مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  31890 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لاغری به شرط چاقو

لاغری به شرط چاقو

همیشه بهتر است پیش از این‌که فردی برای لیپوساکشن مراجعه کند، رژیم غذایی مناسب داشته باشد و ورزش نیز انجام...
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لاغری به شرط چاقو
لاغری به شرط چاقو


همیشه بهتر است پیش از این‌که فردی برای لیپوساکشن مراجعه کند، رژیم غذایی مناسب داشته باشد و ورزش نیز انجام دهد تا وزنش به حد ایده‌آل برسد. آسمونی در این بخش در مورد روش های جراحی برای لاغری بیشتر صحبت می کند.

لاغری به شرط چاقو

عمل بای پس معده باعث کوچک‌ تر شدن آن می‌شود؛ به طوری که فرد با خوردن حجم کمی از غذا احساس سیری می‌کند و در نتیجه کالری کمتری جذب بدن می‌شود و فرد شروع به لاغرتر شدن می‌کند. رایج‌ ترین نوع بای‌پس معده، بای‌پس (Roux- en-y) است. افراد بسیار چاقی که از رژیم‌های غذایی و ورزش نتیجه‌ای نگرفته‌اند، این روش را انتخاب می‌کنند تا به طور مستقیم وارد عمل شوند.

طی سال گذشته در آمریکا حدود دویست و بیست هزار نفر عمل بای‌پس معده انجام دادند. این بیماران شش ماه بعد از عمل چیزی حدود 30- 50 درصد از وزن اضافه خود را از دست می‌دهند. این عمل جراحی، بسیار مهم است و خطرات جدی نیز به همراه دارد. در گوارش معمولی، غذا از معده وارد روده کوچک شده و در این بخش بیشتر مواد مغذی و کالری‌ها جذب بدن می‌شوند. سپس باقیمانده غذا وارد روده بزرگ (کولون) می‌شود و بخش اضافی و به درد نخور از بدن خارج می‌گردد.

در عمل بای‌پس، با استفاده از یک نوار پلاستیکی و یک گیره معده به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش بالایی کیسه‌ ای تخم‌ مرغی و کوچک و بخش پایینی بزرگ‌تر است که قسمتی از روده به کیسه کوچک و انتهای دیگر آن به جهاز روده متصل می‌گردد. به این ترتیب فرد با خوردن غذای کمتر احساس سیری می‌کند و معده‌اش (بخش کیسه‌ای کوچک) سریع‌تر پُر می‌شود. قسمت اعظم معده هم در بدن می‌ماند، ولی هیچ فعالیتی ندارد.

تغییرات پس از بای‌پس معده

اغلب افراد 3-5 هفته بعد از عمل جراحی به زندگی عادی و روزمره خود برمی‌گردند و شاهد تغییرات بزرگی در غذا خوردن خود خواهند بود:   فقط مقدار کمی غذا می‌خورند.  باید بسیار آرام غذا بخورند و غذا را به خوبی بجوند. گاه ممکن است دچار حالت استفراغ شده و درد شدیدی در معده احساس کنند.

30 دقیقه قبل از غذا، حین غذا و 30 دقیقه هم بعد از غذا نباید هیچ آب یا مایعاتی بنوشند، زیرا معده دیگر حجم کافی برای نگهداری آب و غذاهای جامد ندارد.  نیاز مبرم به جذب برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها خواهند داشت.  باید ازخوردن غذاهای پُر شکر مثل آب نبات، آب بستنی، غذاهای پر ادویه بپرهیزند. قند و شکر معمولی باعث ایجاد اختلال «دامپینگ» می‌شود، زیرا غذا بسیار سریع از معده وارد روده می‌گردد. این اختلال با لرزش بدن، تعریق، سرگیجه، افزایش ضربان قلب و اسهال همراه است.

آمادگی‌های قبل از عمل

بیمار باید از قبل کمی خود را برای عمل آماده کند؛ مثلاً اگر عادت به سیگار کشیدن دارد، این عادت را ترک کند، زیرا سیگار کشیدن احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد. عمل بای‌پس معده نیاز به بیهوشی کامل دارد و حدود سه ساعت به طول می‌انجامد. بعد از عمل نیز لازم است بیمار 3-5 روز در بیمارستان بستری باشد. قبل از عمل جراحی میزان ضربان قلب و فشار خون چک و یک آزمایش ادرار نیز از بیمار گرفته می‌شود.

عوارض

کم‌خونی به دلیل کاهش جذب اسید فولیک، آهن، ویتامین B12 و کلسیم  عدم جذب برخی پروتئین‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها.  خطر عفونت در محل شکاف ایجاد سوراخ در معده و یا روده   ایجاد لخته خون در ریه  ایجاد سنگ کیسه صفرا  از هر هزار بیماری که عمل جراحی کاهش وزن دارند، کمتر از ده نفر جان خود را از دست می‌دهند.

عمل بای پس معده

عمل جراحی بای‌پس معده به افرادی توصیه می‌شود که دچار چاقی بسیار مفرط هستند؛ یعنی BMI بسیار بالا دارند و به ریفلاکس معده نیز دچارند. وقتی چاقی بیش از اندازه سلامت فرد را تهدید و یا با خطراتی مثل بیماری‌های قلبی و دیابتی مواجه باشد و وقتی با هیچ روش دیگری نتواند وزن کم کند، این روش به او پیشنهاد می‌شود.

بیمارانی که برای این عمل کاندید می‌شوند باید:  دست کم پنج سال از چاقی مفرط آنها گذشته باشد.  سابقه بیماری افسردگی درمان نشده و یا هر نوع اختلال جدی روانی نداشته باشند. سن آنها 18- 65 سال باشد. در افرادی که عمل بای‌پس معده انجام می‌دهند، کاهش وزن بسیار سریع اتفاق می‌افتد و فرد تا 12 ماه بعد از عمل، وزن زیادی از دست خواهد داد و حدود 50 درصد از اضافه وزن طی 1-4 سال برطرف می‌شود. در شیوه لاپاروسکوپیک نیز 69- 82 درصد از اضافه وزن در مدت 12- 54 ماه از بین می‌رود.

slimming
slimming


افرادی که جراحی بای‌پس معده می‌کنند، شانس بیشتری برای بیشتر عمر کردن دارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که خطراتی مثل بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان با لاغرتر شدن بسیار کاهش می‌یابد. با عمل بای‌پس معده بیماری دیابت حدود 80- 90 درصد بهبود می‌یابد. عمل جراحی معده قابل بازگشت است، زیرا باقیمانده معده در شکم وجود دارد.

بعد از عمل جراحی

بیمار تا از بین رفتن اثر داروی بیهوشی، بی‌حرکت می‌ماند. کم شدن اثر این داروها با احساس درد همراه است. یکی دو روز اول پس از عمل به او سرم وصل می‌شود، ولی با بهبودی نسبی، کم‌کم شروع به نوشیدن حجم کمی آب می‌کند. 4-5 روز بعد از عمل نیاز به عکسبرداری دارد تا پزشک مطمئن شود هیچ‌گونه سوراخ و تراوشی وجود ندارد به این ترتیب که با بلعیدن مایع باریم، تصاویر اشعه ایکس دیده می‌شوند. بعد از آنکه مشخص شد بیمار مشکلی ندارد، می‌تواند شروع به خوردن آب، سوپ و آبمیوه کند. بعد از پنج روز از بیمارستان مرخص می‌شود و به خانه باز می‌گردد. بخیه‌ها در عرض 10 روز ناپدید می‌شوند و زخم‌ها بهبود می‌یابند.

اگر احساس درد کردید، می‌‌توانید ازparacetamol و ibuprofen استفاده کنید. در غذا خوردن باید کمی تغییر ایجاد شود. وعده‌های غذایی‌تان بسیار کم می‌شوند و حجم غذایی که می‌توانید بخورید، بسیار کمتر از قبل است. روزهای اول غذاها غالباً به شکل سوپ و پوره هستند و برای مدتی غذاهای سفت و جامد از لیست غذایی حذف می‌شوند. مصرف برخی مکمل‌ها و ویتامین‌ها نیز توصیه می‌گردد. از فعالیت زیاد نیز باید پرهیز کرد. بعد از عمل جراحی نیاز به یک آزمایش خون وجود دارد تا در مورد میزان مصرف ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن اطمینان حاصل شود. 4-6 هفته بعد بهبودی کامل حاصل می‌شود، ولی باز هم باید به توصیه‌های پزشک خود عمل کرد.

سایر پیچیدگی‌های بعد از عمل

گاهی اوقات اتفاقاتی در حین عمل یا بعد از آن رخ می‌دهد. بسیاری افراد به مواد بیهوشی حساسیت نشان می‌دهند، دچار خونریزی شدید می‌شوند و یا لخته‌های خون زیاد در سیاهرگ پای آنها (DVT) به وجود می‌آید. هر چه سنگین‌ وزن‌تر باشید، احتمال بروز این عوارض بیشتر است. اگر قبلاً به فشار خون بالا و دیابت نیز دچار بوده‌اید، دردسرهای بیشتری خواهید داشت. احتمال عفونت در محل زخم نیز وجود دارد. ممکن است در ریه‌های‌تان لخته خون ایجاد شود.

کمبود ویتامین‌ها و املاح نیز سلامت شما را به خطر می‌اندازند. بعد از عمل جراحی بای‌ پس معده همه افراد به یک اندازه وزن کم نمی‌کنند. نوعی کم‌ خونی مزمن نیز ممکن است در اثر کمبود ویتامین B12 ایجاد شود که با تزریقات و استفاده از قرص‌های مخصوص برطرف می‌گردد. از آنجا که بدن کلسیم کافی دریافت و جذب نمی‌کند، احتمال ایجاد مشکلات استخوانی و آرتروز وجود دارد. حدود 30 درصد از بیماران بعد از عمل دچار سنگ کیسه صفرا می‌شوند؛ ولی به هر حال در این شیوه، وزن به سرعت کاهش می‌یابد. 96 درصد از بیمارانی که این عمل را انجام داده‌اند، به بهبودی رسیده و از خطراتی مثل کمردرد، مشکلات تنفسی، افزایش فشار خون، دیابت و افسردگی نجات پیدا کرده‌‌اند.

عوارض جانبی

بعد از عمل احتمال دارد دچار خون‌مردگی، درد و تورم پوست در نواحی زخم و بریده شده، شوید. بعد از غذا خوردن احتمالاً احساس بیماری و ناخوشی می‌کنید، زیرا حجم غذا‌ی تان به هیچ‌ وجه با قبل قابل مقایسه نیست. مصرف زیاد مواد شیرین نیز باعث اختلال دامپینگ می‌شود. این اختلال وقتی روی می‌دهد که غذا با سرعت زیاد از سیستم گوارشی عبور کند و باعث افت قندخون و افت فشارخون شود. گاهی اوقات احساس درد با اسهال همراه است. باید به توصیه‌های پزشک خود عمل کرده و غذاهایی با حجم کمتر بخورید و تا می‌توانید از خوردن غذاهای شیرین خودداری کنید. بعد از هر بار غذا خوردن 20دقیقه در یک‌ جا بنشینید و استراحت کنید و سپس به فعالیت‌های خود ادامه دهید.
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره لاغری به شرط چاقو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «لاغری به شرط چاقو» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید