کد مطلب:  5167 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر از پیست‌های اسکی تهران است که نزدیک پیست اسکی دیزین و پیست اسکی شمشک قرار دارد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پیست اسکی دربندسر یکی از مهم ترین جذابیت های دربند سر پیست اسکی بین المللی است که اولین و بزرگترین پیست اسکی بین المللی در سطح کشور می باشد که با تلاش جمعی از علاقه مندان، پیشکسوتان، قهرمانان اسبق تیم ملی واهالی منطقه در سال 1361 به بهره برداری رسید. در ادامه مطلب آسمونی درباره ویژگی ها و مسیر دسترسی این پست بیشتر می پردازیم.

پیس اسکی دربندسر کجاست؟

پیست اسکی دربندسر
پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر درحدود 35 کیلومتری شمال شرق تهران از جاده لشگرک و در میان رشته کوه های البرز مرکزی محله زیبای دربندسر با ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار دارد که سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران و ورزشکاران داخلی و خارجی می باشد.

این پیست در سال 1361 راه اندازی شد و در ابتدا دارای یک دستگاه تله سیژ دو نفره بوده که در سال های بعد بر امکانات آن افزوده گردیدکه در ذیل به برخی از آن ها اشاره می گردد .

دستگاه های بالابر آن شامل 1 تله سیژ و 2 تله اسکی چکشی است. ارتفاع پایین ترین نقطه آن از سطح دریا 2600 متر و بلندترین نقطه آن 3050 متر میباشد. طول فصل اسکی در دربندسر از اواسط آذر تا اواخر فروردین ماه میباشد که در این زمان تعداد کثیری از علاقمندان به ورزش اسکی در این پیست حضور میابند.

از آنجائیکه منطقه رودبار قصران ( شامل مناطق میگون، زاگو، فشم، اوشان، شمشک، دربندسر و …) از آب و هوای متنوع و دارای طبیعت زیبا و منحصر به فردی برخوردار است، دره ای بنام تلتنگه در شمال دربندسر قرار دارد که هر ساله در تیرماه می توان در آن به اسکی کردن پرداخت که مسابقات اسکی برگزار شده در این فصل از جمله موارد تداوم علاقه به این ورزش است.

مسیر دسترسی به پیست دربندسر

این پیست از مسیرهای جاده لواسانات و محورلشکرک-فشم (در تمام فصول سال) و کرج-گچسر (فقط در فصل تابستان) قابل دسترسی است.

مسیر دربندسر روی نقشه
مسیر دربندسر روی نقشه

تاریخچه پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر در سال 1357 به همت مربیان اسکی و همچنین اهالی شمشک و دربندسر به نام پایا راه اندازی و شروع به کار کرد. هنگام احداث این پیست، پدر علیداد ساوجی با نام اسماعیل ساوجی از مربیان و قهرمانان سابق شمشک، از پایه بالابر به سمت پایین سقوط می کند و جان می سپرد. امروزه این پیست یکی از مجهزترین پیست های اسکی کشور و همچنین تنها پیست دارای دستگاه برفساز است و در سال های پیشین، میزبان رقابت های لیگ بین المللی اسکی بوده است.

انواع پیست ها در پیست اسکی دربندسر

پیس اسکی دربندسر دارای یک پیست برای تازه کاران و کسانی که برای سرگرمی و تفریح می آیند و یک پیست برای حرفه ای ها و ورزشکاران است.

امکانات رفاهی پیست اسکی دربندسر

 1. یک دستگاه تله سیژ 4 نفره به طول 1720 متر از کشور فرانسه
 2. یک دستگاه تله سیژ 4 نفره به طول 800 متر در ارتفاع 3500 متری
 3. یک دستگاه تله سیژ 2 نفره به طول 1110 متر
 4. یک دستگاه تله اسکی بشقابی از کشور ایتالیا به طول 700 متر
 5. یک دستگاه تله کابین 12 نفره به طول 1830 متر با 57 کابین با ظرفیت 3000 نفر در هر ساعت
 6. دو دستگاه تله اسکی چکشی (جهت استفاده اسکی بازان مبتدی)
 7. یک دستگاه برف ساز که قابلیّت تولید برف در دمای صفر درجه در طول 1300 متر و به عرض یکصد متر و ارتفاع 50 سانتی متر میباشد.
 8. سه دستگاه برفکوب
 9. مدرسه اسکی
 10. رستوران (2 مورد)؛ یک رستوران چوبی منحصر به فرد در ایران به مساحت 400 متر مربع در یک و نیم طبقه که تماماً از چوب نرّاد سیبری روسیه و لوازم جانبی از قبیل لوله و کابل برق و رنگ از کشورهای اروپایی.

بهترین زمان رفتن به پیست اسکی دربندسر

بهترین زمان رفتن به این پیست، در فصل زمستان و در هر روز ایام هفته می باشد.

 • زمان تهیه بلیت: بصورت غیرحضوری از 15 عصر الی 7 صبح روز بعد، و بصورت حضوری از 8 صبح الی 15 عصر.
: برای دریافت مشاوره درباره پیست اسکی دربندسر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پیست اسکی دربندسر» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید