کد مطلب:  4649 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
شعیب ابن صالح که بود؟

شعیب ابن صالح که بود؟

در طی تاریخ افراد متعددی به نام شعیب بن صالح بوده اند. به عنوان مثال شعیب بن صالح نام یکی از یاران حضرت شعیب...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

شعیب ابن صالح که بود؟
شعیب ابن صالح که بود؟

در طی تاریخ افراد متعددی به نام شعیب بن صالح بوده اند. به عنوان مثال شعیب بن صالح نام یکی از یاران حضرت شعیب می باشد که در روایتی شرح حال او این گونه آمده است:

سهل بن سعید نقل نموده که: هشام بن عبد الملک مرا فرستاد که چاهی در رصافه حفر کنم، چون دویست قامت کندیم سر مردی پیدا شد، چون اطرافش را کندیم دیدیم که مردی است بر روی سنگی ایستاده و جامه‏های سفید پوشیده و دست راست او بر سرش گذاشته به روی ضربتی که بر سرش زده بودند، هرگاه دستش را از آن موضع برمی‏داشتیم خون جاری می‏شد، چون رها می‏کردیم بر روی ضربت می‏گذاشت خون بند می‏آمد، و در جامه‏اش بود: منم شعیب بن صالح که حضرت شعیب پیغمبر مرا به رسالت به قوم فرستاد، پس ضربتی بر من زدند و مرا در این چاه انداختند و خاک بر روی من ریختند.

اما کسی به این نام مشهور است که گفته شده در لشگر امام زمان (عج) است و حتی به فرماندهی او در لشگر اشاره شده است. عمّار بن یاسر میگوید: شعیب بن صالح زیر لوای مهدی علیه السّلام خواهد بود.

درباره منطقه ای که از آن قیام می کند روایات متضادی وجود دارد و به منطقه خراسان و سمرقند و ری اشاره شده است. خروج شعیب بن صالح از سمرقند است.

جلو آنها مردی از (بنی) تمیم است که آن راشعیب بن صالح یا صالح بن شعیب میگویند، اصحاب سفیانی را شکست میدهد تا اینکه وارد بیت المقدس شود و سلطنت آن را برای مهدی علیه السّلام مسخر نماید و سیصد نفر از شام بسوی او حاضر خواهند شد. بین خروج آن و بین اینکه تسلیم امر مهدی علیه السّلام شود هفتاد و دو ماه خواهد بود.

مرد کوسه گندم گون و متوسط القامتی که شعیب ابن صالح نام دارد و غلام بنی تمیم است با چهار هزار نفر که لباسشان سفید، بیرقهاشان سیاه است از شهر ری خروج میکند، او مقدمه (خروج) مهدی علیه السّلام است، با کسی ملاقات نمیکند مگر اینکه آن را خواهد کشت.

به هر حال از روایات مرتبط با این موضوع (فارغ از بحث جعلی یا واقعی بودن آن) مطلب چندانی به دست نمی آید و این قدر می دانیم که یکی از یاران امام زمان (عج) است.
: برای دریافت مشاوره درباره شعیب ابن صالح که بود؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شعیب ابن صالح که بود؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید