نحوه دریافت شماره شبا | آسمونی
کد مطلب: 17006 درج نظر
شماره شبا برای همه بانک های کشور

شماره شبا برای همه بانک های کشور

شِبا یا شماره حساب بانکی ایران، به منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تبیین شده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دریافت شماره شبا

دریافت شماره شبا در همه بانک ها در این مقاله از آسمونی برای شما کاربران گرامی توضیح داده شده است. هر شماره حساب بانکی (صرف نظر از آنکه متعلق به کدام بانک باشد)، قابل تبدیل به یک شماره حساب «شبا» خواهد بود. بزودی در تمام سامانه های پرداخت بین بانکی منحصرا از این نوع حساب استفاده خواهد شد.

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار شبا نامیده می شود،  شماره ای است 24 رقمی است. این شماره یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند.

مزایای شبا

شبا جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود ، بلکه به عنوان یک شماره ی استاندارد در کنار آن ها قرار می گیرد . برای هر حسابی که دارید ، می توانید یک شبا ی مخصوص به آن حساب دریافت کنید . شبا برای انواع حساب ها مانند جاری ، سپرده ، تسهیلات ، و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد . وجود شبا مزایای زیر را برای مشتریان و بانک دربر دارد :

1- شبا  تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد . با دانستن شبا می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید.

2- برای حواله هایی که از شبا در آنها استفاده می شود ، نیاز به دانستن ، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک ، نام یا کد شعبه ، شماره حساب ، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید . تمامی این داده ها در شبا وجود دارد .

3- اگر اشتباه یا سهوی در ورود شبا پیش آید ، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری ( در اعلام شبا ) یا متصدی بانک ( در ورود اطلاعات شبا ) آگاه شده و آن را گزارش می کنند . به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند ، سیستم با کنترل محتوای شبا به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید شبا ی وارد شده مجددا کنترل شود . این ساز و کار شبا امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد .

4- سامانه های حواله الکترونیکی کشور ساتنا و پایا بر اساس شبا فعالیت می نمایند. بنابراین دانستن شبا ی حساب برای انجام حواله بین بانکها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد . شکل و محتوا یک شماره شبا به صورت زیر دیده می شود :

27 0170 0000 0010 0324 2000 01

شبا از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل می شود که با یک فاصله از هم جدا شده اند . نوزده رقم سمت راست شبا شباهت زیادی به شماره حساب داخلی بانک ها داشته و در واقع از آن ساخته می شود . سایر ارقام شامل انواع حساب ، کد بانک و ارقام کنترل کننده ی صحت ( Chek Digit ) شبا هستند . مطابق با دستور العمل بانک مرکزی بانک ها مکلف هستند شبا ی تمامی حساب های مشریان خود را محاسبه و در اختیار آنها قرار دهند.

شما هم می توانید با مراجعه به شعبه، وب سایت اینترنتی یا خود پردازهای بانک خود و شبا ی حساب خود را دریافت کنید . شبای بین المللی : شبا در مبادلات بین المللی نیز کار برد مهمی دارد . شبا بر اساس استاندارد IBAN ایجاد شده است. در حال حاضر شبا در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد . شبای بین المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود.

IR27 0170 0000 0010 0324 2000 01

 

دریافت کد شبا از بانک ها

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره شماره شبا برای همه بانک های کشور فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «شماره شبا برای همه بانک های کشور»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?