کد مطلب:  41293 
درج نظر
سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار

سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار

سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار به سقف‌هایی که دارای شیب حداقل 15 درجه باشند، سقف شیبدار اطلاق می‌شود....
زمان مطالعه: 5 دقیقه

سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار

سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار
سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار

به سقف‌هایی که دارای شیب حداقل 15 درجه باشند، سقف شیبدار اطلاق می‌شود. با وجود اینکه زیبایی سقف‌ شیبدار با افزایش درجه شیب آن افزایش می‌یابد ولی این شیب  حداکثر می‌تواند در حدود 70 درجه باشد. پوشش سقف‌های شیب‌دار دارای انواع مختلفی از جمله سقف شیب دار روف تایل (بتنی یا سفالی)، شینگل، دکرا و فورتیزا است. در مقاله قبلی سایت در مطلبی تحت عنوان "بررسی انواع پوشش سقف شیبدار تایل و ملاحظات نصب آن" به معرفی انواع روف تایل پرداخته شد، در ادامه مطالبی درباره سقف‌های شیب دار شینگل و مقایسه آن با روف تایل ارائه شده است.

سقف شیبدار شینگل چیست؟

 پوشش سقف شیبدار شینگل از مجموع مصالح مستطیلی شکل و عموما تختی تشکیل شده است که بر روی هم، از پایین سقف شیبدار به سمت بالا چیده می شوند. سقف شینگل دارای جنس‌های متنوعی از جمله، ورقه سنگ، چوب، فلز، پلاستیک، سیمان الیافی و مصالح کامپوزیتی مانند شینگل آسفالتی است.

با وجود سلطه طولانی مدت سقف‌های شیبدار تایل (سفالی و بتنی) بر بازار ساخت و ساز سقف شیبدار، در سال‌های اخیر این نوع سقف شیبدار نیز پا به عرصه رقابت گذاشته است. پس بهتر است با ویژگی‌های سقف شیبدار با پوشش شینگل بیشتر آشنا شوید. پوشش شینگل عموما بر روی سقف‌های شیبدار با شیب بالای 30 درصد به کاربرده می‌شود. با توجه به کاربرد شینگل آسفالتی در میان سایر جنس‌های ورقه سنگ، چوب، فلز، پلاستیک، سیمان الیافی از این پس درباره پوشش شینگل آسفالتی صحبت می‌کنیم.

تاریخچه ساخت و کاربرد شینگل آسفالتی

سقف شیب‌دار با پوشش شینگل آسفالتی، نخستین بار در سال 1901 در کشور آمریکا توسط معماران و متخصصان آمریکایی طراحی و اجرا شد. با این حال گسترش استفاده از این محصول در سال‌های 1911 الی 1939 صورت گرفت. در ابتدای ساخت شینگل، اساس مواد تشکیل دهنده آن ارگانیک بودند. در ساخت شینگل عموما از کتان، به عنوان ماده افزودنی جهت اشباع آسفالت و افزودن خاصیت ضد آب بودن استفاده می‌شد. در سال 1920 با گران شدن قیمت کتان، از سایر مواد ارگانیک جایگزین، مانند چوب و کاغذ مانیل به عنوان ماده افزودنی به آسفالت استفاده شد. در سال 1950 اداره ملی استاندارد امریکا بیست و دو نمونه آسفالت کامپوزیت را مورد آزمایش قرار داده و دریافتند، مواد افزودنی به این ترکیب تاثیر معناداری بر عملکرد آسفالت ندارند. در سال 1960 فایبر گلاس به عنوان ماده افزودنی به آسفالت مورد آزمایش قرار گرفت، که در برابر باد و یخبندان مقاومت قابل قبولی نداشت.

شینگل آسفالتی و انواع رایج آن

دو رویکرد اصلی برای تولید آسفالت شینگل وجود دارد، استفاده از مواد طبیعی یا ارگانیک و استفاده از فایبرگلاس.

در هر دو نوع شینگل از نوعی قیر مرغوب که در ترکیب آن از فایبرگلاس یا مواد ارگانیک از قبیل چوب یا الیاف طبیعی به منظور ایجاد استحکام بیشتر استفاده شده و روی آن با سنگ ریزه های (slate)  با رنگ طبیعی پوشیده شده است.  با توجه به اینکه این نوع پوشش سقف بیشتر در آب و هوای مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد، در برخی موارد به شینگل آسفالتی مس یا سایر مواد افزودنی را به منظور جلوگیری از رشد خزه و جلبک اضافه می‌کنند. به علاوه به منظور مقاوم سازی این نوع سقف در برابر وزش بادهای شدید از رزین‌ها، سنگ آهک یا بیتومن استفاده می‌شود.

shingle-roof
shingle-roof

طریقه نصب سقف شینگل

پوشش سقف شیبدار شینگل جهت انواع سقف شیبدار ( بیش از 20%) قابل اجرا و سازگار می باشد، در صورتیکه شیب سطح مابین 20-30% باشد یک لایه پلی استر به ضخامت 3 میلی متر به نام تخته OSB بر روی اسکلت زیرین قرار می گیرد و سپس صفحات شینگل روی آن چسبانده می شود. در مواقعی که شیب سطوح بیشتر از 30% باشد زیر سطح را با پوشش های آستر شینگل پوشانده و با میخ های مخصوص شینگل ثابت می گردد.

برای زیر سازی شینگل از تخته هایی باید استفاده شود که تخته OSB گفته می شود. با توجه به این که خود شینگل را نوعی عایق می دانند و بر روی هر سطحی می توان اجرا کرد اما توصیه می شود که به عنوان زیر کار ازاین صفحات چوبی OSB استفاده شود. تخته او اس بی به ضخامت 11میل و grade 3 آلمان بوده کاملا ضد رطوبت است.

رزین و چسب استفاده شده در ورق های OSB خود یک عایق ضد رطوبت می شود به طوریکه در لبه ها و محل های برش خورده نیز این خاصیت همچنان حفظ می شود.

تخته ها را از نزدیک لبه شان با میخ و یا پیچ بدون هر نوع شکاف یا سوراخی میتوان متصل کرد .

مرحله شروع نصب سقف شینگل

1 - جهت شروع، برگه های یک شینگل سه لتی (3-Tab) را از هم جدا کرده و آنرا به عنوان شینگل آغازین نصب نمائید.

2 - شینگل آغازین را بر روی گوشه سمت چپ پایین سقف قراردهید. مطمئن شوید که یک برآمدگی 25/1 سانتیمتری در شیارها و لبه های بام درصورتیکه به صورت آبچکان طراحی شده وجود داشته باشد. اگر از آبچکان استفاده نمیکنید این برآمدگی می بایست 2 سانتیمتر باشد.

3 - شینگل آغازین را برای بقیه قسمتها نصب کنید.

مرحله اول نصب سقف شینگل

1 - یک شینگل کامل را در قسمت گوشه پائین چپ سقف هم تراز با شینگل آغازین قرار دهید.

2 - این مرحله را با نصب شینگلهای کامل تکمیل نمایید. خط میخکاری شینگل نمی بایست به عنوان خط تراز مورد استفاده قرار گیرد.

مرحله دوم نصب سقف شینگل

1 - مرحله دوم را با قراردادن اولین شینگل به اندازه 4/16 سانتیمتر در زیر شینگل آغازین شروع کنید.

2 - 2/14 سانتیمتر را به عنوان سطح پوشش نمایان قرار دهید، عملیات محکم کاری را با اطمینان انجام دهید، قسمتهای اضافی را در برآمدگیها و شیارها مرتب کنید.

مرحله سوم نصب سقف شینگل: محکم کاری و میخکاری

1 - از 4 میخ در امتداد خط میخکاری 15 سانتیمتر بالاتر از لبه پائینی و 5/2 سانتیمتر دورتر از حاشیه شینگل استفاده کنید.

2 - میخ ها می بایست به هر دولایه شینگل نفوذ کنند.

3 - طول میخ می بایست متناسب با ضخامت زیرسازی سقف باشد.

سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار
سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار

مرحله چهارم نصب سقف شینگل: تیزه ها و برآمدگی ها

1 - برای ساختن تیزه از شینگل، می بایست لبه های شینگل سه لتی (3-Tab) را بوسیله چاقوی مخصوص سقف و یا هر چاقوی مناسبی به سه قسمت مساوی تقسیم کنید.

2 - شینگل های تیزه را از انتهای خط الراس بر خلاف جهت باد بر روی هم قرار دهید.

3 - 13 سانتیمتر از هر شینگل تیزه را بیرون بگذارید.

4 - بعد از خم کردن شینگل ها از دو میخ در هر دو طرف آن استفاده کنید.

5 - به نصب شینگل های تیزه ادامه دهید تا کلیه خط الراس پوشش داده شود.

مرحله پنجم نصب سقف شینگل: آبروها

1 - یک رول ورق نرم مناسب جهت آبرو را در امتداد خط القعر قرار دهید. فقط حاشیه های آنرا با میخ محکم کنید.

2 - تمامی شینگل ها را در یک سمت آبرو در امتداد خط القعر آبرو نصب نمائید که می بایست 30 سانتیمتر از خط القعر عبور کند. میخ کاری را حداقل 15 سانتیمتر دور تر از خط القعر در هر دو سمت آبرو انجام دهید.

3 - در فاصله 5 سانتیمتری از مرکز سمتی که شینگل نصب نشده با گچ یک خط بکشید. نصب شینگل ها را در قسمت بالای خط گچی سمتی که شینگل نصب نشده آغاز کنید و اضافی آن را ببرید، دقت کنید تا شینگل های زیرین را نبرید. گوشه بالائی این شینگل ها را محکم کنید سپس چسبکاری و محکمکاری را انجام دهید.

مرحله ششم نصب سقف شینگل: پرداخت کار

جهت اتمام و پرداخت کار میتوانید از مواد پیش ساخته موجود در بازار از قبیل مس، آهن یا پلاستیک استفاده نمایید.

نظر خود را درباره «سقف شینگل چیست؟ پوشش بام های شیبدار» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید