کد مطلب: 2719 درج نظر
شمس ‌العماره در استان تهران
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مجموعه تاریخی كاخ گلستان در ميدان 15 خرداد ( ارگ ) تهران واقع گرديده است.
شَمسُ العِماره یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دوره قاجار و از شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان و برجسته‌ترین ساختمان ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان است.

آسمونی: بخشهای مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارت است از:

ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه تالار برلیان یا سفره خانه، تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه

شمس العماره یا بنای خورشید یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دورهٔ قاجار و از شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان و برجسته‌ترين ساختمان ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان است.دليل برجسته بودن این سازه، بلندی، تزيينات و طراحی آن است.

نحوه دسترسی :

مجموعه تاریخی كاخ گلستان در ميدان 15 خرداد ( ارگ ) تهران واقع گرديده است.

اين مجموعه با استفاده از وسايل نقليه عمومی قابل دسترسی می باشد.

شماره تماس: 02136614837

تاریخچه

گويا ناصرالدين شاه پیش از سفر به اروپا و با ديدن تصاوير بناهای فرنگستان، تمايل پيدا کرد بنایی مرتفع، نظير آنها در پايتخت خود ايجاد کندتا بتواند از بالای آن منظره شهر و دورنمای پیرامون را تماشا كند. ساخت این ساختمان در سال 1282 ه.ق به دستور ناصرالدین شاه آغاز و پس از دو سال به مباشرت دوستعلی‌خان نظام‌الدوله به پایان رسید. این ساختمان برای تماشای شهر تهران و اطراف آن توسط شاه و مهمانان او مورد استفاده بود. طرح و نقشه آن ظاهرا ازمعيرالممالك و معمار آن استاد علی محمد کاشی بود. سبک این بنا ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی است.

سبک 

ساختمان دو برج هم شكل دارد، کاشی‌کاری و پنجره سازه‌ای آن ایرانی است و بهره ای هم از معماری غربی دارد. کریم پیرنیا سبک این بنا را سبک تهرانی نامیده است.

ساعت شمس العماره

ساعت پیشکشی ملکه ویکتوریا به کاخ ناصرالدین‌شاه بر بلندای کاخ شمس‌العماره نصب شد و آوای ناقوسش، همه تهران کوچک آن زمان را از گذر زمان آگاه می‌کرد.

اما بلند بودن صدای نواختن ساعت پس از چندی سبب شد که با گلایهٔ کاخ‌نشینان، به دستور شاه، صدای آن را کمتر کنند.

این دستکاری باعث خاموش‌شدن ساعت گشت.

خاموشی ساعت از 1304 تا 1389 ادامه یافت.

پس از تعمیر از 22 آبان ماه 1391 برای مدتی این خاموشی پایان گرفت ولی دوباره از مدار خارج شد؛ سرانجام روز 23 فروردین 1400 پس از هجده ماه کار ناقوسش به صدا درآمد.

 

ثبت نظر درباره «شمس ‌العماره در استان تهران»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت