کد مطلب: 499 درج نظر
بیوگرافی سوفیا لورن

بیوگرافی سوفیا لورن

سوفیا لورن یکی از بازیگران معروف ایتالیا و جهان می باشد . با آسمونی همراه باشید. بیوگرافی سوفیا لورن...
زمان مطالعه: 4 دقیقهسوفیا لورن یکی از بازیگران معروف ایتالیا و جهان می باشد . با آسمونی همراه باشید.بیوگرافی سوفیا لورن :

سوفیا لورن بازیگر معروف ایتالیایی 20 سپتامبر 1934 در رم به دنیا آمد . پدر سوفیا یک مهندس بود و مادرش بازیگر و آموزگار پیانو بود . او در 16 سالگی مُدل یک مجله ماهانه شد و بالاخره از همین راه به دنیای سینما راه یافت . در حقیقت سوفیا لورن توسط " کارلو پنتی " شناخته و کشف شد . سوفیا لورن در 17 سپتامبر 1957 با کارلو پنتی ازدواج کرد . سوفیا تا زمان مرگ کارلو پنتی یعنی 10 ژانویه 2007 در کنارش بود . آنها دو پسر به نام های " کارلو " و " ادواردو " دارند . سوفیا لورن طرفدار باشگاه ناپلی ایتالیا است . یکی از فیلم های معروف او " دیروز امروز و فردا " نام دارد که به همراه بازیگر مرد ایتالیایی " مارچلو ماستریانی " بازی کرده است .ابتدای زندگی سوفیا لورن :

بعد از امتناع پدر سوفیا از ازدواج با مادرش که او را بدون هیچ پشتیبانی رها کرد خانواده لورن یک فرزند دختر مشترک دیگر به نام آنا ماریا ویلانی در سال 1938 داشتند. سوفیا، مادرش و ماریا با مادربزرگ لورن در پوتزولی نزدیک ناپل زندگی می‌کردند. لورن دو نابرادری جوانتر پدری به نامهای جولیانو و جوزپه دارد. در طول جنگ جهانی دوم، بندر و کارخانه مهمات در پوتزولی هدف بمباران مکرر از متفقین بود. در طی یک حمله، هنگامی که لورن به پناهگاه فرار کرد او مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از چانه زخمی شد. بعد از این، خانواده او به ناپل جایی که خویشاوندان دورشان در آنجا بودند، نقل مکان کرد. بعد از جنگ، لورن و خانواده‌اش به پوتزولی برگشتند. مادربزرگ او یک میخانه در اتاق نشیمن خانه خود که گیلاس‌های مشروب خانگی می‌فروخت باز کرد در آنجا مادرش پیانو می‌نواخت، خواهرش می‌خواند و سوفیا منتظر مشتری بود و ظرفها را می‌شست. این مکان بسیار محبوب برای سربازان آمریکایی مستقر در نزدیکی آنجا بود. او در شانزده سالگی، مدل یک مجلّهٔ ماهانه بود و از همین راه به عالم سینما راه یافت فعالیت سینمایی اش را با نقش‌های کوچک در فیلم‌های کوچک ایتالیایی آغاز کرد اولین نقشش را در فیلم روشنایی‌های وارتیه درسال 1950 ایفاکرد. سوفیا در رقابت‌های زیبایی محلی هم شرکت می‌کرد و چندین جایزه دریافت نموده اما سرانجام توسط کارلو پونتی تهیه کننده سینمایی کشف شد وبه عالم سینما راه یافت. پونتی، لورن را نخستین بار زمانی دید که هر دو در یک مسابقه ملکه زیبایی شرکت کرده بودند؛ پونتی 37 ساله داور مسابقه‌ای بود که سوفیای 15 ساله در آن با دیگران رقابت می‌کرد. او مقدمات ستاره شدن سوفیا را آماده کرد؛ از فراگیری فن بازیگری گرفته تا آموختن درس زبان انگلیسی.سوفیا لورن در سینما :

با تلاش کارلو پنتی نامش به سوفیا لورن تغییر کرد. او ابتدا در فیلم‌های برده فروشی سفید و «دوشیزگان در خطر» بازی کرد و سپس در فیلم‌های دختر رودخانه، آتیلا، چرخ و فلک تا پل و حیف که خیلی حقه‌ای ظاهر شد. زمانی که رم رقیب اصلی هالیوود در تولید فیلم بود او ستاره بسیاری از محصولات سینمائی رم بود و با کارگردانانی چون فدریکو فلینی و ویتوریو دسیکا کار کرده‌است و مارچلو ماستریانی همبازی او در بسیاری از فیلم‌هایش بود. نتیجه یک نظر خواهی در ایتالیا می‌گوید مردم ایتالیا بیشتر از هر نقش دیگر سوفیا لورن، بازی او را در برابر مارچلو ماستریانی در فیلم دیروز امروز و فردا ساخته ویتوریو دسیکا را دوست دارنداین فیلم با همین نام در زمان خود در ایران نیز با استقبال بسیار روبرو شد. لورن قراردادی که با استودیو پارامونت بست به شهرت جهانی دست یافت از جمله فیلم‌های وی در این دوره را می‌توان «غرور و شهوت، هوس زیر درخت‌های نارون، قایق خانگی، ثعلب سیاه و زن اونجوری» را نام برد. وی از جمله هنر پیشگانی است که این حرفه را از صفر شروع کرد و درنتیجهٔ تلاش بسیار، مقام ممتازی به دست آورد؛ و درسال 1961 فیلم مشهور ال سید را بازی کرد. لورن توانایی بازیگری وسیعی حتی در حوزه کمدی داشت به ویژه در پروژه‌های ایتالیایی، که می‌توانست به راحتی افکار خود را ابراز کند هر چند در یادگیری زبان انگلیسی هم به خوبی پیشرفت داشت، جایزه اسکاری که بدست آورده اولین جایزه مهم اسکار برای یک بازیگر زن غیر انگلیسی زبان بود. لورن یکی از مشهورترین بازیگران زن جهان بود و هم‌زمان به بازی در فیلم‌های آمریکایی و اروپایی مشغول بود و با بزرگ‌ترین ستارگان مرد سینماکار می‌کرد. در سال 1964 با بازی در فیلم سقوط امپراتوری رم و دریافت دستمزد یک میلیون دلاری بازی اش را کامل کرد. فعالیت لورن پس از مادر شدنش کاهش یافت و در 40 و 50 سالگی در فیلم‌های همچون سفر و روز خاص بازی کرد. در دهه 60 در انتخاب فیلم‌ها وسواس بیشتری به خرج می‌داد در سال 1991 به خاطر خدماتش به سینمای جهان اسکار افتخاری دریافت کرد و به عنوان یکی از گنجینه‌های سینمای جهان معرفی شد. در فیلم آماده پوشیدن رابرت آلتمن در سال 1995 هم حضوری موفق داشت. فعالیت‌های جاری وی در سال 2003 حضور مختصری در کلیپ موسیقی زندگی آمریکایی مدونا داشت، در سال 2006 هم در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی تورین پرچم المپیک را حمل کرد در سال 2007 هم در سن 72 سالگی در فیلم تقویم قراربود جلوی دوربین برهنه شود و از این کار منصرف شد. سوفیا لورن بازیگر سرشناس ایتالیایی در طول 72 سال زندگی هنری درحدود90 فیلم به ایفای نقش پرداخته‌ است از آخرین کارهایش می‌توان به حضور در جشنواره ‘’ ونیز'’ به خاطر بازی در فیلم پسرش ‘’ ادواردو پونتی'’ با عنوان ‘’در میان غریبه ها'’ اشاره کرد.بعضی از فیلم های سینمایی سوفیا لورن :

1950 شش همسر باربابلو 1950 توتو تارزان 1950 رای 1950 قلب‌ها در دریا 1950 من کاپاتاز هستم 1951 برده فروشی سفید 1951 میلیاردر میلان 1951 شعبده بازی زوری 1951 کجا می‌روی 1951 خودشه!.... بله! بله! 1951 آنا 1951 صاحب بخار 1951 روشنایی‌های واریته 1952 رؤیای زورو 1952 و نواگر می‌آید 1952 محبوب لئونورا 1953 یکشنبه عامیانه خوب 1953 زائران عشق 1953 دختران خطرناک هستند 1953 دو شب با کلئوپاترا 1953 تعطیلات مردم خوب 1953 آفریقا زیر دریا 1953 یک دختر فوق‌العاده 1954 چرخ و فلک ناپل 1954 یک روز در دادگاه 1954 آناتومی عشق 1954 یک بخش از زندگی 1954 کشور زنگ‌هامعرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «بیوگرافی سوفیا لورن»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 7 = ?