کد مطلب: 45764 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گزارشی از درآمد باور نکردنی بعضی‌ ها از برگزاری کنسرت‌ ها

گزارشی از درآمد باور نکردنی بعضی‌ ها از برگزاری کنسرت‌ ها

از قدرت‌های موسیقی یا مافیای موسیقی حرف می‌زنیم. پدیده‌ای که مانند همه‌جا با ورود پول‌های بی‌رویه به دنیای موسیقی پا گذاشت و چنان قوی بود که انگار هیچ‌کس توان مقابله با آن را ندارد. برخی از بازار کنسرت‌های خوانندگان، درآمدهایی باور نکردنی کسب می‌کنند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گزارشی از درآمد باور نکردنی بعضی‌ها از برگزاری کنسرت‌ها - Some incredible incomes from concerts
گزارشی از درآمد باور نکردنی بعضی‌ها از برگزاری کنسرت‌ها - Some incredible incomes from concerts
گزارشی از درآمد باور نکردنی بعضی‌ها از برگزاری کنسرت‌ها - Some incredible incomes from concerts

به گزارش آسمونی: خوانندگان مستقل هرازگاهی اعتراضی می‌کنند و دیگران هم گویا تشخیص دادند که حرف نزنند تا همان آب باریکه‌شان قطع نشود. این‌بار می‌خواهیم ببینیم آیا گردش مالی در موسیقی ارزش ریسک‌کردن دارد یا نه؟ برای خلق یک برند چقدر باید هزینه کرد و چقدر این برند به سازندگانش سود می‌رساند؟ برای ساخت یک آلبوم موسیقی در شرایط فعلی چقدر باید هزینه کرد؟ آیا هنوز آلبوم‌های موسیقی فروش می‌کنند؟ هزینه‌های تولید آلبوم موسیقی کجا برای تهیه‌کننده جبران می‌شود؟ قصه چیست؟

هرچند نمی‌شود رقم دقیقی به‌دست آورد، اما برای دو سطح از تولید آلبوم به دو عدد عجیب می‌رسیم. فرض کنید شما یک خواننده معمولی هستید که می‌خواهید آلبومی را با هشت قطعه منتشر کنید. شما باید برای این‌ کار رقمی نزدیک به 606 میلیون تومان کنار بگذارید. این شرایط برای یک آلبوم حرفه‌ای و قوی، ویژه‌تر است. نزدیک به رقم یک میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه این آلبوم می‌شود.»

درحالی‌ که همه می‌دانند تولید آلبوم فقط ضرر است چرا باید فردی پیدا شود و پیامدهای این ضرر را به‌جان بخرد. مهم‌ترین دلیل تولید آلبوم برای خوانندگان و تهیه‌کنندگان، بهره‌برداری از آنها در کنسرت‌هاست. درواقع کنسرت‌ها منبع اصلی درآمد تهیه‌کنندگان هستند. البته اگر کمی خوش‌شانس باشند و بتوانند خارج از ایران، مخاطبان خود را پیدا کنند، می‌توانند به‌صورت دلار درآمد کسب کنند.با اینکه در شهرهای مختلف کشور، کنسرت‌های متعددی برگزار می‌شود، اما مرکز اصلی و کانون توجه، تهران است. سالن‌های اصلی را با هم مرور کنیم:

سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی، 2100 صندلی دارد. مرکز همایش‌های برج میلاد 1700 صندلی، اریکه ایرانیان 800 صندلی و تالار وحدت 900 صندلی دارند. بیایید تصور کنید میانگین بلیت کنسرت 90 هزار تومان است. یعنی یک سانس برگزاری کنسرت، درآمد 189 میلیون تومانی به‌همراه دارد. البته که هزینه‌هایی چون اجاره سالن، اداره اماکن، نور و تجهیزات و صدا، گروه و خواننده، تبلیغات رسانه‌ای و درصد سایت‌های بلیت‌فروشی از آنها کسر می‌شود.

نهایتا برای هر سانس در بدبینانه‌ترین حالت، 80 تا 90 میلیون تومان برای کنسرت‌گذار می‌ماند. این عدد را برای دو سانس در یک شب محاسبه کنید. حالا این رقم را در تعداد کنسرت‌های داخلی و خارجی هر خواننده‌ای که خودتان دوست دارید ضرب کنید و ببینید چرا یک تهیه‌کننده حاضر است برای یک آلبوم و برای یک‌بار، رقم یک میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه کند. تهیه‌کننده با خواننده قراردادی معمولا پنج ساله می‌بندد و در هر زمان و مکانی که او بخواهد باید اجرا کند.

محسن رجب‌پور، مدیر برنامه‌های حامد همایون، سال 96 در گفت‌وگو با «صبح نو» گفته بود: «در کشوری که دنیا فکر می‌کند در آن کنسرت برگزار نمی‌شود یا برگزاری کنسرت با محدودیت روبه‌رو است، ما توانسته‌ایم در مدت زمان پنج ماه در نیمه نخست سال 96، حدود 239 اجرا داشته باشیم. به‌جز چهار یا پنج استان در تمام ایران کنسرت برگزار کرده‌ایم.»

درست شنیده‌اید. 239 اجرا در پنج ماه. ماشین حسابتان را حتما همراه داشته باشید. بدیهی است که هزینه‌ها در دو سال قبل پایین‌تر از الان بوده و ملاک محاسبه اعدادی نیست که در این گزارش آمده است. اما باز هم عدد شگفت‌انگیزی فقط برای یک خواننده و تهیه‌کننده به‌دست می‌آید. این طوری است که برخی تهیه‌کننده‌های خاص از کنسرت‌های یک خواننده، درآمد 5 میلیاردی در سال دارند.

: برای دریافت مشاوره درباره گزارشی از درآمد باور نکردنی بعضی‌ ها از برگزاری کنسرت‌ ها فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «گزارشی از درآمد باور نکردنی بعضی‌ ها از برگزاری کنسرت‌ ها» در کادر زیر بنویسید :

2 + 7 = ?