کد مطلب:  5933 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
برخی از جانوران دوره ژوراسیک

برخی از جانوران دوره ژوراسیک

ژوراسیک یکی از دوره‌های زمین‌شناسی در دوران میانه‌زیستی (مزوزوئیک) است. طول زمانی این دوره به 199٫6-145٫5...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

ژوراسیک یکی از دوره‌های زمین‌شناسی در دوران میانه‌زیستی (مزوزوئیک) است. طول زمانی این دوره به 199٫6-145٫5 میلیون سال پیش برمی‌گردد و به سه دوره ژوراسیک پسین، میانی و پیشین تقسیم می‌شود و نام خود را از کوه‌های ژورا در آلپ گرفته‌است. اولین پرندگان در این دوره بوجود آمدند. همچنین مهره‌داران نیز مانند ماهی و دایناسور و... در این دوره فراوان بودند. اولین قورباغه مانند قورباغه‌های امروزی در این دوره ظهور کرد و وجود این میزان تنوع زیستی نشان از هوای معتدل این دوره‌است. از لحاظ جغرافیایی نیز این دوره تغییر چندانی نسبت به دوره قبل از خود نکرد.

عصر ژوراسیک

عصر ژوراسیک،دوران تغییرات اقلیمی و دورانی همراه با دو نیم شدن ابرقاره ی پانگیا و پیدایش دریاهای کم عمق است. به دلیل عدم پوشش های یخی در قطب آب و هوای دوران ژوراسیک در مقایسه با دوره های قبل گرم تر و بارش باران نیز اندکی بیشتر بوده است بنابراین بیابان ها رفته رفته کوچک تر و جنگل ها متراکم تر شدند.این تغییرات اقلیمی برای دایناسور ها بسیار مناسب بود و تنوع گونه های مختلف این جانوران در پی داشت امّا نسل خزندگان شبه پستاندار منغرض شد و پستان دارانی نیز که از تکامل آن ها به وجود آمده بودند تا 140 ملیون سال بعد کم شمار باقی ماندند. 

بعضی از جانوران این دوره:

دیپلودوکو

عصر ژوراسیک دوران گیاه خواران غول پیکری مانند دیپلودوکو به حساب می آیند.این جانور که طولش دست کم به 27 متر می رسد.به احتمال زیاد مانند فیل ها به صورت گروهی می زیسته است.

آلوساروس

تروپاد های کوچک اندام دوران تراسه،در روند تکاملی خود به تدریج بزرگ تر و قدرتمندترو به درنده هایی چون آلوساروس تبدیل شدند.آرواره های بزرگ این جانور حتی سروپاد(دایناسور قول گیاه خوار) غول پیکری نظیر(دیپلودوکو)را به راحتی از پا در می آورده است. این دایناسور بزرگ ترین گوشتخوار عصر ژوراسیک است.

لیوپیلیوردون

این گوشتخوار غول پیکر پانزده متری یک پلیوسور گردن کوتاه است که به کمک باله های طویلش هم جهت با جریان های اقیانوسی شناور شده و به شکار می پرداخته است.

نظر خود را درباره «برخی از جانوران دوره ژوراسیک» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید