کد مطلب: 5299 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال

پيست اسكی بين المللي توچالدر این بخش آسمونی درباره پیست اسکی توچال ،اسكی بازان و كوهنوردان تهران كه در فصل...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

پیست اسکی بین المللی توچال

در این بخش آسمونی درباره پیست اسکی توچال ،اسکی بازان و کوهنوردان تهران که در فصل زمستان از دیدن قله پر برف توچال لذت می بردند مطلبی را ارائه داده ایم که همیشه این آرزو را داشتند که بتوانند در نزدیکترین محل به تهران ورزش کنند . این آرزو توسط چندین کوهنورد و اسکی باز علاقمند در سال 1355 به حقیقت پیوست .
دراین سال با تاسیس تله کابین و راه اندازی آن تا قله 3944 متری توچال این امکان فراهم شد تا در هر زمان به فاصله تنها 5 کیلومتر از میدان تجریش در کوههای شمال تهران به اسکی کردن پرداخت . پیست اسکی توچال که قرار بود یکی از بزرگترین پیستهای اسکی جهان شود به دلیل مشکلات و متوقف شدن پروژه ها در زمان جنگ تحمیلی تنها 2 پیست آن که یکی در ارتفاع 2935 متری و دیگری در قله توچال قرار دارد به بهره برداری رسید ، که در حال حاضر تنها پیست اسکی قله قابل استفاده می باشد . اما پروژه تله کابین توچال که در آن زمان منحصر به فرد بود ، منطقه پشت قله را نیز شامل می شد که در حدود نصب 12 دستگاه بالابر در آن طراحی شده بود و تا قله دیزین پیش میرفت و امکان 7 ماه اسکی کردن را برای علاقمندان فراهم میکرد . در حال حاضر ایستگاه 7 تله کابین توچال با وجود دو تله سیژ و یک تله اسکی در فصل زمستان از اواسط آبان تا اواسط خرداد ماه پذیرای ورزشکاران میباشد . امکانات رفاهی این پیست شامل 1 هتل و 2 رستوران است . این پیست نیز از سوی فدراسیون جهانی عنوان بین المللی به خود گرفت و تا به حال چندین دوره مسابقه بین المللی اسنوبرد با حضور قهرمانان جهان و المپیک در آن برگزار گردیده است .

 

افتتاح رسمی پیست اسکی توچال

در مراسم رسمی افتتاح پیست اسکی توچال که روز پنجشنبه 30 آذر 1392 با حضور رئیس فدراسیون اسکی و رئیس هیئت اسکی استان تهران و اعضا و مربی تیم ملی اسکی آلپاین،‌ برگزار شد، به صورت رسمی پیست اسکی این مجموعه کلید خورد تا یکی از بزگترین پیست‌های ایران در اواخر پاییز آغاز به کار کند.بارش یک متری برف در ایستگاه 7 تله کابین توچال شرایط مطلوبی برای اسکی فراهم آورده است . پیست اسکی توچال از معدود پیستهای اسکی جهان است که به فاصله تنها 5 کیلومتری از شمال شهر قرار دارد و از اواسط آبان تا اواسط خرداد پذیرای علاقمندان به ورزشهای زمستانی است.همچنین در روز بازگشائی رسمی پیست اسکی بین المللی توچال نرخ بلیط فصل اسکی سالجاری(92-93) طبق هماهنگی های به عمل آمده با مدیریت مجموعه ورزشی توچال اعلام شد .بر این اساس نرخ بلیط پیست اسکی توچال در ایام هفته به غیر از تعطیلات و پنج شنبه و جمعه 35هزار تومان و روزهای تعطیلات رسمی و پنج شنبه و جمعه 40 هزار تومان اعلام شد. همچنین مربیان فعال اسکی می توانند با ارائه کارت با پرداخت 10 هزار تومان از پیست اسکی استفاده نمایند.پیست اسکی توچال روز شنبه 25 آبان 1392 به صور ت غیر رسمی آغاز به کار کرده بود و برخی به قیمت 50 هزار تومانی ورودیه این پیست اعتراض کرده بودند.

طبق اعلام هیئت اسکی استان تهران ارائه کارت بیمه فدراسیون پزشکی ورزشی هنگام خرید بلیط نیز ضروری است..

این مجموعه دارای 3 پیست جداگانه به شرح زیر است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم (قله)

این پیست که از پایین قله توچال (3850 متر) آغاز شده و در هتل (3550 متر) پایان می‌پذیرد، دارای یک دستگاه تله‌سـی‌یژ (دوپل مایر) و یک دستگاه تله‌اسکی است. درازای پیست 1200 متر است.
با توجه به بلندای پیست اسکی ایستگاه هفتم (بیش از 3500 متر از سطح دریا)، این پیست به همراه پیست اسکی سبلان در استان اردبیل، نخستین پیست‌های اسکی برفگیر کشور هستند که بیش از هشت ماه در سال قابل بهره‌برداری است. همچنین در این پیست هاف پایپ (Half Pipe) نیز به کار گرفته می‌شود.

پیست اسکی ایستگاه هفتم (دامنه غربی)

این پیست در دامنه غربی کوه توچال جای گرفته است. چشم‌اندازهای بی‌همتای کوه‌هـای پیرامونی نمای ویژه‌ای به این پیست بخشیده‌است. درازای پیسـت 900 متـر است که بالاترین نقطه آن 3750 متر و پایین‌ترین نقطه آن هتل (3550 متر) است. همچنین در این پیست یک دستگاه تله‌سی‌یژ پوما به کار گرفته شده‌است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم

درازای این پیست نزدیک به 5500 متر است که بلندترین نقطه آن 3750 متر بوده و تا نقطه‌ای در ایستگاه پنجم در 2940 متری پایان می‌گیرد. شایان یادآوری است که این پیست به دلیل نوساز بودن از امکانات تله‌سی‌یژ یا تله‌اسکی بی‌بهره است

مزایای پیست اسکی توچال:

نزدیکی به مرکز شهر
مطمئن بودن مسیر حرکت تا پیست
استفاده از هتل زیبا و مجهز توچال
تهیه بهترین لوازم اسکی از مدرسه اسکی
دارای سه خط تله سی یژ و یک خط تله اسکی
بهترین و مجرب ترین مربیان اسکی

 

امکانات پیست اسکی توچال :

زمان بهره برداری : تمام ایام سال 

در زمان بهره برداری اسکی : ایام هفته به غیر از روزهای یکشنبه 

امکانات آموزشی : مدرسه اسکی

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «پیست اسکی توچال»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 2 = ?