ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  5299 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال از معدود پیستهای اسکی جهان است که فقط در 5 کیلومتری شهر قرار دارد، و از اواسط آبان تا اواسط خرداد پذیرای علاقمندان به ورزشهای زمستانی است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پیست اسکی توچال، طی 5 دهه از فعالیتش، میزبان شخصیت های بزرگی بوده و هست. همچنین این مجموعه تفریحی-ورزشی، با وجود امکانات ورزشی و سرگرمی بسیار و متنوعی به مقصد گردشگری ایرانیان تبدیل شده است. در ادامه درباره ویژگی ها و امکانات بیشتر این پیست می پردازیم.

پیست اسکی توچال کجاست؟

کوه توچال، از رشته کوه های البرز است که در شمال تهران واقع شده است. یکی از بهترین ویژگی های این پیست، فاصله بسیار کم آن با شهر است. فاصله ای حدود 5 کیلومتر! اگر از شلوغی خیابان های تهران حدود 5 کیلومتر دور شوید و تا انتهای خیابان ولنجک بروید به پیست اسکی توچال می رسید. ارتفاع توچال، تا 3962 متر می رسد. قله های کلکچال و لزون و همچنین قله شاه نشین با قله توچال همسایه هستند.

مسیر دسترسی به پیست اسکی توچال

مسیر پیست اسکی توچال روی نقشه
مسیر پیست اسکی توچال روی نقشه

نزدیک ترین پیست پایتخت، پیست اسکی توچال است. درواقع می توان گفت این پیست تقریباً در شمال شهر تهران قرار دارد و مسیر دسترسی به آن بسیار ساده است. برای رسیدن به این پیست نیاز به طی کردن راه زیادی ندارید. فقط کافیست خیابان ولنجک را تا پایان طی کنید تا به پیست برسید.

تاریخچه پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال در تاریخ 5شنبه 30 آذر 1392 با حضور رئیس فدراسیون اسکی و رئیس هیات اسکی استان تهران و همچنین اعضا و مربی تیم ملی اسکی آلپاین، به صورت رسمی افتتاح شد. این پیست یکی از بزرگ ترین پیست های ایران بوده است. دراین سال با تاسیس تله کابین و راه اندازی آن تا قله 3944 متری توچال این امکان فراهم شد تا در هر زمان به فاصله تنها 5 کیلومتر از میدان تجریش در کوههای شمال تهران به اسکی کردن پرداخت. پیست اسکی توچال که قرار بود یکی از بزرگترین پیستهای اسکی جهان شود به دلیل مشکلات و متوقف شدن پروژه ها در زمان جنگ تحمیلی تنها 2 پیست آن که یکی در ارتفاع 2935 متری و دیگری در قله توچال قرار دارد به بهره برداری رسید. ساخت تله‌کابین توچال با تلاش‌های دو شرکت فرانسوی پوما و شرکت اتریشی دوپل مایر در سال 53 آغاز شد و در سال 1357 به پایان رسید؛ اما روند تکمیل و توسعه آن توسط مهندسان ایرانی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب قوت گرفت. توچال اکنون 3 خط تله‌کابین، 3 خط تله‌سیژ و 1 تله‌اسکی دارد. 

انواع پیست ها در پیست اسکی توچال

این مجموعه دارای 3 پیست جداگانه به شرح زیر است:

 • پیست اسکی ایستگاه هفتم (قله)

این پیست که از پایین قله توچال (3850 متر) آغاز شده و در هتل (3550 متر) پایان می‌پذیرد، دارای یک دستگاه تله‌سـی‌یژ (دوپل مایر) و یک دستگاه تله‌اسکی است. درازای پیست 1200 متر است.
با توجه به بلندای پیست اسکی ایستگاه هفتم (بیش از 3500 متر از سطح دریا)، این پیست به همراه پیست اسکی سبلان در استان اردبیل، نخستین پیست‌های اسکی برفگیر کشور هستند که بیش از هشت ماه در سال قابل بهره‌برداری است. همچنین در این پیست هاف پایپ (Half Pipe) نیز به کار گرفته می‌شود.

 • پیست اسکی ایستگاه هفتم (دامنه غربی)

این پیست در دامنه غربی کوه توچال جای گرفته است. چشم‌اندازهای بی‌همتای کوه‌هـای پیرامونی نمای ویژه‌ای به این پیست بخشیده‌است. درازای پیسـت 900 متـر است که بالاترین نقطه آن 3750 متر و پایین‌ترین نقطه آن هتل (3550 متر) است. همچنین در این پیست یک دستگاه تله‌سی‌یژ پوما به کار گرفته شده‌است.

 • پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم

درازای این پیست نزدیک به 5500 متر است که بلندترین نقطه آن 3750 متر بوده و تا نقطه‌ای در ایستگاه پنجم در 2940 متری پایان می‌گیرد. شایان یادآوری است که این پیست به دلیل نوساز بودن از امکانات تله‌سی‌یژ یا تله‌اسکی بی‌بهره است

امکانات رفاهی پیست اسکی توچال

تله کابین پیست اسکی توچال
تله کابین پیست اسکی توچال
 1. تله کابین
 2. تله سیژ
 3. سورتمه
 4. مدرسه اسکی
 5. رستوران
 6. انواع کافه ها
 7. هتل توچال
 8. کلبه چوبی
 9. اسنومبیل
 10. زیپ لاین
 11. واقعیت مجازی با استفاده از عینکهای مخصوص
 12. مسیر صعود به توچال از دربند

بهترین زمان رفتن به پیست اسکی توچال

در تمام ایام سال:

 • در روزهای شنبه تا چهارشنبه: از ساعت 05:00 الی 23:00
 • در روزهای پنجشنبه و جمعه: از ساعت 04:00 الی 23:00
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره پیست اسکی توچال فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پیست اسکی توچال» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید