کد مطلب:  53802 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
راهکارهای رفع اختلال هسته معاملاتی بورس تشریح شد

راهکارهای رفع اختلال هسته معاملاتی بورس تشریح شد

داستان اختلال در هسته معامللاتی بورس همچنان ادامه دارد و سهام‌داران در برخی روزها به دلیل وجود این مشکل امکان انجام معامله را ندارند. مشکلی که به گفته مدیرعامل شرکت بورس تهران سه راهکار برای رفع آن در نظر گرفته شده است تا اختلال سامانه در کوتاه مدت و بلند مدت برطرف شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
راهکارهای رفع اختلال هسته معاملاتی بورس تشریح شد
راهکارهای رفع اختلال هسته معاملاتی بورس تشریح شد
راهکارهای رفع اختلال هسته معاملاتی بورس تشریح شد - Solutions to the stock market's core disruption were outlined

به گزارش آسمونی : پررنگ تر شدن نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور و جذابیتی که این بازار نسبت به بازارهای موازی دارد، باعث شده که بورس در یک سال گذشته بیش از هر زمانی مورد استقبال مردم قرار گیرد؛ به طوریکه در ماه های گذشته بورس میزبان تعداد زیادی سهامدار  تازه وارد بوده است. اما به نظر می رسد هسته معاملات توان پاسخگویی به این موضع که باعث شده حجم معاملات نیز افزایشی شود را ندارد؛ به طوریکه هر چند روز یک بار شاهد اختلال در این هسته یا در بورس تهران یا در فرابورس یا در هر دو بازار هستیم.

زمانی که سامانه دچار مشکل می شود، ممکن است رقمی  که سایت tsetmc نشان می دهد با رقمی که در کارگزاری نشان داده می شود یک دقیقه اختلاف داشته باشد. این اختلاف ممکن است باعث شود معامله گر دچار این اشتباه شود که فشار فروش زیاد شده و سهم خود را بفروشد؛ درحالی که قیمت بالا آمده است و این اتفاق در نهایت باعث ایجاد جو منفی در کل بازار شده و صف فروش ایجاد کند.راهکاری رفع اختلال هسته معاملاتی

در این راستا علی صحرایی- مدیرعامل شرکت بورس تهران- با بیان اینکه برای رفع اختلالات هسته چند مسیر به صورت همزمان پیگیری می‌شود، اظهار کرد: قصد داریم در کوتاه مدت زیر ساختارهای بازار را تغییر دهیم. یعنی لات معاملاتی را تغییر می دهیم که تراکنش‌هایی که به سامانه وارد می‌شود کاهش پیدا کند. یعنی تغییرات بیزینسی ایجاد می‌کنیم که به بخش فنی کمک کند.وی ادامه داد: به صورت همزمان راهکاری را هم دنبال می‌کنیم که بر اساس آن به کمک مشاوران بین‌المللی در سامانه‌ها تغییراتی ایجاد کنیم یا سامانه‌هایی را جایگزین سامانه فعلی کنیم.

مدیرعامل شرکت بورس تهران در ادامه با بیان اینکه یک راهکار بلندمدت نیز در نظر گرفته شده است، توضیح داد: راهکار بلند مدت این است که شرکت دانش بنیانی زیر نظر دانشگاه تهران، تاسیس شده است که با سازمان بورس مشارکت دارد و از یک سال پیش کار خود را شروع کرده است. این شرکت پیش نویس (انجین معاملاتی) را نوشته و قرار است مورد ازمایش قرار بگیرد.

صحرایی با تاکید بر اینکه سه راهکار به صورت موازی پیش می‌رود، گفت:راهکار اساسی این است که یک سامانه بومی جامع در کشور داشته باشیم که محدودیت‌های بین المللی مانع گسترش و به روز رسانی آن نشود. در این راستا از کمک فکری افراد نیز استقبال می‌کنیم.

: برای دریافت مشاوره درباره راهکارهای رفع اختلال هسته معاملاتی بورس تشریح شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «راهکارهای رفع اختلال هسته معاملاتی بورس تشریح شد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید