است و این آمادگی را اعلام کردیم ولی بایستی این موضوع با توافق هر سه طرف باشد. اگر روال همین گونه پیش برود خیلی از رفت و آمدهای دیپلماتیک ممکن است مجددا تحت تاثیر قرار بگیرد.سخنگوی وزارت خارجه افزود: در رایزنی‌هایی که این دفعه با دوستان در روسیه و ترکیه خواهیم داشت این وضعیت مشخص و اطلاع رسانی شود.

وی در پاسخ به سوالی عنوان کرد: موضوع گفت‌وگوهای آمریکا و عراق مسئله داخلی عراق است و ایران دخالتی در این زمینه ندارد اما اگر موضوع گفت‌وگو خروج نیروهای آمریکایی از عراق است به نظر ما بعد از اعلام نظر قاطع مجلس و مردم و دولت عراق این خروج باید زودتر انجام شود.

موسوی همچنین بیان کرد: ملت عراق با صدای رسا مخالفت خود را با حضور آمریکا اعلام کرد و بعد از اعلام نظر دولت و ملت عراق و پارلمان این کشور که خروج آمریکا را غیرقانونی اعلام کرده حضور آنها غیرقانونی است و باید هر چه سریع‌تر خاک عراق را ترک کنند. روند این موضوع با دولت و ملت عراق است و مذاکره خواهند کرد. نظر صریح و شفاف ایران احترام به نظر دولت و ملت عراق بر خروج نیروهای بیگانه از خاک کشورشان است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: چارچوبی برای حل موضوع با دولت اوکراین پیش بینی کرده بودیم ولی با تعلل آنها در پاسخ به پیشنهادات خود مواجه شدیم. آمادگی ایران را برای تسریع در این روند اعلام کردیم و یکی از موضوعات جعبه سیاه هواپیما بود و امیدواریم هر چه زودتر کار انجام و محتویات این جعبه‌ها خوانده شود که تا حالا تصمیم و پیشنهاد قاطعی از طرف اوکراینی دریافت نکردیم. امیدواریم ظرف روزهای آینده این کار صورت گیرد. حسن نیت خود را اعلام کردیم و گفتیم آماده‌ایم در اوکراین و فرانسه این کار صورت بگیرد.

: برای دریافت مشاوره درباره موسوی: کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را به بهانه تحریم‌ها بلوکه کند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «موسوی: کره جنوبی حق ندارد اموال ایران را به بهانه تحریم‌ها بلوکه کند» در کادر زیر بنویسید :

3 * 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید