کد مطلب: 4900 درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ورزش اسکی چیست؟ و انواع آن

ورزش اسکی چیست؟ و انواع آن

تاریخچه ورزش اسکی شما ممکن است که فکر کنید که اسکی ورزش جدیدی است. ولی باید بدانید که اسکی یکی از قدیمی...
زمان مطالعه: 6 دقیقه


تاریخچه ورزش اسکی

شما ممکن است که فکر کنید که اسکی ورزش جدیدی است. ولی باید بدانید که اسکی یکی از قدیمی ترین طرق مسافرت بود که بشر شناخت. خود کلمه «اسکی» از کلمه ایسلندی scidth می آید که معنی «کفش برف»

شما ممکن است که فکر کنید که اسکی ورزش جدیدی است. ولی باید بدانید که اسکی یکی از قدیمی ترین طرق مسافرت بود که بشر شناخت. اسکی

خود کلمه «اسکی» از کلمه ایسلندی scidth می آید که معنی«کفش برف» را می دهد. بعضی از تاریخ نویسان عقیده دارند که حتی مبدأ و پیدایش اسکی به عهد حجر باز می گردد و حجاری هائی پیدا شده که بشر را در حال اسکی کردن نشان می دهند. اولین چوب های اسکی تا آنجا که به خاطر می آید ، چارچوب خمیده ای داشته که از استخوان حیواناتدرست می شده و آن را با تسمه چرمی بپا نگاه می داشتند. در این مورد تصویری موجود است که روی سنگ حجاری شده و مربوط به نهصد سال قبل است که یک اسکی کننده را نشان می دهد.

معرفی ورزش اسکی

اسکی به عنوان یک ورزش، برای نخستین بار در نروژ شروع شد. در حقیقت، شهر «مورگدال» در این کشوربه عنوان «مهد ورزش اسکی» شهرت دارد، زیرا این منطقه برای زمان های درازی منطقه بسیار برف گیری بوده است.

در زمستان موقعی که اهای بومی، برای شکار یا مسافرت به کوه ها می روند یا برای خرید یا دید و بازدید به دهکده یا بازار می روند، مجبورند که برای راه رفتن از چوپ اسکی استفاده کنند.

بالاخره اگر فکر می کنید که مسابقات اسکی یک پدیده جدید است، باید بدانید که در نروژ حدود سال 1767 مسابقاتی بین حریفان زبردست، ترتیب داده می شده است.

مردم ناحیه تله مارک نروژ دراوایل سالهای 1700 به گسترش اسکی بعنوان ورزش معتقد بودند ، آنها روشهای تله مارک و کریستیانا ( کریستی حالا ) و همچنین روش نمایشی هنری راخلق کردند .آنها غالباً شیفته پرش بودند .بدین گونه که هر دو اسکی آلپاین ونوردیک این حالت را دارا بودند.

روش های مختلف اسکی  

تفاوتی که حالا ما بین روشهای مختلف اسکی قائل می شویم قرنهای قبل نبود .همه اسکی های اولیه یک پوتین داشتند که فقط در قسمت پنجه پا روی اسکی نصب شده بود با پاشنه پای آزاد که به بالا و پائین حرکت می کرد که حالا آن را اسکی نوردیک می نامیم .

اولین رویداد سازمان یافته دراسکی ،پرش و مسابقه کراس کانتری بود که در اوایل سال 1800 شروع شد و هر دو در‌ رشته‌ نورد یک‌ بودند.در آن‌ سالها‌ اسکی‌ نورد یک‌ تغییرات‌ زیادی‌ داشت. که با وجود تفاوتهای کنونی ‌این‌ دو روش هنوز با‌ همان ‌اوضاعی ‌که‌ بیش از 150 سال‌ قبل‌داشتند، وجود دارند .

دراوایل سالهای 1900 محبوبیت اسکی رشد زیادی داشت ،چنانچه اروپائی ها همه تفریحاتی که همسایه نروژی آنها داشتند یاد گرفتند .واسکی نوردیک هنوز تا این زمان درآنجا بکاربرده می‌شود.

این اتفاق با جریاناتی شامل اولین بازیهای المپیک زمستانی مصادف شد .افتتاحیه بازیهای 1924 در چمونیکس / فرانسه ، پنج رشته ورزشی داشت واسکی نوردیک دو نوع بود : اسکی پرش و نوردیک مختلط .

این جریان ادامه داشت تا زمانیکه برای اولین بار اسکی کراس کانتری درطول بازیهای زمستانی 1932 در دریاچه پلاسید جایگاه خودرا پیداکرد .همچنانکه اسکی به اوج خود رسیده بود ، تکنیک وتجهیزات نیز متناسب با مسابقات بهبود پیدا کرد . رشته تله مارک برای جاهای هموار وچرخشهای نمایشی نروژی مناسب بود اما فاقد کنترل لازم برای سطوح شیب دار آلپ وکوههای دیگر اروپا واین منجربه تولد اسکی آلپاین شد .

یکی ازتجهیزات مورد استفاده اسکی آلپاین پوئین بودکه پنجه پا وپاشنه پا بطور کامل بروی اسکی وصل شده بود واسکی باز کنترل بیشتری داشت .وبه شخص اجازه می‌داد مسیر سرازیری رابا سرعت بیشتری طی کند.

اسکی آلپاین با تجهیزات جدید به دو نوع داون هیل واسلا لوم تقسیم شدو برای اولین بار دربازیهای زمستانی 1936 اینزبراک اتریش اسکی آلپاین معرفی شد.

درطول سالهای 1930 که اسکی آلپاین بعنوان یک ورزش اروپائی مشهور شد ،بالابر اسکی نیز اختراع شد.که فشارو سختی و بالا رفتن ازکوه را قبل یک سر خوردن لذت بخش ازبین می ‌برد .توسعه صنعت اسکی بعداز جنگ جهانی دوم شروع شد وقتیکه برای اولین بار اتریش وسوئیس انواع اسکی آلپاین را تولید کردند.درطی 60 سال گذشته مدارس مختلفی جهت رشد اسکی با تحقیق بروی تکنیکهای مختلف وانواع حالات برای شناسایی بهترین فرم اسکی تشکیل شده .جینت اسلالوم تلفیقی از هردو حالت قبلی بود ، و اولین بار طی بازیهای المپیک زمستانی 1952 اسلو اجرا شد . سوپرG ، تلفیقی از جینت اسلالوم وداون هیل بودکه به رشته های اسکی آلپاین اضافه شد ، وهمان زمان مسابقات آن‌در کاپ جهانی سال 1983 والمپیک‌سال 1988 نیزاجرا شد.

در طی سالها کارخانجات لوازم اسکی ، تجهیزاتی با سرعت بیشتر وایمن تر را تولید کردند و با دانش و تکنیک بهتر تجهیزات جدید رشته های تلفیقی را اصلاح کردند.

زمانیکه بحث راجع به این است که کدام نوع اسکی اولین بود یک چیز برای اطمینان وجود دارد : اینکه همه رشته های معروف اسکی رشد کردند ودرحقیقت وررزشهایی هستند که درطول زندگی می توان از آنان لذت برد .

واین بدان معنی است که همه رشته های اسکی رشد داشته اند و هرکدام بوسیله هوادارانشان پذیرفته وپشتیبانی شده اند.

آنچه که ازتاریخ طولانی اسکی نصیب ما می‌شود اینست که راههای بیشماری برای لذت بردن از زمستان ومسابقات دیگر روی برف وجوددارد.

انواع ورزش اسکی :

1. آلپاین:

طی آن اسکی بازان از ارتفاعات کوه به طرف پایین کوه اسکی می کنند که از نظر سرعت و عبور بصورت زیگزاگ از بین چوبهای پرچم امتیازاتی به آنها داده می شود.

2. مارپیچ و مارپیچ کوچک:

که در دامنه یک شیب انجام می شود و اسکی باز باید از بین چوبهای پرچم با حرکات مارپیچ یا زیگزاگ عبورکند.

3. سرعت یا شوس:

این اسکی با روش آزاد و با سرعت زیاد در یک مسیر مستقیم و بدون پیچ و کنترل انجام می شود.

4. باله:

نوعی مسابقه در اسکی آزاد است که در آن هر اسکی باز یک عمل یا یک حرکت زیبا و جالب باله را با ترنم موسیقی در یک شیب ملایم انجام می دهد.

5. استقامت بیاتلون:

مسابقه قهرمانی اسکی است که در آن مسابقه دهندگان متجاوز از 20 کیلومتر اسکی صحرایی انجام می دهند و در یک نقطه معین متوقف می شوند، سپس با اسلحه به طرف هدفهایی که در آنجا قرار داده شده است نشانه گیری می کنند. اسکی بازی که هدف را زودتر از دیگران ببیند و به طرف آن شلیک کند برنده است. اسکی بازی هم که هدف را پیدا کند ولی مدتی برای یافتن آن معطل شود آن مدت زمان را بعنوان جریمه از امتیاز کلی او کسر می کنند.

6. اسکی صحرانوردی:

مسافت این مسابقه اسکی50 کیلومتر است و معمولاً شامل اسکی کردن از فراز و نشیب تپه ها و در سطح زمین می باشد. وسیله اسکی مخصوص این مسابقه(چوب اسکی) باریکتر و سبکتر از سایر اسکی هاست و کفش آن نیز بدلیل مسافت زیاد سبک می باشد و از ناحیه پنجه پا به اسکی وصل می شود.

7. دان هیل:

در این مسابقه اسکی باز باید از بالای ارتفاعات مستقیماً بطرف دامنه کوه پایین بیاید. این مسابقه از ارتفاع 610 متری و به طول 5/1 تا 3 مایل انجام می شود. اسکی بازان به فاصله یک یا دو دقیقه از یکدیگر به طرف پایین حرکت می کنند و سریعترین اسکی باز برنده شناخته می شود.

8. اسکی آزاد:

در این مسابقه اسکی بازان به طور انفرادی و جداگانه با روشی که در انجام اسکی به کار می برند از دوران امتیاز دریافت می کنند بطور کلی در اسکی آزاد 3 حرکت انجام می شود.

الف- فرود از دامنه کوه و دور زدن تپه ها و برآمدگیها.

ب- انجام عملیات باله.

ج- آکروبات در دامنه کوه و پرش هوایی.

9. اسکی صحرایی با پرش:

این اسکی همراه با پرش است و برنده، اسکی بازی است که بالاترین امتیاز را دارد و مقام انفرادی او در هر مسابقه در نظر گرفته نمی شود.

10. پرش با اسکی:

سکوی این پرش معمولاً حدود 90 متر است و اسکی باز با حرکت و سرعت گرفتن از این سکو جدا شده و پس از پروازی کوتاه، به روی باند فرود می آید. در این مسابقه هر چه اسکی باز پرش بیشتری انجام دهد برنده می شود.

11. اسنوبُرد:

یک تخته اسکی که دو پا روی آن قرار دارد و معمولاً از ارتفاع با آن به پایین می پرند. و مسابقه شکل مارپیچ نیز با آن انجام می شود. از انواع دیگر مسابقات اسکی می توان به مسابقات سوپر ژیان- پارالل- 10×4 امدادی- استقامت صحرانوردی15 و 30 کیلومتر نیز اشاره کرد.

12.اسکی روی آب

13.اسکی روی چمن

14.اسکی روی ماسه

وسایل مورد نیاز برای اسکی:

چوب اسکی، کفش اسکی، باتوم(چوب دست اسکی) و پوشاک اسکی .

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «ورزش اسکی چیست؟ و انواع آن»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 7 = ?