کد مطلب:  45429 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نامه سرگشاده اسنپ به مدیر عامل Apple

نامه سرگشاده اسنپ به مدیر عامل Apple

اسنپ در نامه ای سرگشاده به تیم کوک حذف برنامه های ایرانی از روی App Store را به باد انتقاد گرفت.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اواخر سال گذشته Apple به علت تخطی شرکت های ایرانی و تعدادی شرکت روسی و چینی در نقض و رعایت نکردن قوانین اینترپرایزها (Enterprise) اقدام به  حذف تعدادی اپ بر روی اپ استور زد و مجوزهای صادر شده برای آن ها را باطل کرد.

نامه سرگشاده اسنپ به مدیر عامل Apple
نامه سرگشاده اسنپ به مدیر عامل Apple


ناگفته نماند که پیش‌تر، به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، انتشار اپلیکیشن‌های ایرانی که پرداخت درون‌برنامه‌ای بااتصال به درگاه‌های مختلف بانکی ایران را داشتند، دچار محدودیت شد و ازاین‌رو، بسیاری از کسب‌وکارهای داخلی که نیاز به پرداخت داشتند از انتشار اپلیکیشن در اپ استور بازمانده و به سراغ انتشار اپلیکیشن از طریق مجوزهای سازمانی رفتند که به‌نوعی دور زدن تحریم‌ آمریکا به‌شمار می‌آید و با هدف اولیه‌ی اپل برای ارائه‌ی برنامه‌ی اینترپرایز جهت توزیع اپلیکیشن‌های درون‌سازمانی بین کارمندان یک سازمان نیز در تناقض است.

حال اسنپ در حرکتی نمادین، نامه‌ای سرگشاده خطاب به اپل تنظیم کرده است تا بدین ترتیب اعتراض خود را به گوش سران کوپرتینو برساند.در ادامه متن نامه‌ی اسنپ را می‌‌خوانیم.
آقای کوک، مدیرعامل محترم اپل،

‎شرکت اپل با حذف اپلیکیشن‌های ایرانی، زندگی میلیون‌ها نفر را در یک چشم به هم زدن تحت تأثیر قرار داد، آن هم تنها به خاطر ملیت‌شان. این اقدام اپل منجر به از کار افتادن صدها میلیون اپلیکیشن برای کاربران آی‌او‌اس شد که در بین آن‌ها اسنپ نیز قرار داشت.

‎معیشت بیش از یک‌میلیون راننده و خانواده آن‌ها به اسنپ وابسته است. یک ‌سال پیش در تحریم‌های آمریکا اپلیکیشن‌ها به وضوح مستثنی شمرده شدند. با این حال اپل بدون اجبار قانونی به پیشواز محدودیت‌هایی رفت که ضربه محکمی به اپلیکیشن‌های خدمات‌رسانی در بازار ایران وارد کرد. امروز اپل هر مجوزی را که این اپلیکیشن‌ها به واسطه آن مشغول به فعالیت هستند باطل می‌کند. با این کار یک‌شبه صدها میلیون اپلیکیشن دچار اختلال می‌شود و تلاش صدها سرمایه‌گذار ایرانی از بین می‌رود. امروز هیچ اپلیکیشنی در بازار ایران اجازه فعالیت در اپ‌استور را ندارد و مجوز آن‌ها فاقد اعتبار است.

‎آقای کوک، ‎در اظهارنظر اخیر شما حفظ اطلاعات شخصی جزو مبانی حقوق بشر دانسته شده است، بدون توجه به اینکه در کدام کشور زندگی می‌کنیم. سؤال ما از شما این است که تبعیض قائل شدن برای ملیت‌های مختلف نقض یک حق اساسی‌تر نیست؟

‎اخیرا شما عنوان کرده‌اید: «کیفیت زندگی صدها میلیون نفر به طرق مختلفی بهتر شده؛ چرا که اپلیکیشنی برای آن وجود دارد.» امروز اپل زندگی را برای میلیون‌ها نفر سخت کرده است؛ نه به خاطر اینکه دیگر نمی‌توانند بازی‌های بیهوده کنند یا وقتشان را به بطالت بگذرانند، بلکه دیگر نمی‌توانند هزینه‌های زندگی‌شان را تأمین کنند.

اپل با فروش سالانه‌ی محصولاتش در ایران و درآمدزایی یک میلیارد دلاری‌اش از این بازار مشکلی ندارد، اما بعد از اینکه میلیون‌ها نفر به این برند اعتماد کردند یک شبه دسترسی‌شان را به اپلیکیشن‌های اساسی مختل می‌کند.

اپ‌استور فروشگاهی نیست که محصولات دم‌دستی بفروشد بلکه یکی از عناصر اساسی اینترنت محسوب می‌شود که مسئولیت بزرگی نه‌تنها در قبال آمریکا، بلکه در برابر بشریت دارند.

لطفا این مسئولیت خطیر را بپذیرید و در تصمیم‌تان برای نادیده‌گرفتن حقوق بخشی از کاربران‌تان تجدید نظر کنید.
 
 
: برای دریافت مشاوره درباره نامه سرگشاده اسنپ به مدیر عامل Apple فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «نامه سرگشاده اسنپ به مدیر عامل Apple» در کادر زیر بنویسید :

5 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید