کد مطلب: 6032 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی سیمین غانم

بیوگرافی سیمین غانم

نام و نام خانوادگی : سیمین غانممتولد : 1323سمت : خوانندهمحل زندگی : تنکابن، مازندرانسبک موسیقی : سبک پاپ...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نام و نام خانوادگی : سیمین غانم

متولد : 1323

سمت : خواننده

محل زندگی : تنکابن، مازندران

سبک موسیقی : سبک پاپ ایرانی، سنتی ایرانی

فرزندان  : فرسیم

 

سیمین غانم (زاده 1323 در تنکابن) خواننده زن ایرانی است. از جمله آثار معروف غانم می‌توان گل گلدون من، سیب ، مرد من و قلک چشات را نام برد.

زندگی و حرفه

سیمین غانم در سال 1323 از پدری تهرانی و مادری ساروی در شهر تنکابن زاده شد. او از 9 سالگی در جشن‌های مدرسه می‌خواند. غانم در سال 1341 در مسابقه‌های آموزشگاه‌های ایران در رشتهٔ آواز اول شد. نخستین اجرای تلویزیونی سیمین غانم ترانهٔ موج خروشان با تنظیم مرتضی حنانه و تهیه عباس زندی در سال 1347 بود. سیمین غانم فعالیت رسمی خود را از 25 سالگی و در سال 1348 آغاز کرد. او دوره موسیقی سنتی و ردیف را زیر نظر محمود کریمی گذراند.

مدتی نیز نزد مرتضی حنانه قواعد موسیقی و سلفژ را آموخت و با علی تجویدی نیز در زمینه موسیقی کار کرد. شباهت صدایش به خواننده بلند آوازه ان دوران دلکش درها را به روی سیمین گشود.البته مقایسه او با خواننده بسیار توانایی مانند دلکش، افتخاری بود که به سادگی نصیب هر کسی نمیشد. با اینحال او به فراست دریافته بود که اگر در چهارچوب موسیقی کلاسیک ایرانی باقی بماند, حتی با این فرض دور از دسترس که بتواند به تکنیک استادانه دلکش برسد، باز هم نخواهد توانست از زیر سایه بسیار بلند دلکش فراتر رود و در نهایت درباره اش خواهند گفت " همانی که مثل دلکش میخواند ".

از همین روی، گام در راه موسیقی پاپ، اما از نوع خوش ساخت و مایه دار ان نهاد و در این راه از حمایت آهنگسازان توانایی چون بابک بیات، لاچینی و ...بهره مند شد. گر چه او آثار آهنگسازان کلاسیک ایران از قبیل علی تجویدی و همایون خرم را نیز به زیبایی اجرا کرده است اما، شهرت و کشش مردمی او را باید ناشی از کارهای پاپ او دانست. قلک چشات، نحستین ترانه او در سبک جدید بود. این ترانه در ایران مدت‌ها اولین صفحهٔ روز بود. شعر این ترانه سروده سعید دبیری است و آهنگ آن را فریبرز لاچینی ساخته است. معروف‌ترین ترانه سیمین غانم گل گلدون من نام دارد که سروده فرهاد شیبانی و ساخته فریدون شهبازیان است. صدای سیمین غانم که در محدوده کنتر آلتو قرار میگیرد، صدایی است گیرا، قوی و پر طنین. او در بیان و القا اوج و حضیض های عاطفی غوغا می کند.

غانم بیش از دو دهه در سال‌های پس از انقلاب 57 از خوانندگی باز ماند. نخستین کنسرت او پس از انقلاب در مهرماه 1378 در سینما صحرا در تهران برگزار شد. در حال حاضر سیمین غانم به همراه خانواده اش در ایران به سر می‌برد و گهگاه به اجرای کنسرت می‌پردازد.

آلبوم ها

 

سیب

آتش

مردمن

گل گلدون من

پرنده 

قلک چشات

هم نفس

قفس باران

طرح ظلفات

رها شدم

قمه

تنهایی

از تو تنها شدم

آثار

نام آهنگ و آهنگساز 

چه صبوره دل من - فرهاد شیبانی 
لانه مور بابا طاهر - تورج شعبان‌خانی 
ابر پائیز - جواد لشگری 
غم تنهایی - جواد لشگری 

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «بیوگرافی سیمین غانم»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?