کد مطلب:  28326 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آیا ایران باید در مورد برنامه موشکی با اتحادیه اروپا مذاکره کند؟

آیا ایران باید در مورد برنامه موشکی با اتحادیه اروپا مذاکره کند؟

به گزارش آسمونی و به نقل از نعمت احمدی: «وقتی در شرایط فعلی که منطقه بسیار بحرانی است و از یک سو ولیعهد 32...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آیا ایران باید در مورد برنامه موشکی با اتحادیه اروپا مذاکره کند؟
آیا ایران باید در مورد برنامه موشکی با اتحادیه اروپا مذاکره کند؟


به گزارش آسمونی و به نقل از نعمت احمدی: «وقتی در شرایط فعلی که منطقه بسیار بحرانی است و از یک سو ولیعهد 32 ساله عربستان با درآمد 10میلیون بشکه نفتی در روز در یک سو ایستاده است و سعی دارد فضا را متشنج و جنگی کند و از سوی دیگر اسرائیلی قرار دارد که سال‌هاست با برگه ایران هراسی بازی کرده‌است و توانسته امتیاز بگیرد و برخی کشورها که از لحاظ مساحت جغرافیایی به اندازه یک شهر ایران است، چند صد میلیاد دلار تسلیحات نظامی خریداری می‌کنند، چرا ایران باید توان دفاعی خود را محدود کند؟»

«به هیچ وجه امکان مذاکره در خصوص توان موشکی ایران با اتحادیه اروپا وجود ندارد. زیرا آنها صرفا از برجام حمایت می‌کنند. چراکه این توافق به نوعی یک مسئله حیثیتی برای آنها است و با توجه به شکافی که میان اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد شده است، قصد دارند برجام را حفظ و قدرت خود را به نمایش بگذارند.»
با بالا گرفتن تنش‌ها میان کاخ سفید و تهران، برخی تحلیلگران مسائل سیاست خارجی پیشنهاد مذاکرات موشکی با اتحادیه اروپا را مطرح کرده اند معتقدند با توجه به موفقیبت تیم دولت در مذاکرات هسته‌ای، می توان به یک سری توافق‌ها در خصوص مسائل موشکی، با اروپا دست پیدا کرد.
آنها بر این باور هستند که با توجه به حمایت اروپا از ایران در خصوص پرونده هسته‌ای و برجام می‌توان شرایطی را مهیا کرد که اروپایی‌ها در حوزه موشکی هم ایران را حمایت کنند و مانع از افزایش فشار واشنگتن به تهران شود. از این طریق شاید بتوان بدون مانع توان دفاعی را افزایش داد. آما آیا این امکان پذیر است؟ آیا اتحادیه اروپا حاضر است با توجه به مواضع اخیرش با ایران در خصوص بحث موشکی وارد مذاکره شود؟
مذاکره ممکن است اما...
در همین خصوص نعمت احمدی تحلیلگر مسائل بین‌الملل طی گفت‌وگو با فرارو عنوان کرد: «اینکه اتحادیه اروپا با ایران در خصوص توان موشکی وارد مذاکره شوند یا خیر، یک بحث است و اینکه ما با توجه به تجربه خوبی که در خصوص برجام به دست آورده ایم و الان جز کشورهایی هستیم که غنی سازی می کنند و توانستیم تحریم‌ها را رفع کنیم و جایگاه جهانی خود را ارتقا دهیم، یک بحث دیگر است که به عقیده من می‌توانیم در صورتی که در شرایط مساوی اتحادیه اروپا با ما وارد مذاکره شود، دلیلی ندارد مذاکره نکنیم.»
او ادامه داد: «زیرا در شرایط فعلی صحبتی که در خصوص توان موشکی ایران مطرح می‌شود این است که موشک‌هایی که ساخته می‌شوند و توان حمل کلاهک هسته‌ای دارند، ناقض قوانین بین‌المللی است. اما واقعیت این است که وقتی ما با توجه به فتوای مقام معظم رهبری قصد ساخت بمب اتم نداریم بنابراین داشتن موشک‌هایی با برد بالا هم قرار نیست کلاهک هسته‌ای حمل کنند.»
وی افزود: «بنابراین اگر طرفین مذاکره بتوانند در یک شرایط مساوی و یکسان پای میز مذاکره بنشینند، می توان در خصوص توان موشکی ایران هم وارد مذاکره شد. البته این نباید به آن معنی برداشت شود که طی این مذاکره توان موشکی ایران کم  یا محدود شود. زیرا واقعیت این است که ایران از لحاظ موقعیت ژئوپلیتیک در شرایطی قرار دارد که نباید توان دفاعی ضعیفی داشته باشد.»
احمدی تاکید کرد: «وقتی در شرایط فعلی که منطقه بسیار بحرانی است و از یک سو ولیعهد 32 ساله عربستان با درآمد 10میلیون بشکه نفتی در روز در یک سو ایستاده است و سعی دارد فضا را متشنج و جنگی کند و از سوی دیگر اسرائیلی قرار دارد که سال‌هاست با برگه ایران هراسی بازی کرده‌است و توانسته امتیاز بگیرد و برخی کشورها که از لحاظ مساحت جغرافیایی به اندازه یک شهر ایران است، چند صد میلیاد دلار تسلیحات نظامی خریداری می‌کنند، چرا ایران باید توان دفاعی خود را محدود کند؟»
وی اظهار کرد: «ما اگر در سال 59 همین قدر قدرت داشتیم قطعا عراق با ما وارد جنگ نمی‌شد. ضمن اینکه بهانه عربستان و آمریکا و اسرائیل به هیچ عنوان واقعی و منطقی نیست. ایران طی 200 سال اخیر به هیچ کشوری حمله نکرده است و اتفاقا برعکس طی این سال‌ها همیشه مورد تهاجم کشورهای دیگر بوده است. »
این تحلیل گر مسائل بین‌الملل عنوان کرد: «بنابراین اگر بحث همین بهانه‌تراشی‌هایی باشد که متاسفانه معمولا هم این کشورهای غربی یا برخی کشورهای منطقه در دستور کار خود قرار می‌دهند، ما نمی توانیم و نباید هم وارد مذاکره شویم. مذاکره در صورتی می تواند اجرایی شود که طرفین با یک دید منطقی و واقع گرایانه پای میز مذاکره بیایند. زمانی که تمام ادعاها و اظهارات شما برگرفته از یک سری بهانه‌تراشی‎ها باشد قطعا نمی توان با شما وارد مذاکره شد.»
احمدی در پایان گفت: «البته نباید این نکته را فراموش کرد که بعضا خود ما هم باعث شدیم شرایط در منطقه به ضررمان شود و برخی کشورها علیه  ما فرافکنی کنند و ایران هراسی را ترویج کنند. به نظر من ما هم باید در برخی مسائل تجدید نظر کنیم.»
مذاکره موشکی با اتحادیه اروپا بعید است
اما علی بیگدلی استاد دانشگاه در گفت‌وگو با فرارو نظر دیگری داشت و گفت: «به هیچ وجه امکان مذاکره در خصوص توان موشکی ایران با اتحادیه اروپا وجود ندارد. زیرا آنها صرفا از برجام حمایت می‌کنند. چراکه این توافق به نوعی یک مسئله حیثیتی برای آنها است و با توجه به شکافی که میان اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد شده است، قصد دارند برجام را حفظ و قدرت خود را به نمایش بگذارند.»
وی افزود: «بنابراین اتحادیه اروپا به خاطر ما در مقابل آمریکا ایستادگی نمی‌کند. آنها به خوبی می دانند که تا زمانی که فردی مانند ترامپ در کاخ سفید حضور دارد نباید از خود ضعف یا عدم انسجام نشان دهند و برجام همان موضوعی است که اگر بخواهند دربرابر آمریکا کوتاه بیاید، موقعیت و اعتبارشان را مخدوش می‌کند.»
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تاکید کرد: «اما مسئله موشکی موضوعی است که به نظر آنها هم باید محدود شود. این را تمام رهبران کشورهای اروپایی بارها عنوان کرده‌اند. حتی در دیدار اخیر خانم موگرینی با آقای ظریف، هم این مسئله مطرح شد و خانم موگرینی در حضور وزیر امور خارجه کشورمان عنوان کرد که همکاری و حمایت آنها صرفا در چارچوب برجام است و در خصوص توان موشکی حتی حاضر به همکاری برای اعمال تحریم‎های جدید هستند.»
وی عنوان کزد: «لذا نمی توان در این باره روی اروپایی‌ها حساب کنیم. اما در جای دیگر می‌توانیم از ارتباط خوبی که طی این سال‌ها با اروپا به دست آورده‌ایم، استفاده کنیم. بعنی می‌توانیم از رهبران این کشورها بخواهیم که کمی به عربستان و اسرائیل فشار بیاورند تا آنها دست از این فرافکنی‌ها و تحریکات برای شروع جنگ خودداری کنند.»
منبع : فرارو
: برای دریافت مشاوره درباره آیا ایران باید در مورد برنامه موشکی با اتحادیه اروپا مذاکره کند؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «آیا ایران باید در مورد برنامه موشکی با اتحادیه اروپا مذاکره کند؟» در کادر زیر بنویسید :

8 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید