کد مطلب:  58239 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
چرخش دوباره عقربه‌ های ساعت ملکه انگلیس در شمس العماره

چرخش دوباره عقربه‌ های ساعت ملکه انگلیس در شمس العماره

شمس العماره یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دوره قاجار است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

ساعت ملکه ویکتوریای انگلیس که 150 سال پیش به عنوان هدیه به ناصرالدین شاه قاجار اهدا شده بود، پس از چند سال خاموشی، روز دوشنبه 23 فروردین از فراز عمارت شمس ‌العماره به گوش رسید.

در ادامه با آسمونی باشید تا از موقعیت مکانی شمس العماره مطلع شوید.

معرفی شمس ‌العماره در استان تهران

چرخش دوباره عقربه‌ های ساعت ملکه انگلیس در شمس العماره/شمس العماره کجاست؟
شمس العماره

شمس العماره کجاست؟

شَمسُ العِماره یکی از بناهای تاریخی تهران، مربوط به دوره قاجار و از شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان و برجسته‌ترین ساختمان ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان است.

کار ساخت آن از سال 1244 تا 1246 خورشیدی به طول انجامید.

شمس‌العماره دارای پنج طبقه و 35 متر ارتفاع است که در زمان ساخت بلندترین ساختمان آن دوره در تهران بوده‌است و اولین ساختمانی بود که از فلز در سازهٔ آن استفاده کرده‌اند. کلیهٔ ستون‌های طبقات بالا و حفاظ‌ها چدنی هستند.

پیش از ساخته شدن سردر باغ ملی، این ساختمان به عنوان نماد شهر تهران شناخته می‌شد.

شمس العماره در تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان قرار دارد.

بهترین راه برای رسیدن به کاخ گلستان استفاده از مترو است. برای رسیدن به این مجموعه کافی است در ایستگاه پانزده خرداد در خط یک مترو از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه در خیابان پانزده خرداد به‌سمت شرق بروید تا به خیابان داور برسید. ورودی کاخ گلستان در این خیابان قرار دارد و از ایستگاه مترو تا این ورودی تنها پنج دقیقه پیاده‌روی لازم است. کاخ شمس العماره در کاخ گلستان قرار دارد و برای بازدید از آن باید بلیط جداگانه خریداری کنید.

shams-ol-emareh-clock
ساعت شمس العماره

ساعت شمس ‌العماره

ساعت پیشکشی ملکه ویکتوریا به کاخ ناصرالدین‌شاه بر بلندای کاخ شمس‌ العماره نصب شد و آوای ناقوسش، همه تهران کوچک آن زمان را از گذر زمان آگاه می‌کرد.

اما بلند بودن صدای نواختن ساعت پس از چندی سبب شد که با گلایه کاخ‌نشینان، به دستور شاه، صدای آن را کمتر کنند. این دستکاری باعث خاموش‌شدن ساعت گشت. خاموشی ساعت از 1304 تا 1389 ادامه یافت.

پس از تعمیر از 22 آبان ماه 1391 برای مدتی این خاموشی پایان گرفت ولی دوباره از مدار خارج شد؛ سرانجام روز 23 فروردین 1400 ناقوسش به صدا درآمد.

 

نظر خود را درباره «چرخش دوباره عقربه‌ های ساعت ملکه انگلیس در شمس العماره» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید